BTC : 84591 ₺ ETH : 2843 ₺ XRP : 2.16 ₺ LTC : 419.5 ₺ USDT : 7.199 ₺ XLM : 0.7641 ₺
 1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. Güncel Tron/TRX Rehberi: Tron TRX nedir, TRX coin nedir, nereden ve nasıl satın alınır, nasıl üretilir, geleceği nasıl?

Güncel Tron/TRX Rehberi: Tron TRX nedir, TRX coin nedir, nereden ve nasıl satın alınır, nasıl üretilir, geleceği nasıl?

Güncel Tron/TRX Rehberi: Tron TRX nedir, TRX coin nedir, nereden ve nasıl satın alınır, nasıl üretilir, geleceği nasıl?
0
huobi_koinmedya

Tron TRX nedir ne değildir. Bu makalemizde sizler için  TRX coin nedir? Nasıl çalışır? gibi sorulara cevap bulmaya çalışarak geniş bir Tron rehberi hazırladık.


Tron TRX nedir? TRX coin nedir?

Tron 2014 yılında genç girişimci Justin Sun tarafından kurulmuş olup 2017 yılının ortalarına doğru piyasaya sürülmüştür. TRX coin nedir sorusuna en net cevap merkezi olmayan ve açık kaynaklı bir kripto para birimidir.

TRX’i özel kılan ve kullanıcıları kendilerine çekmesini sağlayan en önemli unsur, eğlence ve içerik paylaşım platformu olmasıdır. Tron’u, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kullanıcıyla içerik veya uygulama oluşturup, paylaşabileceğiniz yeni nesil bir sosyal medya kuruluşu olarak düşünebilirsiniz.

 

koinmedya_brave

Tron TRX Tarihçesi

Justin Sun’ın 2017’de piyasaya sürülen Tron, kendisini “İnterneti iyileştirme çabası” olarak tanımlamaktadır. Sun Ripple’ın Çin temsilcisi de olduğu için, kripto para dünyasında oldukça fazla deneyime sahiptir. Bu sebeple pek çok entegrasyon girişiminde bulunmuştur. Bunu 2018 yılında 10 milyondan fazla kullanıcı olan Peiwo‘yu kendi sistemine entegre etmesiyle kanıtlamıştır. Ayrıca 2017 ‘de Singapur merkezli bir Tron vakfı da kurulmuştur.

TRX coin – BitTorrent İşbirliği

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yıl eşler arası paylaşım şirketi olan BitTorrent, Tron vakfına satılmış ve bu satışla ilgili pek çok spekülatif haber çıkmıştı. Justin Sun’ın bu satış için Bram Cohen’e 140 milyon dolar verdiği söylenmişti.

İlgili haber: BitTorrent kurucusu: Justin Sun, Tron vakfının son ödemesini yapmıyor

koinmedya_brave

Justin Sun BitTorrent’i satın aldıktan sonra BTT adı altında bir kripto para çıkararak, bunu Tron’a entegre etmiş akabinde ise Binance ve pek çok borsayla anlaşıp büyük bir airdrop kampanyası başlatmıştı.

İlgili haber: Tron sahiplerine BiTorent token (BTT) airdrop geliyor

tron-trx-coin-nedir

Tron TRX nasıl çalışır?

TRX, bir depolama katmanına, bir çekirdek katmana ve birde uygulama katmanına bölünmüş üç katmanlı bir mimari kullanmaktadır.

Sizlere bu 3 katmanın çalışma şeklini aşağıda açıklamaya çalışacağız.

 • Depolama katmanı: TRX coin , blok depolamadan oluşan dağıtılmış bir depolama protokolüne sahiptir. Hızlı işlem ve kolay güncellemeler için tasarlanmış bir grafik veri tabanı kullanmaktadır.
 • Çekirdek katmanı: Platformun ana katmanı olan çekirdek katmanı, akıllı sözleşmeler, hesap yönetimi ve fikir birliği dahil olmak üzere birçok modüle ev sahipliği yapmaktadır. Java, bu platformun akıllı sözleşme dilidir.
 • Uygulama katmanı: Geliştiriciler bu katman üzerinde dapp oluşturup dağıtabilir, ayrıca kendi işlemlerini özelleştirebilir ve düzenleyebilir.

TRX coin madenciliği var mı?

