fbpx
  1. Anasayfa
  2. İncelemeCoin
  3. Algorand nedir? ALGO coin iyi bir yatırım mı?
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Algorand nedir? ALGO coin iyi bir yatırım mı?

Algorand nedir? ALGO coin iyi bir yatırım mı?
0

 Algorand (ALGO), Algorand Inc. tarafından desteklenen ölçeklendirilebilir ve güvenli bir Pure Proof of Stake (PPoS) blockchain projesi. Projenin tasarımını MIT profesörü Silvio Micali yaptı.


Algorand nedir?

Algorand’i açık kaynaklı, özel izin gerektirmeyen, herkesin kullanımına açık, ölçeklendirilebilir ve güvenli bir Pure Proof of Stake (PPoS) blockchain olarak tanımlayabiliriz. Algorand Vakfı’nın ağın geliştirilmesi için geliştiricilere ciddi yardım sağladığı biliniyor. Algorand’in en büyük amacı, PPoS konsensüs mekanizması ile güvenliği ve performansı sağlarken, herkesin ağa katılabileceği bir ekosistem oluşturmak. Algorand, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in “Blockchain sistemleri şu üçünden en fazla ikisine sahip olabilir; merkeziyetsizlik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik.” dediği bu üçlünün tamamına sahip olmak istiyor.

Algorand Inc.  kriptografi uzmanı ve MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan bir teknoloji şirketi. Algorand coin açık kaynaklı, özel izin gerektirmeyen, herkesin kullanımına açık Pure Proof of Stake (PPoS) blockchain olarak ifade edebiliriz. Algorand coin blockchain platformu geliştiricileri arasında kim yok ki? Alanında otorite olan, araştırmacılar, matematikçiler, kriptografi uzmanlarından oluşan geliştirici bir ekip var.

İlgili – Algorand’tan 300 milyon dolarlık yatırım hamlesi; gözler ALGO coinde!

Algorand nasıl çalışıyor?

Algorand’ın birçok kripto para projesinden farkı “pure proof of stake” (PPoS) mekanizmasını kullanması. Bu, Bitcoin’in kullandığı “proof of work” (PoW) blockchain işleyişinden farklı. PoW blockchainler karmaşık matematiksel problemleri çözmek, yeni blok üretmek ve işlemleri onaylamak için yüksek güçlü bilgisayarlar kullanıyor. Sonuçta ise BTC madenciliği çok fazla enerji kullanıyor.

Her ne kadar bu yöntem kriptografik olarak güvenli olsa da çok fazla enerji kullanması bir sorun. Sonuçta alternatif konsensüs mekanizmalarına yönelme var. Bundan dolayı, “proof of stake” (PoS) blockchainler daha çevre dostu kabul ediliyor.

İlgili – Algorand fiyat tahmini: ALGO 2021, 2022 ve 2023’te ne kadar olur?

Algorand ise “pure proof of stake” (PPoS) kullanıyor. Burada yeni bloklar ve işlemler daha hızlı yapılabiliyor. Algorand’da zincir üzerinde yeni blokları “doğrulamak ve onaylamak” için ALGO sahipleri arasından rastgele bir seçim yapılıyor. Her bir yeni blok için bir grup ALGO kullanıcısı rastgele seçiliyor.

Ağın geliştiricilerine göre, böylece Algorand blockchain global, merkezsiz ve güvenli kalabiliyor. Daha fazla ALGO’ya sahip olanların blok onayı için seçilme şansı ise daha fazla. Böylece işlemler saniyeler için hızlı onaylanabiliyor.

ALGO coin nedir?

Algorand nedir? ALGO coin iyi bir yatırım mı?

ALGO bir kripto para ve 19 Haziran 2019’da piyasaya sürüldü. ALGO, piyasaya sürüldükten sonra 4 saat gibi kısa bir süre içerisinde satışını tamamladı. ALGO coin, Boston merkezli bir kripto para olup genel merkezi Singapur’da bulunuyor.

  • Algorand maksimum arzı: 10,000,000,000 ALGO
  • Toplam arz: 5,853,782,947 ALGO
  • Dolaşımdaki Algorand miktarı : 1.31 milyar ALGO

İlgili – SkyBridge Capital’den Algorand’a 100 milyon dolar

Algorand (ALGO) fiyatı

İlk arzda 3 doların üstüne çıkan ALGO coin, daha sonra düzenli biçimde değer kaybetti. O zamandan bu yana bu seviyeyi bir daha göremedi.

Güncel Algorand - ALGO coin fiyat tahmini, geleceği ve beklentisi 2021- 2025ALGO/USD haftalık grafik Kaynak: TradingView

Algorand (ALGO) coinin tüm zamanların en yüksek değeri (ATH) 3.28 dolar (CoinMarketCap verileri). ATH değerini 21 Haziran 2019 tarihinde kaydetti. Ancak öyle görünüyor ki o zamandan bu yana hep bu değerin altında işlem gördü.

2021 yılının başında yaşanan genel kripto piyasası rallisi sırasında bile ALGO fiyatı ATH değerine yaklaşamadı. ALGO fiyatının önünü Şubat – Mayıs 2021 döneminde 1.85 dolar direnci kesti. Ardından birkaç defa daha hızlı yükseliş girişimlerinde bulundu.

Eylül 2021’de ALGO/USD 2.55 dolara kadar yükselerek son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü. Öyle görünüyor ki ALGO coin ile ilgili gelişmeler coinin fiyatına pozitif etki yapıyor. Ardından Kasım 2021’de önemli bir Algorand gelişmesi üzerine kripto para bir kez daha 3 dolara doğru fırladı ancak burada uzun süre tutunamadı.

İlgili olayın ayrıntıları: Stratejik ortaklık duyurusuyla %50 yükselen coin

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.