1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Sanal arsa nedir? Metaverse’de sanal arsa nasıl alınır?

Sanal arsa nedir? Metaverse’de sanal arsa nasıl alınır?

Sanal arsa nedir? Metaverse’de sanal arsa nasıl alınır?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bill Gates’den Mark Zuckerberg’e birçok iş insanının yatırım yaptığı sanal arsa nedir? Metaverse’de sanal arsa nasıl alınır?


Sanal arsa nedir? Metaverse’de sanal arsa nasıl alınır?

Sanal gerçeklik ve giyilebilir teknolojisi konusunda insanlık daha oldukça erken aşamada. Ancak bu teknolojinin nereye evirileceği ve ne kadar hızlı gelişim gösterebileceği henüz belli değil. Yaşanan bazı gelişmeler insanlığın hızlı bir şekilde sanal gerçeklik dünyasına, diğer bir ifadeyle metaverse’e, geçiş yapabileceği gösteriyor. Özellikle Korona Salgını sürecinin toplumlara öğrettiği bazı kazanımlar sayesinde metaverse dünyasına geçiş pek de yavaş olmayacağa benziyor.

Lütfen Bkz: Metaverse nedir, geleceği nasıl? Güncel Metaverse haber ve gelişmeleri

Sanal arsa ve sanal emlak ürünleri son günlerde kripto para piyasalarında talep gören yeni yatırım araçları arasında yer alıyor. Decentraland ve Sandbox gibi platformlar, sanal arsa ve sanal eşya satışı için ön plana çıkan iki platformlar arasında yer alıyor. Bu platformlar üzerinden milyonlarca dolar değer ulaşan sanal emlak satışı gerçekleşiyor. Sanal arsa yatırımı yapmak isteyen girişimciler bu platformların web sitelerini ziyaret edebilir.

Korona salgını sürecinde EBA ve Zoom üzerinden derslerin işlenebildiğini gördük. Fiziksel olarak işlenen derslere kıyasla EBA ve Zoom platformlarının bazı dezavantajlarının olduğu bir gerçek. Ancak Bill Gates’e göre 2026 yılında insanlar artık Zoom üzerinden değil Meta üzerinden sanal ofislerde, işyerlerinde ve belki de sanal ören yerlerinde toplantılar gerçekleştirebilecek. Sanal gerçeklik gözlüklerinizi giyerek sanal ofisinizde iş arkadaşlarınızla etkileşim kurarak çalışabileceğiz. Bazı okuyucularımıza bu ifadeler bilim kurgu gibi gelebilir. Böyle düşünüyorsanız aşağıdaki youtube videosuna göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Kendi avatarlarımız sayesinde sanal toplantılarına katılabileceğiz.

Sanal evrende ofisler, evler, eğlence yerleri şimdiden ilgi görmeye başladı. Yoğun bir sanal emlak satışı gerçekleşiyor. Aşağıda Decentraland platformundan satışa sunulmuş parselleri görüyoruz. Aşağıdaki haritada seçeceğiniz arsaları Decentraland platformu üzerinden satın alabilirsiniz.

sanal arsa

Kimilerine göre sanal arsa alma fikri çılgınlık gibi gelebilir. SPACE platformunun CEO’su Batis Samadian’a göre sanal arsa almak ile bir web sitesinin domain’ini satın almak açısından bir fark yok. Arsanıza inşa edeceğiniz sanal mülk ise Samadian’a göre hazırladığınız web sitesinden farksız.

Lütfen Bkz: Decentraland nedir? Decentraland – MANA token gelecek vadediyor mu?

Kaynak