Bilindiği gibi çoğu kripto paralarda madencilik işlemi yapılırken bazılarında ise yapılamaz. Örneğin Ripple ve Stellar gibi kripto paraların madenciliğini yapılmamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise kullanmış oldukları algoritmadır. Zaten bu kripto paraların hepsi Bitcoin’in aksine üretilmiş durumda ve bu kripto paralar emanet hesaplarda tutulmaktadır. Örneğin Ripple, emanet hesaplarda tuttuğu XRP coin’leri şirket gelişimini finanse etmek için belli aralıklarla piyasaya sürüyor.

TRX’de PoS algoritması kullanması sebebiyle madenciliği olmayan kripto paralardan biridir.

Merkezsiz içerik protokolü olan Tron’un 4 çalışma prensibi vardır

 • Veri özgürlüğü: Her türlü içerik özgür ve kontrol olmayacak şekilde platforma yüklenir ve depolanır.
 • İçerik sağlama: İçerikler karşılığında dijital varlık kazanılır. Ve platform bu şekilde kendi kendine var olmayı sürdürür.
 • Kişisel ICO: Platform üyeleri ICO düzenleyerek geliştirdiği Dapp projelerinin dağıtımını yapabilir ve diğer üyeler bu uygulamayı satın alarak ICO ile birlikte gelen diğer hizmetlerden faydalanabilir.
 • Altyapı: Dağıtımlı dijital varlıklara al sat imkanı, ve kullanıcılara otonom oyun oynama fırsatı sunmaktadır.

TRON TRX nereden alınır?

trx-coin-nedir-2

Tron, günümüzde pek çok yerel ve global borsalardan USD/TRX, BTC/TRX gibi pariteler ile satın alınılabilir. Tron alımında global bir borsa tercih etmek istiyorsanız, günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmi ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi ile ön plana çıkan Binance borsasından TRX coin satın alabilirsiniz. Ülkemizde ise Koineks vb. pek çok borsa aracılığıyla TRX’lerinize kavuşabilirsiniz.

İlgili haber: Tron TRX coin ölüyor mu?

 Tron TRX ile ilgili önemli istatistikler

Tron, 10 Haziran 2018’de 5 cent’in altına geriledikten sonra bir daha 5 cent’i göremedi. Tron, tüm zamanların rekorunu ise 5 Ocak 2018’de 30 cent ile gördü. Bu tarihteki değerini ise yüzde 94 oranında kaybetmiş durumda. Aşağıdaki grafikte Tron fiyalarındaki günlük değişimi görüyoruz.

Toplam TRX arzı: 99.281.283.754 TRX

Piyasada işlem gören toplam Tron miktarı: 66.682.072.191 TRX

Tron ATH: 30 cent, 5 Ocak 2018

24 saatlik işlem hacmi: 12.731.063.243 TRY

 

2020  yılında TRX çevresindeki önemli gelişmeler – TRX coin önemli haberleri

 

TRX coin, tüm altcoinlerde olduğu gibi  fiyat olarak Bitcoinden farklı hareket edemiyor. Eğer Bitcoin harekete geçerse o da aynı şekilde hareketleniyor.

Bitcoinin bu yıl önemli bir hareket göstereceği ortada, TRX coin için de yukarı doğru önemli salınımlar görmemiz mümkün. 2020 TRX coin  için potansiyel büyük çaplı hareketlerin olması çok büyük olasılık. En azından 2019 fiyatını iki katına çıkarması beklenebilir.

Tabii ki bu söylediklerimiz TRXUSD paritesi için geçerli. BTC ile olan değeri konusunda BTC büyük olasılıkla TRX den önde hareket edecek. 2020 yılı sonu itibariyle TRX coin daha az Satoshi edebilir.

Tron-Bitcoin Fiyat korelasyonu

tron

Kripto piyasalarında yapılan işlemlerin çok büyük çoğunluğu BTC ve altcoinler arasında gerçekleşiyor. Pek çok altcoin fiyat para ile eşleşmiyor ve sadece bir kaç tanesi USDT  gibi stabil coinler ile işlem görebiliyor. O yüzden BTC en çok işlem gören eşleşme. Eğer Bitcoin stabil ise altcoinler için en ideal alım şartını oluşturuyor. Bu nedenle eğer Bitcoin yatay seyrederse altcoinler için çok olumlu bir pozisyon oluşuyor.

Korelasyon -1 den +1 e giden bir ölçek üzerinde ölçülüyor. 0 üzerinde oluşan değerler Bitcoin fiyatı ile aynı yönde hareket ettiğini gösteriyor. 0 altında olan değerlerde ise altcoinin  BTC fiyatının tersi istikamette hareket ettiğini görüyoruz, yani BTC yukarı çıkarsa altcoin aşağı gidiyor, BTC aşağı inerse altcoin yukarı çıkıyor. 0 civarındaki değerler olunca  da BTC fiyatı hareket ettiği zaman altcoinler dengede kalıyor veya altcoinler aşağı yukarı hareket edince BTC dengede kalıyor.

Korelasyon analizine göre  BTC ve TRX arasında güçlü bir negatif ilişki var. 100 günlük fiyat hareketlerine dayalı hesaplaamada  her iki kripto paranın korelasyon faktörleri değeri -0,61. Bunun anlamı da TRX son aylarda TRX BTC’den ayrışıyor ama hala fiyat konusunda otonom duruma gelmedi.

Kısaca özetlersek Bitcoin krirpto piyasasının odak noktası ve BTC işlem çiftleri için BTC’nin ağırlığı yadsınamaz.

Tron TRX piyasada ne durumda?

 Güvenli bir şekilde bu piyasadaki projelerin bir çoğunun çökeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazıları sadece fon toplamak için başlayıp sonra aortadan kayboldular. Ama çoğunluğu sadece kağıt üzerinde bir fikir gerçek anlamda ise işe yaramaz.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e bu konuda şöyle konuşuyor:

” Bazı iyi fikirler var ama buna karşın çok daha fazla kötü fikirler var, ve çok çok daha kötü fikirler var ve bazıları da ciddi olarak tam bir dolandırıcılık.”

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki başarıl olan ICO’ların %95 kadarı çöp olacak ve yatırımcısına zarar ettirecek.

Kalan % 5 kısmı devam edecek. TRX coin bu çöp yüzdelik kısmın içinde olacak mı? Söylemek zor açıkcası ama olasılık olarak düşük diyebiliriz. Çünkü TRX medyada çok fazla yer alıyor ve kendisini gündemde tutuyor. Bunu kurucusunun medya pazarlama kabiliyetine borçlu yoksa Tron için teknolojik ve ticari göz dolduran çok büyük başarılardan söz edilmiyor. Genel olarak Tron kripto sektörünün önde gelenlerinin çoğunluğu tarafından çok meşru bir proje olarak da görülmüyor. Bir Vitalik Buterin kadar kabul görmüş değil Justin Sun.

TRX coin iyi bir yatırım mı?

Kimileri evet diyor ama kimileri de hayır. Hayır diyenler TRX’in spekülatif bir değeri olduğunu ve piyasa olgunlaştıkça Tron TRX’in yavaş yavaş zayıfladığını iddia ediyorlar. Tron ekosistemi kendisini kanıtlayamamış kişiler tarafından yönetiliyor ve gelecek 5 yıl Tron TRX için ciddi olarak ölüm kalım meselesi. Bakalım hayatta kalacak mı yoksa yok olup gidecek mi?

Bazı analistler de Tron için olumlu konuşuyor. Tron’un büyük bir potansiyeli olduğunu ve süper aktif bir topluluğu olduğunu vurguluyorlar ve son trendlere gittikçe uyum sağlayıp gelişiyor diyorlar.

Bknz:Tron teknik analizi

Tron TRX’de neler oluyor?

Tron’un en büyük sıkıntısı olgunlaşan piyasaya uyum sağlamakta zorlanması. Yatırımcılar daha aklı başında ve sağ duyulu hareket ediyor ve tüm krirpto piyasası artık daha profesyonel olmaya doğru gidiyor. Araştırma yöntemleri, ajanslar vb kripto alıcılarına yardım ediyorlar ve böylelikle alıcılar hangi proje daha iyi, hangisi sahte, hangisi balon  anlayabiliyorlar. Tron her zaman yukarda bahsettiğimiz piyasadaki hakim güçler tarafından pompalandı ve şimdi gücünü kaybede kaybede bugüne geldi. Sıkışmış bir Tron var karşımızda yeni yeni bir şeyler yapmaya çalışan.

TRX coin yukarı doğru gitmeye başladı! Neden peki?

tron

Tron her ne kadar CoinMarketCap’te işlem gören en değerli 14’üncü kripto para olsa da isminden en çok bahsedilen top 3 kripto paradan birisi Tron desek yanlış söylemiş olmayız. Tron ve bir o kadar aşına olduğumuz Tron’un CEO’su Justin Sun, gerek skandallarıyla gerekse başarılarıyla sürekli gündem olmayı başarıyor.

Tron bu aralar yeni ortaklık kurarak kendini geliştirmeye başladı.

Temel dinamiklere gelince yaklaşmakta olan, JUST adlı ICO dikkat çekici bir gelişme. Bu projenin sahibi Justin Sun. Proje merkeziyetsiz bir borç verme platformu ve TRX ile çalışacak. Bunun karşılığında stabil coin USDJ ‘nin piyasaya sürülmesi var.  İşlemin gerçekleşmesi Poloniex borsasında olacak.

Bir başka ilginç konu da merkeziyetsiz Tron tabanlı uygulamaların Samsung Galaxy Store’da yer alması. Avrupa ve Amerika’daki kullanıcılar eğer Samsung akıllı telefona sahiplerse yeni nesil blcokchain tabanlı uygulamaları test edebilecekler.

 

tron

 

Tron TRX , ilk defa 2019 sonbaharında , Bitcoin ve Ethereumun yanında Samsung mobil cihazlara entegre olmasıyla zaten atağa geçtiğini fark ettirmişti. Şimdi TRON Samsung Galaxy Store’da ayrı bir bölümü olan sadece TRON var. Bu TRON için ciddi bir avantaj çünkü Store dünyadaki en büyük uygulama deposu. Daha fazla merkeziyetsiz TRON tabanlı uygulamaların da yer alması bekleniyor. Bunun da TRX coin için çok ciddi kazançlar getireceği ortada.

Lütfen Bkz: Tron 13 milyon TRX tokeni yaktı

TRON TRX geleceği nasıl olacak?

tron

Tron geleceği ile ilgili yazmadan önce geçtiğimiz yıl neler yaptı ona bakalım. 2019 yılında Tron başarılı iş ortaklıkları ve satın almalar da gerçekleştirdi. Bunlardan ilki hiç şüphesiz BitTorrent idi. BitTorrent (BTT) kripto parası Şubat 2019’da piyasaya sürüldü. Yazının kaleme alındığı saatte 0,001594 dolardan işlem görüyor. CoinMarketCap sıralamasında ise 14’üncü sırada. BTT kısa sürede CoinMarketCap’te ilk 100 girmeyi başardı.

Tron’un geçtiğimiz yıla damga vuran diğer atılımı ise Poloniex borsası ile gerçekleştirdiği iş ortaklığı. Tron, finansal açıdan zor duruma düşen Poloniex borsasına yardım etti. Bunun karşılığında Poloniex’te borsa içi işlemlerde Tron destekli stabil coin kullanıyor. Bu sayede Tron kullanımı ve işlem hacmi artış gösteriyor.

Tron’un 2019’daki en önemli başarılarından birisini de Dapps (blockchain tabanlı uygulamalar) alanında gerçekleştirdi. Bu alanda Ethereum ve EOS’un hakimiyeti söz konusuydu ve Tron 3’üncü önemli aktör olarak Dapps endüstrisine giriş yaptı. Yazının kaleme alındığı saatte Dapps Radar verilerine göre top 10’da en çok kullanılan 6 uygulama Tron’a ait.

 TRON TRX geleceği belirleyici faktörler

Tron sürekli skandallar ile gündeme gelmeyi başarıyor. Tron ekibi ise hem tüzüklerinde hem de kodlarında (Ethereumdan alındığı iddiası) çalıntı yapmakla suçlanıyor.Bir süre önce Tron kurucusu Lucien Chen de projenin fazla merkeziyetçi olduğunu söylemişti.

” İlk 27 SR nodları ( blok nodları) 170 milyon TRX oyuna sahip ve çoğuTron tarafından kontrol ediliyor.”

Ayrıca pek çok kullanıcı Tron geliştiricilerini çok hırslı olmakla eleştiriyor.Mesela yol haritaları 10 yıllık bir ilerlemeyi planlamış ve bu da şüphe uyandıran bir konu.  Şimdi bile ekibin bu hedefe nasıl ulaşacağı net değil.

Ancak proje eğlence sektörüne odaklanmış bir proje, ve piyasa değeri yaklaşık trilyon dolarlık bir sektör burası. Uzmanlara göre eğlence sektöründeki liderler dağıtık veri tabanı arayışındalar ve blockchain teknolojisine geçmeyi planlıyorlar. Ancak bu transferi gerçekleştirmek için hazır çözümlere ihityaçları var. Tron ise pekala bu çözümler için ideal bir seçenek olabilir.

tron

Tron Asyalı tanınmış iş adamı Tang Binseng tarafından destekleniyor. Binseng, online Clash of Kings oyununun yaratıcısı.

