1. Home
  2. Güncel Haber
  3. Terra LUNA soruşturmasından şoke edici ayrıntılar

Terra LUNA soruşturmasından şoke edici ayrıntılar

Terra LUNA soruşturmasından şoke edici ayrıntılar
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Terra ekosistemi ve LUNA coin çöküşü ile ilgili hem Güney Kore hem de ABD’de SEC yetkilileri ayrı ayrı soruşturmalar yürütüyor. Ancak öyle görünüyor ki SEC soruşturmasında şoke edici ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Bu ayrıntıların ne olduğuna bakalım.


Terra LUNA soruşturmasından şoke edici ayrıntılar

Güney Kore polisi, Terra’dazimmete para geçirme ile ilgili bir soruşturma yürütüyor. Öyle görünüyor ki buna ek olarak ayrı bir soruşturma daha devam ediyor. Geçtiğimiz Salı günü bir Terraform Labs çalışanı, 80 Bitcoin çalmak suçlamasıyla Seul polisi tarafından göz altına alınmıştı.

Terra’ya kara para aklama soruşturması

Güney Kore’nin Naver portalında yer alan habere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Terra’daki kara para aklama durumunu açığa çıkardı. Tabii SEC aynı zamanda bir de Terra ve Luna’daki çöküşü de araştırıyor. Böylece SEC’in Terra konusunda iki paralel soruşturması olduğu ortaya çıktı. Söz konusu haberde şöyle deniliyor:

“ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kısa süre önce Terra’nın bazı kilit tasarımcıları ile uzaktan bir video anket gerçekleştirdi. Burada Terra’nın zayıf tasarım yapısını sorguluyorlar. Söz konusu tasarımcılar daha önce Terra ve Luna’nın çöküşünü tahmin etmişti. Buradaki sorunları CEO Do Kwon’ye iletseler de Terra yöneticisinin bu tehditleri ciddiye almadığı belirtiliyor.”

İlgili – Terra LUNA 2.0 nedir? Yeni LUNA coinle ilgili bilmeniz gerekenler

Terra kurucusu Do Kwon

CEO Do Kwon

SEC soruşturmasından başka şoke edici ayrıntılar da var. Buna göre şirket fonlarından her ay 100 milyon won zimmete geçirilmiş. Zimmete geçirilen bu fonların, Terra çöküşünden birkaç ay önce işletme giderleri adı altında dışarı çıkarıldığı ortaya çıktı. Söz konusu habere göre, Kwon’un bunları kara para aklama planı çerçevesinde yaptığı iddia ediliyor.

İlgili – Terra Luna Classic (LUNC) nedir? LUNC coin haber ve gelişmeleri

SEC, kara para aklama delillerine ulaştı

ABD’nin düzenleyici kuruluşu SEC, onlarca kripto para hesabına para transferi ile ilgili delillere ulaştı. Ancak bunlardan hiçbirinin Kwon’un kendi hesabı olmadığı belirtiliyor

Ayrıca bir Terra soruşturmasında ise bir şirket çalışanının 2.39 milyon dolar değerinde Bitcoin çaldığı ortaya çıktı. Bu BTC hırsızlığının çöküş sırasında yaşandığı düşünülüyor.

Kaynak