1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Biden’dan Bitcoin’e sıcak mesaj!

Biden’dan Bitcoin’e sıcak mesaj!

Biden’dan Bitcoin’e sıcak mesaj!
0

Biden’dan Bitcoin’e sıcak mesaj geldi. Bitcoin ve kripto para dünyası bütün finansal piyasalarla birlikte aylardır ABD seçim sonuçlarını bekliyordu. Nihayet dün açıklanan seçim sonucu kripto paralar ve Bitcoin için olumlu gelişmelere de sahne olacak gibi.


Seçimin hemen ardından bir düşüş yaşayan piyasa çok geçmeden toparlanmaya başladı ve şu sıralar kısa bir gelgit dalgası altında. Peki Bitcoin yükselmeye devam eder mi, ederse hangi faktörler etkili olur?

Bu konuda Bitcoin’e sıcak mesaj gelmekte gecikmedi. Öncelikle Joe Biden’ın kripto dostu eski CFTC-  Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu başkanı Gary Gensler’ı Wall Street konusunda danışman olarak düşünmesi ilk pozitif adım olarak kabul ediliyor. Gensler Obama yönetimindeyken ABD vadeli işlemler komisyonu başkanlığını yapmış olan ve kripto para  dünyasını yakından tanıyan bir isim.

Bitcoin’e sıcak mesaj: Gensler!

Wall Street Journal’dan alınan bu habere göre Gensler’ın Wall Street konusundaki danışmanlığı kripto para piyasası için çok olumlu bir gelişme olacak.

koinmedya_brave

Gensler, MIT’de Bitcoin ve Blockchain’in finansal konularda kullanımı ile ilgili dersler vermis bir uzman.  Ayrıca Coindesk’de kaleme aldığı bir yazıda Gensler scam ve manipülasyonlara maruz kalıyor olsa da, Bitcoin’i değişimin katalizörü olarak tanıtıyor. Biden’ın Gensler’i düşünmesi yakında bir kripto düzenlemesi de olabileceğinin bir işareti de olabilir aynı zamanda.

Gensler Coindesk için kaleme aldığı yazısında  şöyle bahsetmişti kripto paralardan:

“Kripto paralar ve blockchain teknolojsi çoktan bir değişimi körüklemeye başladılar bile ve bu artık durdurulamaz”.

Trump’ın geçen yıl Bitcoin ve diğer kripto paralardan pek hoşlanmadığını söylemesinin yanında Gensler’ın bu yaklaşımı kripto paralar ve Bitcoin için yeni bir sayfanın açılması demek. Bu da demek oluyor ki Biden’dan Bitcoin’e sıcak mesaj geliyor.

Gensler bu yıl içinde yaptığı bir konuşmada token satışları konusunda şirketlerin vadeliler kanunlarına uymaları gerektiğinden de bahsetmişti.

Biden Wall Street’in kontrolü için Gensler’e görev vermeyi düşünüyor çünkü Gensler 20 yılını Goldmans Sachs’da geçirmiş bir insan. Daha sonra Clinton döneminde de ABD Emtia Vadeli İşlemler komisyonunda başkanlık görevini yürütmüştü.

Biden ve ekibinin kripto paralar konusunda nasıl bir yol izleyeceği henüz tam netleşmiş ve kamuoyuna yansıyan belli bir yaklaşım söz konusu değil ancak kripto taraftarı birisinin ekibe katılması herhalde pek de kötü bir işaret sayılmaz.

Biden’ın başkanlığının Bitcoin’i ve kripto para piyasasını nasıl etkileyeceği ayrıca pek çok analistin merak ettiği bir konu olmuştu. Gensler’in gelmesinin konuşuluyor olması bu konuda herkesin iyimser bir tavır almasına yol  açtı. Gensler büyük ihtimalle “ finansal düzenleme” alanında yetkin olacak. Böyle bir görev Gensler’ın Bitcoin taraftarı birisi olması açısından oldukça önem arz ediyor.

Tabii Gensler’ın Biden’ı Bitcoin ve kripto para konusunda ne kadar etkileyeceğini henüz bilmiyoruz ancak uzmanlara göre Beyaz Saray ve Senato yakında yeni mali planlar hakkında görüşmelere başlayacaklar ve bu görüşmelerin sonunda doların ve Bitcoin’in değeri büyük ihtimalle artacak.

Bu arada kripto varlık değerleme uzmanı Light’ın sunduğu verilere göre ise hisse senedi piyasası seçimlerden sonra çok güçlü bir nakit girişine şahit oldu. Bu nedenle diyoruz ki bu gelişmeler kripto para dünyasını da etkileyecek ve bir Bitcoin rallisi kaçınılmaz olacak.

Kaynak

Etiketler: