Loading...
btc
BTC
1.05%
Bitcoin
67.359,20 USDT
eth
ETH
0.57%
Ethereum
3.523,82 USDT
bch
BCH
1.63%
Bitcoin Cash
397,66 USDT
xrp
XRP
3.76%
Ripple
0,59 USDT
ltc
LTC
0.15%
Litecoin
73,51 USDT
bnb
BNB
0.54%
Binance Coin
596,59 USDT
sol
SOL
2.73%
Solana
173,74 USDT
avax
AVAX
2.23%
Avalanche
28,79 USDT
ada
ADA
-0.34%
Cardano
0,44 USDT
dot
DOT
0.09%
Poladot
6,34 USDT
doge
DOGE
7.55%
Doge Coin
0,13 USDT
shib
SHIB
2.47%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Coin Haberleri
  3. Suçlu bu kez Bitcoin madencileri değil!

Suçlu bu kez Bitcoin madencileri değil!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Analistler ve madencilik havuzları, Bitcoin fiyatındaki son düzeltmeler üzerinde madencilik cüzdanlarından kaynaklı satışların etkili olmadığını söylüyor. Peki düşüşün sorumlusu madenciler değilse, kim o zaman?


Bitcoin neden düştü? Düşüşün sorumlusu bu kez madenciler değil!

Bitcoin her ne zaman böyle büyük bir düzeltme yapsa, düşüşün açığa satış yapan madencilerden kaynaklandığı iddia edilir. Ancak analistlere ve madencilik havuzlarına göre; ağ verileri bu kez, bu iddiayı desteklemiyor.

“Madenciler satıyor!” Bu kez öyle değil!

Bitcoin neden düştü?

Bu hafta başlarında Bitcoin’in yaklaşık %30 oranında değer kaybetmesinin ardından, madenciler adeta günah keçisi ilan edildi. Ancak Glassnode tarafından toplanan ağ verilerine göre, madenciler aylardır açığa satışlarda son derece tutarlı davranıyor.

Geçtiğimiz altı ay boyunca, yaklaşık %330’luk yükselişe rağmen, madencilik cüzdanlarından borsalara haftalık Bitcoin girişleri sabit kaldı. Madencilik cüzdanlarından kaynaklı tek anormal işlem, Bitcoin düzeltmesinden çok önce gerçekleşti.

CoinDesk Research’e göre, Temmuz 2020’den beri madenciler, borsalara haftada ortalama 2.100 coin gönderiyor. 

Bitcoin neden düştü Suçlu bu kez Bitcoin madencileri değil!
Madencilik cüzdanlarından borsalara yapılan toplam Bitcoin transferleri.

Coin Metrics analistlerinden Karim Helmy de bu görüşü doğrulayarak, madenci satışlarında artış olduğunu gösteren herhangi bir veri olmadığını söyledi.

Hatta 26 Aralık’tan 30’a kadar olan son dört günlük bir zaman diliminde , madencilerin cüzdan arzında ilginç bir şekilde, büyük bir azalma gerçekleşti. Bu süre zarfında, madencilik cüzdanlarının toplam bakiyesi %1’lik bir düşüşle 21.000 BTC’ye kadar düştü.

Ancak düzeltmenin sebebi buradaki düşüş değildi. Çünkü bu transferler Bitcoin 26.000$’dan 29.000$’a yükselirken gerçekleşti. Dahası, sonraki dokuz gün içinde, Bitcoin fiyatı 42.000$‘a kadar etkileyici bir yükseliş yaptı. Ve Pazartesi günü yaklaşık %30 düşmeden önce, %43 daha yükseldi.

Glassnode verilerine göre; bu coinler, borsalara gönderilmemiş. Dört günlük süre boyunca, madencilik cüzdanlarından 21.000 coin çekilirken; borsa adresleri madencilik cüzdanlarından toplamda 2.400’den daha az BTC almış görünüyor.

Bitcoin neden düştü Suçlu bu kez Bitcoin madencileri değil!
Bitcoin madencilik adreslerinin toplam BTC bakiyesi

Madenci borsaları tarafından gönderilen her coin, anında piyasada satılsa bile bu emirler, günlük işlem hacminde çok küçük bir orana tekabül ediyor.

Madenciler, 26 Aralık 2020’de borsalara o günkü fiyatla yaklaşık 48 milyon dolarlık (bu miktar geçen yıl tek bir günde gerçekleşen en büyük transfere eşit) 1.890 BTC gönderdi. Aynı gün, şu anda işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance, BTCUSDT piyasasında 148.000 BTC’nin üzerinde bir hacim kaydettiğini açıkladı. 

Madencilerin tüm coinlerini tek bir borsada tek bir paritede sattığını varsayarsak, bu miktar günlük işlem hacminin %1,3’üne denk gelir.

Bitcoin madencilik havuzları satmıyor, biriktiriyor!

En büyük madencilik havuzlardan F2Pool ve Lubian’daki madencilere ait bakiyelerdeki Bitcoin miktarları artıyor, likide edilmiyor. Glassnode’a göre bu bakiyeler, son sekiz ayda istikrarlı bir şekilde arttı.

Slush Pool’un teknik yazarlarından biri olan mühendis Daniel Frumki: “Madencilerimizin çoğunun BTC’de long pozisyonda beklediklerini ve gelirlerinin yalnızca giderleri karşılayacak kısmını sattığını biliyoruz.” dedi.

Bu nedenle Frumkin, fiyat önemli ölçüde arttığında, madencilerin daha az Bitcoin sattıklarını açıklıyor. Çünkü fiyat artışı, kazılan coin başına elde edilen kar marjlarını da artırıyor.

Peki madenciler değilse, Bitcoin’leri kim satıyor?

Büyük olasılıkla, son fiyat düşüşlerinin başlıca nedeni ABD’li yatırımcıların kar satışlarıydı.

Şöyle ki; Guggenheim CIO’su Scott Minerd, bir ay önce CNBC’ye Bitcoin’in “400.000$ değerinde olması gerektiğini” söylemişti. Fakat, pazar günü Twitter’da “şimdi biraz kar alma zamanı” diyerek; hafta sonu ve pazartesi gününde Coinbase’deki büyük satış faaliyetlerine işaret etti. Ve düzeltmenin, ABD’li yatırımcılardan kaynakladığını ima etti.

Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde; Bitcoin’de yaşanan son düzeltmenin sebebinin, madencilerden gelen satışlar olmadığı anlaşılıyor. Aslında, madenciler açığa satıştan ziyade, son zamanlarda daha fazla biriktiriyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.