Loading...
btc
BTC
0.61%
Bitcoin
67.063,81 USDT
eth
ETH
0.31%
Ethereum
3.514,46 USDT
bch
BCH
0.81%
Bitcoin Cash
394,45 USDT
xrp
XRP
3.42%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
-0.15%
Litecoin
73,29 USDT
bnb
BNB
0.24%
Binance Coin
594,80 USDT
sol
SOL
2.67%
Solana
173,65 USDT
avax
AVAX
2.18%
Avalanche
28,78 USDT
ada
ADA
-0.7%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
-0.3%
Poladot
6,32 USDT
doge
DOGE
6.74%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
1.72%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Demokratlar, Joe Biden ve Bitcoin

Demokratlar, Joe Biden ve Bitcoin

Joe biden kripto
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Başkanlık seçimlerinde ipi Demokrat Partinin adayı Joe Biden göğüsledi. Senato ve Temsilciler Meclisinde çoğunluk Demokratlara geçti. Bu durum Bitcoin ve kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek?


Demokratlar, Joe Biden ve Bitcoin

ABD çalkantılı bir seçimin ardından yeni döneme hazırlanıyor. 20 Ocak 2021’de çiçeği burnunda ABD Başkanı Joe Biden, yemin ederek Beyaz Saraya taşınacak. Kuvvetle muhtemel önümüzdeki 8 yıl (4+4) ABD politikalarını Demokratlar belirleyecek.

Bilindiği üzere ABD yasaması 3 saç ayağı üzerine oturuyor: Başkan, Senato ve Temsilciler Meclisi. 4 Kasım 2020’de gerçekleşen seçim ile Demokratlar, Temsilciler Meclisindeki çoğunluğu elde etti ve Demokrat Partinin adayı Joe Biden, başkan olarak seçildi. 5 Ocak 2021’de ABD’nin Georgia Eyaletinde gerçekleşen seçim ile Senato’da 50’ye 50 eşitlik sağlandı. Yasa gereği Senato’da eşitliği sağlanması durumunda ABD Başkan Yardımcısının oyu belirleyici oluyor. Yani Joe Biden’in yardımcısı Bayan Kamala Haris’in oyu, Senato kararlarında belirleyici olacak.

Sonuç olarak ABD’de yeni yasama döneminde Senato ve Temsilciler Meclisinde çoğunluk Demokratlarda olacak ve Demokratlar istedikleri tasarıları kolayca yasalaştırabilecekler.

Bu durum Bitcoin ve kripto paralar için ne anlama geliyor?

Bu soruya kısa vadede ve uzun vadede olmak üzere iki farklı cevap vermek mümkün. Öncelikle ABD Başkanının elinde bir sihirli değneğin olmadığını belirtmekte yarar var. Yani Biden, koltuğa oturur oturmaz piyasada etkileri anlık hissedilir politikaları ertesi gün yürürlüğe koymayacaktır.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Başkan Biden’ı bekleyen Covid-19 gibi güçlü bir düşman var. Bu düşman ile ekonomik anlamda mücadele için Biden, kesenin ağzını ardına kadar açacak gibi. Öyle görünüyor ki eski Başkan Trump döneminde başlayan teşvikler, hız kesmeden Biden döneminde de devam edecek. Biden’ın ilk etapta 2 trilyon dolar büyüklüğünde teşvik paketi açıklaması bekleniyor. Piyasaya saçılan yardım çekleri ve teşvikler ABD dolarındaki enflasyonu arttırarak Bitcoin gibi arzı kısıtlı yatırım araçları lehine bir ortam oluşturacağa benziyor.

Gelelim Demokratlar, Joe Biden ve Bitcoin arasındaki uzun vadeli ilişkiye!

Ne yazık ki uzun vadede Bitcoin ve kripto para piyasaları için benzer iyimserliği koruyamıyoruz. Cumhuriyetçiler, geleneksel olarak ekonomide muhafazakâr politikaları destekliyorlar. Yani devletin ekonomiye ve piyasalara müdahalesini teorik olarak minimum seviyede tutuyorlar. Muhafazakâr politikalara göre piyasa, kendi sorunlarını kendi içerisinde çözüme kavuşturmalı ve regülasyonlar da minimum seviyede kalmalı. Her ne kadar Trump kendi nev-i şahsına münhasır kararlar verse de geçtiğimiz yasama döneminde Senato’da çoğunluğun Cumhuriyetçilerde olması, yasaların muhafazakar çerçevede kalmasına neden oldu.

Demokratlar ise 1929 yılında yaşanan Büyük Buhrandan çıkardıkları ders ile devletin gerektiğinde ekonomiye müdahale etmesi gerektiğimi ileri sürüyor. Büyük Buhranın hemen ardından seçilen Demokrat Partili Franklin Roosevelt, “New Deal” yasası ile devletin ekonomiye daha aktif biçimde müdahale etmesini sağladı. Benzer gelenekten gelen Joe Biden ve Demokratların ilerleyen yıllarda Trump döneminden daha fazla regülasyon çıkarmasını bekleyebiliriz.

