1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yatırım devi BlackRock’tan Bitcoin yatırımı

Yatırım devi BlackRock’tan Bitcoin yatırımı

Yatırım devi BlackRock’tan Bitcoin yatırımı
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden BlackRock, Bitcoin yatırımı yaptığını duyurdu.


Yatırım devi BlackRock’tan Bitcoin yatırımı

BlackRock’tan çarşamba günü gelen bir açıklamada, şirket fonlarından en az birinin, Ocak ayından beri Bitcoin vadeli işlemleri tuttuğuna değinildi.

BlackRock Global Tahsis fonu, 31 Mart girdilerinde, 26 Mart’ta sona eren ve toplam yaklaşık 360.000 dolar değerinde 37 adet CME’nin Mart 2021 Bitcoin vadeli işlem ürünü yer aldı.

Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisi BlackRock, “Blockchain Başkan  Yardımcısı” Arıyor - Limenya

BlackRock’un regülasyon dosyaları incelendiğinde, BlackRock Global Tahsis fonu da dahil olmak üzere en az iki fonun, 31 Ocak öncesinde CME Bitcoin vadeli işlem ürünü aldığı görülüyor.

Şubat ayı ortalarında BlackRock CIO’su Rick Rieder, firmanın Bitcoin ile ilgilenmeye başladığını söylemişti.

BlackRock fonlarının hali hazırda başka bir Bitcoin vadeli işlem ürünü tutup tutmadı bilinmiyor.

Kaynak

Blackrock kripto para dünyasında!

Blackrock kripto para piyasasına adım atarken dünya devi bir finansal kuruluşun kripto para piyasasına girmesinin son örneği yaşandı:  Yatırım devi Blackrock, nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemlerini iki fonu için uygun yatırımlar olarak dahil etmek istediğini  gösteren belgelerini Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sundu.

Kilit noktalar

BlackRock Küresel Tahsis Fonu (BlackRock Global Allocation Found) ve  BlackRock Stratejik Gelir Fırsatları Portfolyosu (the BlackRock Strategic Income Opportunities Portfolio) için verilen iki yeni dosya, belli fonların,  bitcoin tabanlı vadeli işlem sözleşmelerinde yer alabileceğini belirtiyor.

Bu yeni dosyalar,  fonların alınmasına izin verilen bitcoin yatırımlarının, “CFTC’ ye (ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu) kayıtlı emtia borsası üzerinde işlem gören nakit ödemeli bitcoin vadeli işlemleri” olacağının da altını çiziyor.

Düzenleyici dosyalar, BlackRock ‘un  yeni fonlarına bitcoin vadeli işlemlerini ekleyeceğini garanti etmiyor ancak bu durum yatırım devinin bunu göz önüne aldığının bir işareti sayılabilir.

BlackRock ayrıca,  piyasanın yeni olmasından ve vadeli işlemlerin diğer vadeli ürünler kadar yoğun bir şekilde işlem görmemesinden kaynaklanan bitcoin vadeli işlemlerindeki yatırımlara eşlik eden likidite risklerini de kabul etti.

Sürpriz Gerçek

Üç yıl önce, BlackRock CEO ‘su  Larry Fink, Bitcoin’i kara para aklama endeksi olarak tanımlamıştı.  Anlaşılan o ki, o günden bugüne fikrini değiştirdi. Fink, Aralık ayında kripto paraların bir gün muhtemelen küresel piyasaya evrilebileceğini   iddia etmişti.

Gelişmenin arka planı

Bitcoin,  düzenleyici incelemelerin arttığına dair raporlardan dolayı düşüşe geçmeden önce, tüm zamanların en yükseği olan 40 bin doları geçerek yıla hızlı başlamıştı. Bu hızlı yükseliş, özellikle Massachusetts Mutual Life Insurance (sigorta şirketi) gibi kurumsal şirketlerden gelen ilginin artmasına bağlanıyor.

Kritik Açıklama

Bloomberg tarafından bu ay yayınlanan bir habere göre, JPMorgan stratejistleri şunları ifade ettiler:

“MassMutual şirketinin Bitcoin alımı, Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesi açısından dönüm noktalarından biri olmuştur. MassMutual örneğinin ardından diğer sigorta şirketlerinin ve emeklilik fonlarının Bitcoin’e talep artışına şahit olabilirsiniz”

İlgili:

Bizi Ne Bekliyor?

OANDA Senior Market Analisti Edward Moya’ ya göre Çarşamba günü yaşanan  %5 lik Bitcoin düşüşü, aslında daha fazla kurumsal yatırımcıyı satın almaya teşvik edebilir. Moya’ya göre,  bu düşme kripto para balonunun sonu değil. Moya ayrıca, kurumsal paranın değerini görmeden önce, Bitcoin ‘in 30.000 dolar seviyesine kadar düştüğünü görmemiz gerekebileceğini de belirtti.

Kaynak: