BTC : 81937 ₺ ETH : 1.78 ₺ XRP : 44.83 ₺ LTC : 7.653 ₺ USDT : 346.5 ₺ XLM : 0.2333 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. UMA ve REN el sıkıştı, gözler coin fiyatlarında

UMA ve REN el sıkıştı, gözler coin fiyatlarında

UMA ve REN el sıkıştı, gözler coin fiyatlarında
0

UMA ve REN el sıkıştı. Bu iki projenin işbirliği sonucu Bitcoin destekli getiri doları (yield dollar) çıkarılıyor. Ayrıca BTC sahipleri için likidite madenciliği ödül programı da başlatılıyor.


UMA ve REN el sıkıştı

Cross-chain köprüsü Ren ve sentetik varlık platformu UMA, uUSD ismini verdikleri Bitcoin destekli getiri (yield) doları çıkarıyorlar. Buna ilave olarak bir de ortaklaşa likidite madenciliği ödül programı da başlatıyorlar.

Bu ortaklık sonucu ortaya çıkan ürün, yatırımcılara Bitcoin’den Ethereum ağında izin gerektirmeyen bir şekilde (permissionless) faydalanma imkanı sağlayacak. uUSD, UMA’nın ikinci getiri doları ürünü. Daha önce de Ethereum destekli yUSD ismi verilen getiri dolayını çıkarmıştı. Bu konsept gayet başarılı görülüyor. Çünkü son iki ayda 10 milyon yUSD basılmıştı.

İlgili – DeFi yarışının Ethereum’a etkisi ne oldu?

koinmedya_brave

UMA ve REN arasındaki bu işbirliği, Ren’in (@renprotocol) Twitter hesabı üzerinden şöyle duyuruldu: “UMA protokol ile işbirliğinde BTC destekli Yield Dollar’ı tanıtıyoruz. Buna ilave olarak bir de ortak likidite madenciliği ödül programını da.”

Getiri doları (Yield dollar) stabil coine çok benzer ama birkaç önemli farkı var. Tıpkı vadeli sözleşmeleri gibi süresi var. Bu süre dolumu yaklaştıkça fiyat da 1 dolara yaklaşıyor. Süre dolunca da aynı gün 1 dolarlık teminat varlığı ile paraya çevrilebiliyor. Uma bunu “sabit oranlı, sabit vadeli krediyi” temsil ediyor olarak tanımlar, çünkü basıldıklarında getiri dolarları genellikle 1 dolardan daha az değere sahip.

İlgili – Sushiswap geçişini başarıyla gerçekleştirdi – Bundan sonra ne olacak?

Kullanıcılar, wBTC’nin tokenize edilmiş bir Bitcoin rakibi olan renBTC satın alacak. Ardından bunlar UMA’da teminat olarak kilitlenecek ki uUSD tokenler basılsın. Bu getiri dolarları daha sonra daha fazla renBTC satın almak veya diğer DeFi protokollerine yatırım yapmak için kullanılabilir.

Buna ilave olarak UMA ve REN bir de likidite çiftçiliği ödül programı da kuruyor. Bununla yatırımcılar, USDC ile eşleştirilebilen Balancer’in uUSD havuzu için likidite sağlayarak UMA ve Ren tokenleri kazanabilecek.

Kaynak