BTC : 62778 ₺ ETH : 1558 ₺ XRP : 1.222 ₺ LTC : 284.6 ₺ USDT : 6.913 ₺ XLM : 0.4634 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Uzman analistten müjde: “Bitcoin bir aya kadar…“

Uzman analistten müjde: “Bitcoin bir aya kadar…“

Uzman analistten müjde: “Bitcoin bir aya kadar…“
0
huobi_koinmedya

Bitcoin dün 9 bin dolarlık desteğini kaybetti. Yazının kaleme alındığı saatte ise 9 bin doların üstünde zor bela duruyor. Uzman analiste göre Bitcoin bir ay sonra beklentileri tersine çevirecek.


“Bitcoin bir ay sonra belki de boğa sezonuna başlayacak”

Finansal riskler konusunda çalışmalarını ile tanınan New York Üniversitesi profesörlerinden Nassim Nicholas Taleb’in Siyah Kuğu-Beyaz Kuğu benzetmesi finansal analizlerde sıklıkla değinilen bir nitelendirme. Genellik ekonomik değişkenlerde sapan değerleri nitelendirmek için Siyah Kuğu kavramına başvuruluyor.

Aslında bu Siyah Kuğu-Beyaz Kuğu (black swan and white swan) nitelendirmesi tarihi bir hikayeye dayanıyor. 1700’lü yılların Hollanda’sında insanlar kuğuların sadece beyaz olabileceğini düşünüyordu. Bir gün Hollanda’da siyah kuğu gördüklerinde çok şaşırdılar hatta bu siyah kuğuyu kıyamet alameti olarak gördüler. Sonuçta kıyamet kopmadı ve Hollandalılar siyah kuğunun da olabileceğini kabullendiler. Aslında siyah kuğu mevcut kuğular içerisinde bir sapan değer (outlier) konumundaydı.

Kripto para analisti son değerlendirmelerinde Taleb’in Siyah Kuğu nitelendirmesine atıfta bulunuyor. 2020 yılında yaşadığımız Covid-19 kaynaklı salgını siyah kuğu olarak nitelendiriyor. Siyah kuğu etkisi ile hem finansal varlıkların fiyatlarında hem de Bitcoin fiyatlarında bir dalgalanma oldu. Ancak veriler uzun dönemli trendi devam ettiriyor. Woo’ya göre Bitcoin uzun vadeli rotasından sapmadı ve bir ay sonra belki de boğa koşusuna başlayacak.

koinmedya_brave

Bitcoin bir ay Uzman analistten müjde: “Bitcoin bir aya kadar…“

Yukarıda Woo’nun grafiğinde Covid-19’un neden olduğu salınımı görüyoruz. Woo’ya göre Covid-19 sadece takvimde ertelemeye neden oldu. Oysa trendde bir değişiklik yok.

Willy Woo’nun paylaştığı diğer grafiği aşağıda görüyoruz. Bu grafikte ise Woo, Covid-19 için model bozan sapan değer nitelendirmesinde bulunuyor.

Bitcoin bir ay Uzman analistten müjde: “Bitcoin bir aya kadar…“

koinmedya_brave

Woo, Bitcoin’in 1 ay sonra boğa koşusuna başlayabileceğini düşünüyor.

Kaynak