Tron TRX artıları eksileri

tron-trc-coin-nedir-koinmedya

TRX coin artıları

 • Tron kullanıcıdan kullanıcıya işlem imkanı sunuyor,konsensus mekanizması var,akıllı sözleşme protokolü var, online şans oyunlarını destekliyor ve oyunlarda kripto takası yapabiliyorsunuz ve blockchain uygulamalarında esneklik sağlayabiliyor.
 •  Tron’un sunulan teknik çözümleri ölçeklenebilirliğini genişletiyor,çünkü  ağında önemli eğlence içeriği sürdürebildiği için Tron kendi ekosisteminde  oyun paralarını desteklemenin yanında, çok miktarda uygulama çalıştırabiliyor. Bunlaırn hepsi gelecekte devasa bir kullanıcı tabanı oluşturabilir.
 • Tron blockchaininin çok büyük bir iş hacmi var çünkü Tron saniyede 2000 den fazla işlemgerçekleştiriyor. Bu miktar Ethereum ve Bitcoinin günlük kullanımdaki miktarını geçiyor.

tron

TRX coin eksileri

 • Pekçokları Tron ekibini aşırı hırslı olmakla eleştiriyor demiştik. MEsela  10 yıllık yol haritası. Bu yol haritasında hedeflerine nasıl ulaşacaklarının net olmaması bir eksi.
 • Tron TRX fiyatı belirsiz haberlere, skandallara maruz kalıyor, TRX ilişkili skandal haberler ve söylentiler yaygın durumda. Bir grup yatırımcının TRON ofisini basmaları TRX hakkında şüphelere yol açmıştı. Bu kişiler Tron’un sahte olduğunu iddia etmişti. Tron yöneticileri de bu söylentilere net ve güçlü cevap vermiyolrar.

Tron TRX fiyat tahmini

tron

 2020, 2021, 2022  TradingBeasts sitesi TRX fiyat tahmini

TradingBeasts Tron TRX fiyat tahminine göre Tron fiyatı  2020 yılında artmaya devam edecek ve bu yıl fiyat önce 0,016 dolara ulaşacak ve yıl sonu ise 0,018 dolar olacak. Siteye göre 2022 yılı sonunda ise 0,028 dolar olacak.

  2020, 2025 DigitalCoinPrice TRX fiyat tahmini

DigitalCoinPrice Tron’un geleceği konusunda oldukça umutlu yorumlarda bulunuyor. Siteye göre 2020 yılında TRX 0,024 doları bulacak ve 2021 yılında 0,029 dolar olacak. 2025 yılına kadar ise hızla ilerleyen coin 0,055 dolar olacak.

2020, 2025  WalletInvestor TRX fiyat tahmini

WalletInvestor  sitesi önceki iki sitenin heyecanını paylaşmıyor. Siteye göre TRX şu an için çok riskli bir varlık ve yakında 0,0014 dolara ineceek. 2025 yılında ise TRON işlem hızı ile 0,1016 dolara ulaşacak.

TRON TRX topluluğu ne diyor?

Her coinde olduğu gibi TRX de farklı değerlendirmelere tabi, hem olumlu hem olumsuz bakanlar var. Bazıları çok severken bazıları nefret ediyor.Tron hatta en çok nefret edilen coinlerin başında geliyor. İnsanlar stratejisi olmadığıdnan söz ederek Justin Sunı da ağır eleştiriye tabi tutuyorlar. Justin Sun’a göre ise reklamın iyisi kötüsü olmaz. Sun TRON’u ve kendisini her konunun içinde tutmaya gayret ediyor.

 Freewallet ile TRX saklamak

Freewallet cüzdanında TRX coin saklayabilirsiniz: Bu kripto cüzdanı hem Apple hem Android cihazlarda kullanılabiliyor.

 • tek bir cüzdanda 150’den fazla kripto tutulabiliyor.
 • TRON’u USD ve EUR ile eşleştirebilirsiniz.
 • TRX ile diğer kripto paraları takas edebilrsiniz
 • Diğer FreeWallet  cüzdan kullanıcıları ile işlem yapabilirsiniz.
 • Cüzdanda coin fiyatlarını takip edebilirsiniz.
 • ileri derecede güvenlikli koruma ile paranızı koruyabilirsiniz.

Bu yazımızda ‘Tron TRX nedir ‘ sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak [/ vc_column_text] [/ vc_column] [/ vc_row]

== [/ vc_raw_js] [/ vc_column] [/ vc_row]

Total
0