İyi haber! Bitcoin negatif sapmadan kurtuluyor!

Bitcoin halving döngüsünde bu seviye ezberleri bozabilir!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin, gerçek değerini ortaya koyan en güvenilir ve en popüler modelde ortaya çıkan negatif sapmadan nihayet kurtuluyor.

Bitcoin negatif sapmadan ayrılıyor! Bu ne anlama geliyor?

Bitcoin’in gelecekteki fiyat hareketlerinin tahmin etmek için kullanılan çeşitli ölçüm ve modeller mevcut. Bunlardan en popüleri ve en güveniliri, PlanB’ye ait (S2F) stok-akış modeli olarak kabul ediliyor.

Modele göre, Bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar 100.000 doları geçmesi gerekiyor. Tecrübeli analist PlanB, Bitcoin’in önümüzdeki üç yıl içinde ise ortalama 288.000$’a ulaşabileceğini öngörüyor.

İyi haber! Bitcoin negatif sapmadan kurtuluyor!

Stok-akış modeli (stock to flow model – S2F) nedir?

S2F, finansal varlıkların enflasyon oranlarını kıyaslamak için geliştirilen bir modeldir. Piyasada işlem gören söz konusu varlığın miktarının, yıllık arzına bölümünden elde edilir. Plan B, Stock-to-Flow modeline göre, Bitcoin’in bir sonraki halving ile birlikte, blok ödülündeki düşüşün bir sonucu olarak, Bitcoin fiyatının 2024 yılına kadar 288 bin dolar olacağını öngörüyor.

 

Bu arada modele göre, temmuz sonunda ortaya çıkan bir sapma, modelin geçersiz olma ihtimaline işaret ediyordu. Bununla birlikte, şu anda Bitcoin negatif sapmadan kurtuluyor.

Elbette Bitcoin fiyatı, modelden negatif olarak ilk kez sapmıyordu. İlk sapma, Ekim 2018’in sonunda başladı ve yaklaşık yedi ay boyunca, Haziran 2019’un ortasına kadar devam etti.

bitcoin negatif İyi haber! Bitcoin negatif sapmadan kurtuluyor!

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse; mevcut devam eden olumsuz sapma sadece yaklaşık üç ay sürdü. Burada kayda değer bir husus daha var: 2019 ortasından sonra S2F modeli, oldukça düz bir çizgiye sahipti ve dördüncü çeyreğin başında da benzer bir aralıkta devam etti.

OKEx İnsights analistlerinden Hunain Naseer, modelin tahminlerini değerlendirdi ve şunları söyledi:

“Mevcut duygu ve uzun vadeli temeller göz önüne alındığında; özellikle ekim ve kasım ayları Bitcoin için önemli zaman dilimler olduğu için, Bitcoin’in aralık ayına kadar, 100 bin dolara çıkması imkansız değil. Herhangi bir düzeltmeden önce aralık ortasına kadar 100 bin dolara kolayca çıkabilir.”

Teknik analiz yazılımı şirketi TrendSpider’ın baş piyasa analisti Jake Wujastyk, bu modelle ilgili olarak şunları söyledi:

“Burada Mart 2020’nin en düşük seviyesinden Ekim 2020 mumuna (yedi ay) kadar ölçülen hareketi kullanabiliriz. Bu ölçülen hareketi Haziran 2021’in en düşük seviyesine yerleştirerek, hareketin aynı olduğunu varsayarsak yıl sonuna kadar bizi 100.000$’a götürecektir.”

S2F modeli şimdiye kadar Bitcoin fiyatını tahmin etmede son derece doğru sonuçlar ortaya koysa da elbette tüm teknik analiz modellerinde yanılma payı vardır.

PlanB tarafından hazırlanan bu model, eleştirilen yönleri olsa da şu ana kadar Bitcoin’in gelecekteki değerini en iyi ortaya koyan model olarak kabul ediliyor. PlanB arz kıtlığının, varlığın ağ değeri ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

Stock-to-flow oranı olarak adlandırılan bu metrik, bir emtia ya da varlığın, yeni üretim miktarına kıyasla yatırımcılar tarafından tutulan kısmı ile ilgilenir. Örneğin altın stock-to-flow oranı en yüksek varlıktır. Bu yüzden altın fiyatı kısa vadede düşse de uzun vadede hiçbir zaman düşmez.

S2F modeli temelde, Bitcoin’in – tıpkı altın gibi – sınırlı bir arza sahip olmasından dolayı değerli olduğu gerçeğine dayanıyor. Buna göre; dolaşımın dışında kalan arz her yıl yarı yarıya azaldığından varlığın değeri artar. 

İyi haber! Bitcoin negatif sapmadan kurtuluyor!

Peki Bitcoin arzı nasıl azalır?

Dünya genelinde milyonlarca madenci, hash güçlerini birleştirerek, yaklaşık olarak her 10 dakikada bir blok kazıyorlar. Bu blokların içerisinde binlerce para transferi işlemi bulunuyor. Bu işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulanmasından sorumlu olan madencilerin yer aldığı maden havuzuna çıkarılan her blok için ödül veriliyor.

Her 210 bin blokta bir madencilere verilen ödül miktarı yarıya düşüyor. Son Bitcoin kazılana kadar da bu şekilde bölünmeye devam edecek. İşte bu sisteme “halving – yarılanma” deniyor.

İlk olarak 50 BTC ile başlayan madencilik ödülü, 2. halvingde 25 BTC’ye, 3. halving de ise mevcut ödül miktarı olan 12.5 BTC‘ye düşürüldü.

 Halving sistemi, Bitcoin’in uzun vadede değerini artıran en önemli etkenlerden biridir. Arzın azalması durumunda fiyatlar yükseliş gösterir. Çünkü yarılanma işleminin ardından kazanılan Bitcoin miktarı azalacağı için, dolaşıma giren BTC miktarı da azalacak ve dolayısıyla bu da fiyatların yükselmesine vesile olacak.

Ayrıca, Bitcoin madenciliğinin zorlaşması ve işlem sırasında harcanan enerjinin artması da maliyetleri yükseltecek. Bu da dolaylı biçimde varlığın fiyatının yükselmesine neden olacak.

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İyi haber! Bitcoin negatif sapmadan kurtuluyor!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.