Kısaca Demokratların çoğunluğu ele geçirdiği yeni yasama döneminde Bitcoin ve kripto para piyasalarını uzun vadede ABD merkezli birçok regülasyon bekliyor!

Biden’dan Bitcoin’e sıcak mesaj!

Biden’dan Bitcoin’e sıcak mesaj geldi. Bitcoin ve kripto para dünyası bütün finansal piyasalarla birlikte aylardır ABD seçim sonuçlarını bekliyordu. Nihayet dün açıklanan seçim sonucu kripto paralar ve Bitcoin için olumlu gelişmelere de sahne olacak gibi.

Seçimin hemen ardından bir düşüş yaşayan piyasa çok geçmeden toparlanmaya başladı ve şu sıralar kısa bir gelgit dalgası altında. Peki Bitcoin yükselmeye devam eder mi, ederse hangi faktörler etkili olur?

Bu konuda Bitcoin’e sıcak mesaj gelmekte gecikmedi. Öncelikle Joe Biden’ın kripto dostu eski CFTC-  Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu başkanı Gary Gensler’ı Wall Street konusunda danışman olarak düşünmesi ilk pozitif adım olarak kabul ediliyor. Gensler Obama yönetimindeyken ABD vadeli işlemler komisyonu başkanlığını yapmış olan ve kripto para  dünyasını yakından tanıyan bir isim.

Bitcoin’e sıcak mesaj: Gensler!

Wall Street Journal’dan alınan bu habere göre Gensler’ın Wall Street konusundaki danışmanlığı kripto para piyasası için çok olumlu bir gelişme olacak.

Gensler, MIT’de Bitcoin ve Blockchain’in finansal konularda kullanımı ile ilgili dersler vermis bir uzman.  Ayrıca Coindesk’de kaleme aldığı bir yazıda Gensler scam ve manipülasyonlara maruz kalıyor olsa da, Bitcoin’i değişimin katalizörü olarak tanıtıyor. Biden’ın Gensler’i düşünmesi yakında bir kripto düzenlemesi de olabileceğinin bir işareti de olabilir aynı zamanda.

Gensler Coindesk için kaleme aldığı yazısında  şöyle bahsetmişti kripto paralardan:

“Kripto paralar ve blockchain teknolojsi çoktan bir değişimi körüklemeye başladılar bile ve bu artık durdurulamaz”.

Trump’ın geçen yıl Bitcoin ve diğer kripto paralardan pek hoşlanmadığını söylemesinin yanında Gensler’ın bu yaklaşımı kripto paralar ve Bitcoin için yeni bir sayfanın açılması demek. Bu da demek oluyor ki Biden’dan Bitcoin’e sıcak mesaj geliyor.

Gensler bu yıl içinde yaptığı bir konuşmada token satışları konusunda şirketlerin vadeliler kanunlarına uymaları gerektiğinden de bahsetmişti.

Biden Wall Street’in kontrolü için Gensler’e görev vermeyi düşünüyor çünkü Gensler 20 yılını Goldmans Sachs’da geçirmiş bir insan. Daha sonra Clinton döneminde de ABD Emtia Vadeli İşlemler komisyonunda başkanlık görevini yürütmüştü.

Biden ve ekibinin kripto paralar konusunda nasıl bir yol izleyeceği henüz tam netleşmiş ve kamuoyuna yansıyan belli bir yaklaşım söz konusu değil ancak kripto taraftarı birisinin ekibe katılması herhalde pek de kötü bir işaret sayılmaz.

Biden’ın başkanlığının Bitcoin’i ve kripto para piyasasını nasıl etkileyeceği ayrıca pek çok analistin merak ettiği bir konu olmuştu. Gensler’in gelmesinin konuşuluyor olması bu konuda herkesin iyimser bir tavır almasına yol  açtı. Gensler büyük ihtimalle “ finansal düzenleme” alanında yetkin olacak. Böyle bir görev Gensler’ın Bitcoin taraftarı birisi olması açısından oldukça önem arz ediyor.

Tabii Gensler’ın Biden’ı Bitcoin ve kripto para konusunda ne kadar etkileyeceğini henüz bilmiyoruz ancak uzmanlara göre Beyaz Saray ve Senato yakında yeni mali planlar hakkında görüşmelere başlayacaklar ve bu görüşmelerin sonunda doların ve Bitcoin’in değeri büyük ihtimalle artacak.

Bu arada kripto varlık değerleme uzmanı Light’ın sunduğu verilere göre ise hisse senedi piyasası seçimlerden sonra çok güçlü bir nakit girişine şahit oldu. Bu nedenle diyoruz ki bu gelişmeler kripto para dünyasını da etkileyecek ve bir Bitcoin rallisi kaçınılmaz olacak.

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.