1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İşte, Bitcoin yerinde sayarken patlama yapan altcoinler!!

İşte, Bitcoin yerinde sayarken patlama yapan altcoinler!!

İşte, Bitcoin yerinde sayarken patlama yapan altcoinler!!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son dönemde bazı altcoinler önemli ölçüde artış yaşarken Bitcoin yatay seyrediyor. 

İşte, Bitcoin yerinde sayarken patlama yapan altcoinler!!

Kripto piyasası bu haftayı oldukça hareketli geçirdi. Ama her zamankinin aksine yatırımcısını güldüren ve piyasayı hareketlendiren Bitcoin değil atlcoinler oldu.

Ethereum son yedü günde %20 artarken Polkadot (DOT) ve Chainlink (LINK)  daha da yüksek oranda artış gösterdi. Bu yılın flash coinlerden Solana (SOL), haftayı %60 gibi göz kamaştırıcı bir artışla tamamladı.

lgili: Solana teknik analizi

Altocinlerde bu yükselişler yaşanırken, Bitcoin yalnızca %4’lük bir artışla 50.000 dolar üzerinde kalmaya çalıştı.

Kripto piyasasında Bitcoin hakimiyet oranı olarak tanımlanan “Bitcoin Dom” yılbaşında %71’lerde bulunurken, %40’a kadar geriledi.

 

İlgili: Polkadot yorum, teknik analiz ve fiyat tahmini

 

bitcoin dom
Bitcoin Dom grafiği. TradingView

 

Bu noktada, 2017’ye dönüp bakmak faydalı olabilir. O yıl token lansmanlarının (ICO’lar) rekorları kırdığı ve kripto dünyasının çılgınca yeni tokenler satın almak için Ethereum’a hücum ettiği bir dönemdi.

Ama sonra ICO balonu patladı, Ethereum talebi düştü ve yatırımcılar altcoinleri tamamen bırakıp Bitcoin’e döndü.

Şu anda benzer bir döngünün ilk aşamasını görmemiz mümkün. Wall Street Journal’ın bu hafta “Bitcoin’in Fiyatı Neden 50.000 Dolarda Sıkıştı” başlıklı makalesinde belirttiği gibi, altcoinlerdeki son popülarite kısmen Solana ama esas olarak Ethereum ile satın alınan NFT‘lerin etrafında dönen çılgınlıktan kaynaklandı.

Bu, NFT pazarındaki başka bir çöküşün, ICO çöküşünde olduğu gibi, Bitcoin’e geri dönüşü tetikleyebileceği anlamına geliyor.

Tabi bu aşamada, 2021 kripto büyümesinin NFT’den çok daha büyük bir durum olduğunun da altını çizelim. 2021 yılı NFT yanında DeFi lerin geliştirği, stablecoin ve DAO’ların büyüdüğü ve genel olarak ktipro alanının dönüşerek genişlediği bir dönem olma özelliği de taşıyor.

Peki Bitcoin bu işin neresinde duruyor? 2017’de Ethereum’un Bitcoin’i geçeceği gibi söylemler dolaşıyordu. Bu ileri yorum o günden beri unutulmuştu. Şimdi de hayata geçecek gibi görünmüyor.

Bitcoin hala ilk ve orjinal kripto para birimidir. Çok çeşitli piyasa testlerinden başarıyla çıkmıştır. Çok fazla kişi tarafından talep görmektedir. Dijital altın olarak değerlendirilmesi bir kullanım alanı yaratmıştır.

 

Kaynak: Decrypt

Etiketler: