1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. Coin
 4. Tron TRX coin nedir? Nereden ve nasıl satın alınır? Geleceği var mı?

Tron TRX coin nedir? Nereden ve nasıl satın alınır? Geleceği var mı?

Tron TRX coin nedir? Nereden ve nasıl satın alınır? Geleceği var mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Tron TRX coin  akıllı sözleşmeleri  ve yüksek oranda ürün hacmini destekleyen merkeziyetsiz bir blockchain platformudur. Düşük ve hızlı transfer gerçekleştirebilen blockchain altyapısı sayesinde Tron, ödeme aracı olarak da talep görüyor. 


Tron TRX coin nedir?

Tron blockchain tabanlı merkeziyetsiz bir dijital platformdur ve kendi coini TRX ile çalışır. 2017 yılında Sinagpur’da kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tron Vakfı tarafından çıkarılmıştır. Tron’un amacı dijital içerik paylaşımında global bir eğlence sistemine evsahipliği yapmaktır.

 
BitTorrent nedir merak ediyorsanız linke göz atabilirsiniz.

 TRX’i özel kılan ve kullanıcıları kendilerine çekmesini sağlayan en önemli unsur, eğlence ve içerik paylaşım platformu olmasıdır. Tron’u, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kullanıcıyla içerik veya uygulama oluşturup, paylaşabileceğiniz yeni nesil bir sosyal medya kuruluşu olarak düşünebilirsiniz.

Tron yazının kaleme alındığı saatte 0,065 dolar bandında işlem görüyor. Tron en yüksek değerini 5 Ocak 2018’de 30 cent ile gördü. Aşağıdaki grafikte Tron fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. 

tron trx coin Tron TRX coin nedir? Nereden ve nasıl satın alınır? Geleceği var mı?

 

 

Tron TRX coin nedir? 

Tron TRX açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Tron, dağıtılmış depolama teknolojisi ile ücretsiz, küresel bir dijital eğlence içerik sistemi oluşturmayı amaçlayan ve dijital içeriğin kolay ve uygun maliyetli bir şekilde paylaşılmasına olanak tanıyan blok zinciri tabanlı merkezi olmayan bir platformdur.

Tron ve Ethereum blockchaini

Tron ağ yapısı Ethereum ağ yapısı ile kıyaslanıyor. Anlaşılan o ki, Tron Ethereum ile aynı temel blokları kullanıyor, merkeziyetsiz uygulamalar, akıllı sözleşmeler ve tokenler gibi. Aslında Tron bu yapıyı Ethereum’dan almakla da suçlanıyor. Ethereum ve Tron ağlarının alım satım yapanlar için iki seçenek olarak birbiri ile sıkı bir rekabet içinde olduğu söyleniyor. Tron ağındaki dolaşımda olan  stabil coin  USD coin 108 milyon doları geçmiş durumda. Bunun anlamı çok daha ucuz olan Tron ağını alım satım yapanlar daha çok kullanıyor.

 

Tron TRX coin geleceği nasıl?

Tron coin geliştiricileri herkesin katılabileceği bir ekosistem oluşturma hedefleri olduğunu söylüyorlar.  Tron’un bu açıdan öne çıkan bazı özellikleri şunlar:
Kullanıcılar daha ucuz maliyetli işlem yapabilecekler. Tron coin platformu üzerinde kullanılan farklı DApp fonkisyonlarını kullanabilecekler
Gelecek açısından Tron coin ile ilgili herkesin katkıda bulunacağı bir ekosistemle Tron’un gelişmesi planlanıyor.
Tron’un bir kaç yıl içinde 500 kat büyüyeceğine inanan uzmanlar var.

TRX coin nasıl çalışır?

Trx coin bir depolama katmanına, bir çekirdek katmana ve bir de uygulama katmanına bölünmüş üç katmanlı bir mimari ile çalışmaktadır.
 

TRX coin çalışma şekli

 • Depolama katmanı: TRX coin , blok depolamadan oluşan dağıtılmış bir depolama protokolüne sahiptir. Hızlı işlem ve kolay güncellemeler için tasarlanmış bir grafik veri tabanı kullanmaktadır.
 • Çekirdek katmanı: Platformun ana katmanı olan çekirdek katmanı, akıllı sözleşmeler, hesap yönetimi ve fikir birliği dahil olmak üzere birçok modüle ev sahipliği yapmaktadır. Java, bu platformun akıllı sözleşme dilidir.
 • Uygulama katmanı: Geliştiriciler bu katman üzerinde dapp oluşturup dağıtabilir, ayrıca kendi işlemlerini özelleştirebilir ve düzenleyebilir.

Tron TRX coin madenciliği var mı?

TRX coin PoS algoritması kullandığı için madencilik uygulanmamaktadır.

Bilindiği gibi çoğu kripto paralarda madencilik işlemi yapılırken bazılarında ise yapılamaz. Örneğin Ripple ve Stellar gibi kripto paraların madenciliğini yapılmamaktadır. Bunun en önemli nedeni ise kullanmış oldukları algoritmadır. Zaten bu kripto paraların hepsi Bitcoin’in aksine üretilmiş durumda ve bu kripto paralar emanet hesaplarda tutulmaktadır. Örneğin Ripple, emanet hesaplarda tuttuğu XRP coin’leri şirket gelişimini finanse etmek için belli aralıklarla piyasaya sürüyor.

