1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Decentraland nedir? Decentraland (MANA) token gelecek vadediyor mu?

Decentraland nedir? Decentraland (MANA) token gelecek vadediyor mu?

Decentraland nedir? Decentraland (MANA) token gelecek vadediyor mu?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Decentraland, kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmasına, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan, Ethereum destekli bir sanal gerçeklik platformudur. MANA ise, kullanıcıların daha sonra gezinebilecekleri, üzerine bir şeyler inşa edebilecekleri, para kazanabilecekleri ve araziler satın alabilecekleri bu sanal dünyada kullanılan ve bu sanal dünyayı yaratan projenin yerel tokenidir.


Decentraland nedir? Decentraland – MANA token gelecek vadediyor mu?

NFT çılgınlığıyla beraber son zamanların en popüler projelerden birisi de Decentraland. Özellikle son zamanlarda Facebook’un yeniden markalandırma çalışmasıyla heryerde konuşulan “metaverse” kavramı Decentraland’i popüler hale getirdi.

Bu ortamın bildiğimiz video oyunlarına göre büyük bir farkı var. Oyun içinde sahip olduğunuz bütün herşeye gerçek anlamda sahip olabiliyorsunuz. Avatarınıza çeşitli kıyafet aksesuar vs. alabiliyor ve isterseniz saklayıp, isterseniz de platform üzerindeki pazar yerlerinde satabiliyorsunuz. 

İlgili: Metaverse çılgınlığı durdurulamıyor! Dünya devleri neden oyuna dahil oluyor?

Decentraland tam da Facebook’un kendini metaverse olarak yeniden markalaştırdığı bu metaverse deneyimi sunan, içinde oyunlar, sergiler ve birçok farklı etkinliği barındıran 3 boyutlu bir sanal gerçeklik platformudur. Mesela, dünyanın en eski ve en meşhur müzayede evi Soethby’s’ın Haziran 2021’de dijital müzayede evini Decentraland’deki Voltaire Art District’de açtığını biliyor muydunuz? 

Decentraland Nedir? Decentraland - MANA token gelecek vadediyor mu?

Decentraland’de Soethby’s Müzayede Evi 

Ayrıca merkeziyetsiz olarak kurgulanan ve Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen ilk sanal gerçeklik platformu olan Decentraland, parsel parsel arazi satın alabileceğiniz, ve üzerinde kendinize ait alanlar oluşturabileceğiniz, ücretsiz bir şekilde avatarınızı oluşturabileceğiniz, oyunlarınızı yaratabileceğiniz, çeşitli oyunlara katılıp Non-Fungible Tokens (NFT) ödülleri kazanabileceğiniz, mağaza ve müze gezip günün stresini atabileceğiniz bir gezegen.

Decentraland Nedir? Decentraland - MANA token gelecek vadediyor mu?

Decentraland’de araziler: kırmızılar en pahalı parseller

Bu gezegende sahip olduğunuz ve alıp satabildiğiniz her şey aslında Ethereum ağında birer NFT. Araziler, karakterleriniz için kıyafetler ve başka ürünlerin hepsini NFT olarak alıp satabilirsiniz.

İlgili: Gassız, ücretsiz işlemler Web3 teknolojisinde devrim yaratacak!

Decentraland’in ortaya çıkış hikayesi

2015’de geliştirilmeye başlanan Decentraland projesinin whitepaperı Esteban Ordano, Ariel Meilich, Yemel Jardi ve Manuel Araoz tarafından yazıldı. O zamandan beri whitepaperda çeşitli değişikler olsa da, merkeziyetsiz bir sanal evren platformu olma hedefi değişmedi.

Decentraland Nedir? Decentraland - MANA token gelecek vadediyor mu?

Decenraland’de müzik festivali

2017’de beta sürümünün ardından, 2020 yılının başında halka açılan platform, 2021 yılında ise hem NFT’lerin yükselişi hem de Facebook’un metaverse ile yeniden markalaşma çalışmasıyla tüm gözleri üzerinde toplamayı başardı.

Çeşitli  yatırımcılardan 50 milyon dolardan fazla yatırım almayı başaran Decentraland üzerinde farklı zamanlarda düzenlenen etkinliklerin takvimine bu linkten ulaşılabilir.

Decentraland – MANA Token nedir?

MANA’yı Decentraland’ın yasal parası gibi düşünebiliriz. Alıp sattığınız herşey için Ethereum ana zinciri üzerinde geliştirilen MANA tokeniyle ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

MANA’yı, Ethereum blok zincirini (ERC20 standardını) destekleyen merkezi veya merkeziyetsiz borsalardan satın alabilirsiniz. Yine Ethereum blok zincirini destekleyen kripto para cüzdanlarında veya satın aldığınız platformda da saklayabilirsiniz.

MANA fiyatı, Facebook’un Metaverse açıklamasının hemen ardından yüzde 400’lük artışla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı ve 5.90  dolardan işlem gördü. MANA token 25 Kasım 2021’de 5.90 dolarla tüm zamanların rekorunu kırdı.  Şu sıralar 0,84 dolardan işlem gören token, uzun vadede sanal evrenlerin popülaritesinin katlanarak artma ihtimali düşünüldüğünde, MANA’nın yatırımcılarını ihya eden bir token olması çok muhtemel.

Decentraland (MANA) coin fiyat verileri ve istatistikleri 

  • MANA token fiyatı: Anlık MANA fiyatı için tıklayınız
  • Toplam MANA token arzı: 2.193.646.327 MANA
  • Piyasada işlem gören MANA token arzı: Dolaşımdaki güncel MANA arzı için tıklayınız
  • MANA token işlem hacmi. 24 saatlik MANA işlem hacmi için tıklayınız
  • Tüm zamanların en yüksek fiyat (ATH) seviyesi: 5,90$ ( 25 Kasım 2021)
  • Tüm zamanların en düşük fiyat (ATL) seviyesi: 0,0078$ (13 Ekim 2017)
  • Toplam MANA token yatırım dönüşü (ROI) için tıklayınız

Canlı Decentraland  – Mana token fiyatları

İlgili

Güncel Decentraland fiyat tahmini (2022-2025)

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.