Loading...
btc
BTC
1.43%
Bitcoin
58.721,35 USDT
eth
ETH
1.08%
Ethereum
3.167,47 USDT
bch
BCH
2.57%
Bitcoin Cash
378,19 USDT
xrp
XRP
7.85%
Ripple
0,51 USDT
ltc
LTC
1.86%
Litecoin
70,54 USDT
bnb
BNB
0.99%
Binance Coin
539,08 USDT
sol
SOL
0.86%
Solana
140,66 USDT
avax
AVAX
1.31%
Avalanche
26,30 USDT
ada
ADA
1.26%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
2.75%
Poladot
6,27 USDT
doge
DOGE
2.13%
Doge Coin
0,11 USDT
shib
SHIB
3.19%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Coin
  3. Algorand nedir ve ALGO coinin geleceği nasıl?

Algorand nedir ve ALGO coinin geleceği nasıl?

Algorand nedir? ALGO coin iyi bir yatırım mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

 Algorand (ALGO), Algorand Inc. tarafından desteklenen ölçeklendirilebilir ve güvenli bir Pure Proof of Stake (PPoS) blockchain projesi. Projenin tasarımını MIT profesörü Silvio Micali yaptı. Algorand’ın yerel kripto parası ise ALGO coin. Algorand projesi ve ALGO coin ile ilgili ayrıntılara bakalım.


Algorand nedir?

Algorand’i açık kaynaklı, özel izin gerektirmeyen, herkesin kullanımına açık, ölçeklendirilebilir ve güvenli bir Pure Proof of Stake (PPoS) blockchain olarak tanımlayabiliriz. Algorand Vakfı’nın ağın geliştirilmesi için geliştiricilere ciddi yardım sağladığı biliniyor. Algorand’in en büyük amacı, PPoS konsensüs mekanizması ile güvenliği ve performansı sağlarken, herkesin ağa katılabileceği bir ekosistem oluşturmak. Algorand, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in “Blockchain sistemleri şu üçünden en fazla ikisine sahip olabilir; merkeziyetsizlik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik.” dediği bu üçlünün tamamına sahip olmak istiyor.

Algorand Inc.  kriptografi uzmanı ve MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan bir teknoloji şirketi. Algorand coin açık kaynaklı, özel izin gerektirmeyen, herkesin kullanımına açık Pure Proof of Stake (PPoS) blockchain olarak ifade edebiliriz. Algorand coin blockchain platformu geliştiricileri arasında kim yok ki? Alanında otorite olan, araştırmacılar, matematikçiler, kriptografi uzmanlarından oluşan geliştirici bir ekip var.

İlgili – Güncel Algorand fiyat tahmini, ALGO coin geleceği ve beklentisi 2022- 2025

https://www.youtube.com/watch?v=A_21pTdTmFg

Algorand nasıl çalışıyor?

Algorand’ın birçok kripto para projesinden farkı “pure proof of stake” (PPoS) mekanizmasını kullanması. Bu, Bitcoin’in kullandığı “proof of work” (PoW) blockchain işleyişinden farklı. PoW blockchainler karmaşık matematiksel problemleri çözmek, yeni blok üretmek ve işlemleri onaylamak için yüksek güçlü bilgisayarlar kullanıyor. Sonuçta ise BTC madenciliği çok fazla enerji kullanıyor.

Her ne kadar bu yöntem kriptografik olarak güvenli olsa da çok fazla enerji kullanması bir sorun. Sonuçta alternatif konsensüs mekanizmalarına yönelme var. Bundan dolayı, “proof of stake” (PoS) blockchainler daha çevre dostu kabul ediliyor.

İlgili – Algorand teknik analizi: ALGO fiyatı destek ve direnç seviyeleri

Algorand ise “pure proof of stake” (PPoS) kullanıyor. Burada yeni bloklar ve işlemler daha hızlı yapılabiliyor. Algorand’da zincir üzerinde yeni blokları “doğrulamak ve onaylamak” için ALGO sahipleri arasından rastgele bir seçim yapılıyor. Her bir yeni blok için bir grup ALGO kullanıcısı rastgele seçiliyor.

Ağın geliştiricilerine göre, böylece Algorand blockchain global, merkezsiz ve güvenli kalabiliyor. Daha fazla ALGO’ya sahip olanların blok onayı için seçilme şansı ise daha fazla. Böylece işlemler saniyeler için hızlı onaylanabiliyor.

ALGO coin nedir?

Algorand nedir? ALGO coin iyi bir yatırım mı?

ALGO bir kripto para ve 19 Haziran 2019’da piyasaya sürüldü. ALGO, piyasaya sürüldükten sonra 4 saat gibi kısa bir süre içerisinde satışını tamamladı. ALGO coin, Boston merkezli bir kripto para olup genel merkezi Singapur’da bulunuyor.

  • Algorand maksimum arzı: 10,000,000,000 ALGO
  • Toplam arz: 7,366,901,788 ALGO
  • Dolaşımdaki Algorand miktarı : 6,973,062,841 ALGO (Temmuz 2022 itibariyle)

İlgili – SkyBridge Capital’den Algorand’a 100 milyon dolar

Algorand (ALGO) fiyatı

İlk arzda 3 doların üstüne çıkan ALGO coin, daha sonra düzenli biçimde değer kaybetti. O zamandan bu yana bu seviyeyi bir daha göremedi.

Algorand nedir ve ALGO coinin geleceği nasıl?2021 – 2022 ALGO/USD haftalık grafik Kaynak: CoinMarketCap

Algorand (ALGO) coinin tüm zamanların en yüksek değeri (ATH) 3.28 dolar (CoinMarketCap verileri). ATH değerini 21 Haziran 2019 tarihinde kaydetti. Ancak öyle görünüyor ki o zamandan bu yana hep bu değerin altında işlem gördü.

2021 yılının başında yaşanan genel kripto piyasası rallisi sırasında bile ALGO fiyatı ATH değerine yaklaşamadı. 2021 zirvesi 2.82 dolarda (Kasım 2021’de) kaydedildi. Böylece son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü. Ayrıca piyasa değerine göre en büyük 30. coin olduğunu da hatırlatalım.

Ocak 2022 itibariyle ise ALGO fiyatı kripto para piyasa genelindeki düşüş trendine uygun hareket ediyor. Algorand, 2022 yılına 1.66 dolardan işlem görerek başlamıştı. Ancak yılın başından bu yana sürekli düşüş yaşadı. Mart 2022 itibariyle ise Mayıs – Temmuz 2021’in yerel dip seviyelerine ulaştı. Mart sonunda bir miktar yükselse de ardından büyük bir düşüş yaşadı. Tıpkı genel piyasada olduğu gibi.

Algorand ne için kullanılıyor?

Algorand blockchainin halka açık versiyonu, öncelikle diğer geliştiricilerin kripto para tarafından desteklenen yeni tür uygulamalar oluşturmasına olanak sağlamak için tasarlandı. ALGO platformu gayrimenkul, telif hakları, mikro finans ve daha birçok alanda kullanılıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.