TRX coin de PoS algoritması kullanması sebebiyle madenciliği olmayan kripto paralardan biridir.

Merkezsiz içerik protokolü olan TRX coin 4 çalışma prensibi ile çalışır

 • Veri özgürlüğü: Her türlü içerik özgür ve kontrol olmayacak şekilde platforma yüklenir ve depolanır.
 • İçerik sağlama: İçerikler karşılığında dijital varlık kazanılır. Ve platform bu şekilde kendi kendine var olmayı sürdürür.
 • Kişisel ICO: Platform üyeleri ICO düzenleyerek geliştirdiği Dapp projelerinin dağıtımını yapabilir ve diğer üyeler bu uygulamayı satın alarak ICO ile birlikte gelen diğer hizmetlerden faydalanabilir.
 • Altyapı: Dağıtımlı dijital varlıklara al sat imkanı, ve kullanıcılara otonom oyun oynama fırsatı sunmaktadır.

 

tron trx coin

TRX coin nereden nasıl satın alınır?

Tron coin, günümüzde pek çok yerel ve global borsalardan USD/TRX, BTC/TRX gibi pariteler ile satın alınılabilir. Tron alımında global bir borsa tercih etmek istiyorsanız, günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmi ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi ile ön plana çıkan Binance borsasından Trx coin satın alabilirsiniz. Ülkemizde ise  pek çok borsa aracılığıyla TRX Coinlerinize kavuşabilirsiniz.

TRX coin piyasada ne durumda?

 Güvenli bir şekilde bu piyasadaki projelerin bir çoğunun çökeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazıları sadece fon toplamak için başlayıp sonra ortadan kayboldular. Ama çoğunluğu sadece kağıt üzerinde bir fikir gerçek anlamda ise işe yaramaz.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e bu konuda şöyle konuşuyor:

” Bazı iyi fikirler var ama buna karşın çok daha fazla kötü fikirler var, ve çok çok daha kötü fikirler var ve bazıları da ciddi olarak tam bir dolandırıcılık.”

Tron TRX coin iyi bir yatırım mıdır?

Bu soruya kimi uzmanlar evet derken kimileri de hayır cevabı veriyor. Hayır diyenler TRX’in spekülatif bir değeri olduğunu ve piyasa olgunlaştıkça Tron’un güç olarak zayıfladığını iddia ediyorlar.Tron ekosistemini kendini kanıtlayamamış kişiler yönetiyor ve gelecek 5 yıl Tron için hayatta kalma süreci olacak diyorlar. Bunun yanında bazı uzmanlar ise olumlu konuşuyor ve Tron TRX için büyük bir potansiyel olduğunu söylüyorlar. Bu uzmanlara göre Tron TRX coin son trendlere uyum sağlayarak gelişiyor.

Bknz:Tron teknik analizi

 

TRX coin artıları eksileri 

tron-trc-coin-nedir-koinmedya

 

 TRX coin artıları

 • Tron coin kullanıcıdan kullanıcıya işlem imkanı sunuyor, konsensus mekanizması var,akıllı sözleşme protokolü var, online şans oyunlarını destekliyor ve oyunlarda kripto takası yapabiliyorsunuz ve blockchain uygulamalarında esneklik sağlayabiliyor.
 •  Tron’un sunulan teknik çözümleri ölçeklenebilirliğini genişletiyor, çünkü  ağında önemli eğlence içeriği sürdürebildiği için Tron  coin kendi ekosisteminde  oyun paralarını desteklemenin yanında, çok miktarda uygulama çalıştırabiliyor. Bunların hepsi gelecekte devasa bir kullanıcı tabanı oluşturabilir.
 • Tron blockchaininin çok büyük bir iş hacmi var çünkü Tron saniyede 2000 den fazla işlem gerçekleştiriyor. Bu miktar Ethereum ve Bitcoinin günlük kullanımdaki miktarını geçiyor.

 

 TRX coin eksileri

 • Pekçokları Tron ekibini aşırı hırslı olmakla eleştiriyor demiştik. Mesela  10 yıllık yol haritası. Bu yol haritasında hedeflerine nasıl ulaşacaklarının net olmaması bir eksi.
 • Tron TRX fiyatı belirsiz haberlere, skandallara maruz kalıyor, TRX ilişkili skandal haberler ve söylentiler yaygın durumda. Bir grup yatırımcının TRON ofisini basmaları TRX hakkında şüphelere yol açmıştı. Bu kişiler Tron’un sahte olduğunu iddia etmişti. Tron yöneticileri de bu söylentilere net ve güçlü cevap vermiyolrar.

tron

 

Freewallet ile TRX saklamak 

 

Freewallet cüzdanında TRX coin saklayabilirsiniz: Bu kripto cüzdanı hem Apple hem Android cihazlarda kullanılabiliyor.

Tek bir cüzdanda 150’den fazla kripto tutulabiliyor.

TRX ile diğer kripto paraları takas edebilrsiniz

Diğer FreeWallet  cüzdan kullanıcıları ile işlem yapabilirsiniz.

Cüzdanda coin fiyatlarını takip edebilirsiniz.

İleri derecede güvenlikli koruma ile paranızı koruyabilirsiniz.

Bu yazımızda ‘Tron TRX nedir ‘ sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Kaynak 

İlgili!

Güncel Tron fiyat tahmini: Tron TRX coin geleceği ve beklentisi 2022-2025