1. Anasayfa
  2. Kripto Para PiyasasıBitcoin Piyasası
  3. Bitcoin neden düştü, tekrar yükselir mi?

Bitcoin neden düştü, tekrar yükselir mi?

Bitcoin neden düştü, tekrar yükselir mi?
0

Bitcoin neden düştü? – 24 saat içinde yüzde 50 çöküşün muhtemel sebepleri neler? Bu yöndeki uzmanların görüşleri ve konuşulan diğer etkenlere bakalım.


Bitcoin neden düştü? – 24 saat içinde yüzde 50 çöküşün sebepleri

Hiç şüphesiz son iki gün Bitcoin için en kötü günlerden biriydi. BTC fiyatı 24 saatte 7,700 dolardan 3,800 dolara yüzde 50’lik bir çöküş yaşadı.

Tabii bu çöküş birçok traderleri gafil avladı. Sadece BitMEX’te bu kocaman çöküş sırasında yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık Bitcoin pozisyonu (çoğunluğu da long pozisyonlar) tasfiye edildi.

Cole Petersen (@ColePetersen14) bunu tweetinde şöyle anlatıyor: “Tasfiye olan Bitcoin long pozisyonlarda bugün 1 milyar dolara hızla yaklaşıyoruz. Daha önce benzeri görülmemiş bir olay.”

koinmedya_brave

Bu olaylar birçoklarının aklında şöyle bir soru doğurdu: Bitcoin neden düştü? BTC fiyatını aşağı çeken şey neydi? Ya bundan sonra ne olur?

Analistler düşüş hakkında ne diyor?

Bitcoin neden düştü? - 24 saat içinde yüzde 50 çöküşün muhtemel sebepleri neler? Bu yöndeki uzmanların görüşleri ve konuşulan diğer etkenlere bakalım.

Kripto para borsası DeversiFi’da baş finans uzmanı olan Ross Middleton, geleneksel piyasalardaki zayıflığa dikkat çekiyor ve bunun da kurumsal yatırımcıları Bitcoin pozisyonlarından çekilmeye zorladığını belirtiyor. Çünkü onlara göre geleneksel standartlarda Bitcoin alternatif bir varlık.

Ross Middleton şöyle açıklıyor: “Yatırımcılar diğer varlık sınıflarına marj hedeflerini finanse etmek için Bitcoin’den para çekiyorlar. Belki de diğer varlık sınıflarında yakın gelecekte long yapılabilecek daha iyi kısa vadeli pozisyonlar olduğunu düşünüyorlar.”

İlgili – Bitcoin madencileri makineleri kapatmaya başlayabilir – Hash gücü düşerse ne olur?

Benzer görüşleri Goldman Sachs eski yönetişi ve Real Vision CEO’su Raoul Pal da dile getiriyor. Ona göre bu düşüş “hedge fonlarının Bitcoin long pozisyonlarını terk etmesi sonucu” yaşandı. Ayrıca yöneticilerin portföylerini belirli bir risk seviyesinde tutmaları gerektiğinin önemini vurguluyor.

Gerçekten de Bitcoin volatilitesi son günlerde çok yükseldi. Sonuçta daha fazla satış yüksek volatiliteye yol açtı ki buradan da yüksek volatilite dönüp dolaşarak daha fazla satışa yol açıyor.

Ayrıca Bitcoin piyasa yapıcıların (market-makers) perde arkasında devam eden bir likidite krizi olduğu da konuşuluyor. Bu söylentilere göre, market-makers bazı borsalarda tüm pozisyonlarını dump yaptı. Bu da şu an BTC için hiç alım desteği olmadığı anlamına geliyor.

Başka bir teori…

Bitcoin neden düştü? Başka bir teori daha var. PlusToken dolandırıcılarının coinleri hareket ettirdiği söylentileri satış dalgasını tetiklemiş olabilir. Gerçekten de dump öncesi milyar dolarlık kripto paralarla kayıplara karışan PlusToken dolandırıcılarının 100 milyon dolardan fazla BTC hareketi yaptığı görülmüştü. Bunların muhtemelen fiat ya da fiat eşdeğeri varlıklara dump yapıldığı düşünülüyor.

İlgili – PlusToken dolandırıcılığı 2.9 milyar dolarlık yıkıma sebep olabilir

Kaynak