1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Coin
  4. Terra Luna Classic (LUNC) nedir? LUNC coin haber ve gelişmeleri

Terra Luna Classic (LUNC) nedir? LUNC coin haber ve gelişmeleri

Terra Luna Classic (LUNC) nedir? LUNC coin haber ve gelişmeleri
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Yaşadığı çöküşü ile gündem olan Terra, yeni bir blockchain ile yoluna devam etme kararı alırken, geride Terra Luna Classic kaldı. Terra Classic (LUNC) ya da LUNA Classic nedir? Ayrıntılara bakalım.


Terra Classic (LUNC – Luna Classic) nedir?

TerraForm Labs kurucusu Do Kwon, Luna fork planını hayata geçirdi. Terra ağı 28 Mayıs 2022 tarihinde yeni bir chaine geçiş yaptı. Yeni blockchain Terra 2.0 adını aldı ve yeni ağın yerel kripto parasına da yine LUNA coin ismi verildi. Bu yapıldıktan sonra ise geriye kalan chain Terra Classic (LUNC) adını aldı. Yani kısaca söyleyecek olursak, ilk Terra chain şimdi Terra Classic adını aldı ve bu ağın yerel kripto parasına da şimdi Luna Classic (LUNC) adı verildi. Hem yeni hem de eski Terra ağları yani yeni LUNA coin ve LUNC adını alan eski tokenler aynı anda faaliyet göstermeye devam ediyor.

LUNA ve UST coinde yaşanan yüzde 100’e varan çöküşten sonra yapılan Luna kurtarma planı çerçevesinde mevcut blockchain fork ile bölündü. Böylece Terra ekosistemi yeni bir chain sahibi oldu: Terra 2.0

Bakınız: Terra LUNA 2.0 nedir? Yeni LUNA coinle ilgili bilmeniz gerekenler

Neden Luna Classic?

Terra Classic (LUNC) aslında orijinal Terra Luna token. Fork sonucu bu adı aldı. Bu fork ise Terra’nın LUNA/UST çöküşünden sonra kurtarma planı çerçevesinde yeni chain’e geçişi için yapıldı.

Yeni blockchaine geçiş ile Terra Classic chain ve onun tokeni olan Luna Classic doğmuş oldu. Fork sonrası oluşan yeni chain ise Terra 2.0 adını taşıyor ve tokeni de LUNA adını aldı.

Do Kwon, Twitter üzerinden şöyle açıklamıştı planını:

“Mevcut Terra chain fork yapılacak ve yeni chainde algoritmik stabil coin olmayacak. Bu yeni chain “Terra” (tokeni ise Luna – $LUNA) adını alacak. Eski chain ise “Terra Classic” (tokeni Luna Classic – $LUNC) adını taşıyacak. Her iki chainde birlikte mevcut olacak.”

terra do kwon

Terra’nın kurucusu Do Kwon

Buradaki “Classic” ifadesi ile Ethereum/Ethereum Classic bölünmesine atıf yapılıyor. Ethereum da 2017 yılında DAO hack yaşamıştı. Kwon da UST’nin çöküşünü “Terra’nın DAO hack olayı” olarak görüyor. Yaşananları böyle pazarlamaya çalışıyor.

Terra ekosistemi 18 Mayıs 2022’de başlayan yönetim oylamasından projeyi canlandırma planını oy çokluğu ile kabul etmişti. Fork dışında bir de token yakma önerisi yapılıyordu ki bu kabul görmedi. Sonuç itibariyle Terra 2.0, 28 Mayıs 2022 tarihinde faaliyete başladı ve yeni LUNA coinler eski kullanıcılara airdrop ile dağıtıldı.

Bakınız: Terra 2.0 ve LUNA airdrop ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Terra Luna Classic (LUNC) fiyatı

Terra Luna Classic (LUNC) nedir? LUNC coin haber ve gelişmeleri

Terra Luna Classic (LUNC) fiyatı, 100 dolar civarındaki seviyeden Mayıs 2022’de yüzde 99,99’luk bir çöküş yaşadı ve sıfırı gördü. Bu çöküşten sonra ise neredeyse hiç toparlanamadığını ve çok küçük değerlerde mini iniş ve çıkışlar kaydediyor. Mayıs 2023 itibariyle CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri ise 511,937,588 dolar. Piyasa değerine göre CoinMarketCap’te 82. sırada olan kripto paranın dolaşımdaki arzı 5,866,427,515,633 LUNC .

Kaynak