1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Yeni rapora göre Metaverse’in 5 trilyon dolarlık dev potansiyeli

Yeni rapora göre Metaverse’in 5 trilyon dolarlık dev potansiyeli

Yeni rapora göre Metaverse’in 5 trilyon dolarlık dev potansiyeli
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey, yeni raporunda Metaverse sektörünün 2030 yılına kadar 5 trilyon dolar olabileceğini gösteriyor. Bu verilerin metaverse coinleri için ne anlama geldiğine bakalım.


Yeni rapora göre Metaverse’in 5 trilyon dolarlık dev potansiyeli

Uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey & Company, yeni bir rapor hazırladı. Burada metaverse alanında global çapta harcamaların 2030 yılında 5 trilyon dolara ulaşabileceği öngörülüyor.

“Metaversete değer oluşturma” başlıklı söz konusu 77 sayfalık rapor dün yayımlandı. Burada mevcut benimseme eğilimlerini analiz ediliyor. Ayrıca iki küresel anketten ek bilgiler de sunuyor. Bu anket için verilen 11 farklı ülkede 3,104 tüketiciye anket yapılarak oluşturulmuş. İkinci ankette ise 10 farklı ülkeden, 15 sektörden 448 şirketin yetkililerine araştırma yapıldı.

İlgili – Metaverse nedir, geleceği nasıl? Güncel Metaverse haber ve gelişmeleri

McKinsey bu verileri metaverseteki tüketici davranışının geleceğinin tahmin etmek için kullandı. Buna göre büyük olasılıkla metaverse beş ana etkinliğe bölünecek ve bunlar şöyle: Oyun, sosyalleşme, fitness, ticaret ve uzaktan öğrenme.

Metaverse ETP coin nedir ? ETP coin geleceği nasıldır?

McKinsey, ankete katılan tüm tüketicilerin yaklaşık yüzde 60’ının, fiziksel alternatifine kıyasla sanal dünyada en az bir aktiviteyi tercih ettiğini tespit etti. Ayrıca şu anda metaverse’de aktif olan tüketicilerin yüzde 79’unun zaten bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğini de ortaya çıkardı.

E-ticaret metaverse alanının birincil para kaynağı olacak. McKinsey de 2030 yılına kadar tüm harcamaların 2 trilyon ila 2,6 trilyon ABD dolarını oluşturacağını tahmin ediyor.

Sanal reklamcılık ise başka bir büyük sektör olacak. Bunun ise 144 milyar dolar ile 206 milyar dolar arasında bir getiri sağlaması bekleniyor.

İlgili – Sanal arsa nedir? Metaversede sanal arsa nasıl alınır?

Rapor aynı zamanda şuna dikkat çekiyor. Mevcut negatif ortamın olduğu yılın ilk beş ayında metaverse alanına ve buradaki altyapı ile teknolojiye artık 120 milyar dolarlık bir yatırım yapıldı. 2021 yılında toplamda 57 milyar dolar yatırılmıştı metaverse. İlk beş ay bile bunun iki katı.

Bu veriler şunu gösteriyor. Metaverse dünyasının büyük potansiyeli var. Bu aynı zamanda metaverse projeleri ve onların coinlerinin de yükselme potansiyelini gösteriyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.