1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) nedir ve ne yapar?

Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) nedir ve ne yapar?

Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) nedir ve ne yapar?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST), BTC madencilik gücünün tokenize edilmiş hali. Madenciler, ürettikleri işletim gücünü (hash rate) tokenize edebilirler. Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) ile ilgili ayrıntılara bakalım.


Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) nedir?

Bitcoin Standard Hashrate Token ya da kısaca BTCST, değeri Bitcoin’in hash gücüne (hash rate) bağlı bir token. Buradaki her bir token, Bitcoin’in madencilik gücünün 0.1 TH/s kısmını temsil ediyor. Ya da 60 W/saat verimliliği de diyebiliriz. Madenciler platformun madencilik gücüne katkıda bulunarak karşılığında yeni çıkarılan BTCST tokenler elde ediyorlar.

İlgili – Bitcoin (BTC) nedir? Nasıl alınır? Geleceği var mı?

BTCST token, Bitcoin’in madencilik pazarına likidite getirmeyi amaçlıyor. Sonuçta herkesin düşük bir maliyetle madencilik ödüllerine ve her boyutta hash gücüne sahip olmasını sağlıyor. Böylece bu uygulama, Grayscale’in GBTC payının Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kurumsal yatırımcılara likidite sağlamasına benzer şekilde madencilik güç piyasalarına likidite ve verimlilik getiriyor.

Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) nedir ve ne yapar?

Bitcoin hash gücünü gösteren grafik  (2021 – 2022) Kaynak: Blockchain.com

Bunlara ek olarak, Binance’te yer alan bir makalede, “madencilik gücü olmayanlar, madencilik makinesi maliyet fiyat dalgalanmalarının risklerine karşı korunmak için BTCST tarafından tokenize ediliyor” bilgisi yer alıyor.

BTCST token sahipleri aynı zamanda ellerindeki coinleri stake etme seçeneğine de sahipler. Böylece stake ettikleri miktarla orantılı olarak Bitcoin madenciliği ödüllerinin günlük dağılımından pay sahibi oluyorlar.

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

BTCST tokenin arz bilgileri

BTCST Token, Aralık 2020’de piyasaya çıktı. İlk token arzı 1,000,000 BTCST şeklide. Binance blog yayınına göre, ilk token dolaşımı arzının yüzde 4’ü Binance Launchpool tarafından piyasaya sürüldü. Geri kalanı ise madencilerin tokenizasyonu ile arz yapılacak.

Önemli not: BTCST token, yalnızca uygun madenciler Bitcoin hash oranını standartlaştırmayı ve tokenleştirmeyi seçtiklerinde verilebilir. Bu nedenle, proje kamu veya özel satış etkinliklerine ev sahipliği yapmadı ve yapmayacak.

BTCST’nin toplam arz sınırı, uygulamada stake edilen toplam BTCST tokenler tarafından belirlenir. Yönetim altındaki varlıklar arttıkça, 1.000.000 başlangıç arzı buna göre artacak. CoinMarketCap verilerine göre şu an maksimum ve toplam arz 15,000,000 BTCST

  • Tüm zamanlar en yüksek fiyatı: 92.75 dolar (13 Nisan 2021)
  • Tüm zamanlar en düşük fiyatı: 12.04 dolar (20 Temmuz 2021)

Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) nedir ve ne yapar?

Bitcoin Standard Hashrate Token (BTCST) fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

BTCST, Mart 2022 token yenileme süreci

BTCST, STP-4 Önerisini üzerine 15 Mart 2021 tarihinde 1:10 oranında token yeniden tanımlama sürecinden geçti. Bu olay öncesi adreslerde bulunan 1 BTCST, yeniden tanımlama sürecinden sonra 10 BTCST olarak ayarlandı.

BTCST fiyatı ise 2022 yılı başında piyasa genelindeki ayı durumuna uygun olarak dikkat çeken bir gerileme yaşadı.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.