Ünlü CEO’dan tepki çeken kripto para düzenlemesi yorumu!

Ünlü CEO'dan tepki çeken kripto para düzenlemesi yorumu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto topluluğu FTX CEO’sunun kripto para düzenlemesi ve piyasa standartları açıklamasına çok sert tepki gösterdi.

FTX CEO’sundan tepki çeken kripto para düzenlemesi yorumu!

Twitter’da kripto topluluğu milyarder Sam Bankman-Fried’in (SBF) düzenlemeler ve piyasa standartları ile ilgili fikirlerine ateş püskürdü.

20 Ekim’de kripto milyarderi Sam Bankman-Fried (SBF), kripto düzenlemelerinin başarılı olması için nelerin gerekli olduğu haķkında bir takım açıklamalarda bulundu. Açıklamalar, FTX Policy web sitesinde yayınlanan uzun bir liste ile birlikte bir dizi endüstri standardının taslak önerisini içeriyor.

Ünlü CEO'dan tepki çeken kripto para düzenlemesi yorumu!

1) Söz verildiği gibi:

Kripto düzenlemesi hakkındaki mevcut düşüncelerim:

Tam federal düzenlemeler beklerken “netlik yaratmak ve müşterileri korumak” için yasalaştırılabilirler. Kripto para ve stable coin düzenlemelerinin gelecek yılın ilk yarısına kadar netleşmesi beklenmiyor.

Nitekim kongre üyesi Jim Himes da haftanın başlarında, “Muhtemelen 2023’ün başlarına kadar olmayacak” diyerek buna atıfta bulunmuştu.

İlginizi çekebilir:


DeVere Group’tan çok konuşulacak yıl sonu kripto tahmini!

Morgan Stanley yöneticisi kriptonun kaderini yorumladı: Kripto para alın, çünkü….

Kripto para düzenlemesi tartışılıyor!

SBF, yasadışı finansal faaliyetler için “izin verilenler” değil “engellenenler listesi” olması gerektiğine inanıyor. Güvenilir yasadışı adres listelerine ihtiyaç duyulduğunu, ancak yaptırıma tabi varlıkları içermemeleri koşuluyla, P2P işlemlerin ücretsiz olması gerektiğini söyledi.

Yine rapora göre, hacklerin ve güvenlik ihlallerinin etkisini azaltmak için bir yönteme de ihtiyaç var, ancak bu zor bir yöntem. Ayrıca, “kamuya açıklama ve varlıklar için şeffaflık” üzerinde çalışılması gerektiğini aktarıyor.

Bu arada SBF, merkezsiz finans (DeFi) ile ilgili olarak da konuştu ve bunun zor olduğunu kabul etti:

“Açıkçası bu, doğru yapılması en zor alanlardan biri. En önemli şey, acele etmemek: Sektör, düzenleyiciler ve kanun koyucular işbirliği içinde ve düşünceli bir şekilde çalışır.”

Aynı zamanda perakendeye yönelik platformların ve pazarlamanın müşteri koruması oluşturması gerektiğini de sözlerine ekledi. Stable coinlerin ayrıca düzenleyici gözetime ve “dolar destekli stable coinlerin aslında dolar tarafından desteklendiğini doğrulamak için güncel kamu bilgilerine ve denetimlerine” ihtiyacı olduğunu da söyledi.

Önerilerin çoğu genel olarak kabul edilebilirdi, ancak kripto topluluğunun tepki gösterdiği birkaç şey vardı.

 Kripto topluluğu tepkili!

İlk yanıtı veren Bankless kurucusu Ryan Sean Adams oldu:

Sam. Saygılarımla. Bu kesinlikle berbat.”

Esasen topluluğun sıkıntılı gördüğü ilk husus; DeFi’nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC)’ne tabi olması gerektiğiydi. OFAC, ABD’de bir devlet kurumudur. ABD dış politikasına dayalı ekonomik yaptırımları yöneten ve uygulayan Hazine Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösterir. 

Adams, DeFi projelerinin başlangıçta broker veya bayi olarak kaydedilmesi gerektiği önerisine de şiddetle karşı çıkıyor.

Her iki terim de DeFi’nin “merkezi olmayan” kısmını tamamen kaldırarak onu tekrar CeFi/TradFi’ye dönüştürüyor.

Başka bir itiraz da bir istismar veya anlaşmazlık durumunda soğuk zincirlerin norm haline geldiği önerisiydi. Belgede ayrıca “Bu, kripto yarışında ABD’yi ortadan kaldıracak” şekilde ifade edildi.

Frax Finance kurucusu Sam Kazemian ise DAI, FRAX ve GHO gibi çok sayıda başka teminatlı stablecoin varken, neden sadece fiat destekli stable coinlerin dikkate alınması gerektiğini sorguladı.

Bir başka katılımcı da önerileri en kısa şekilde şu şekilde özetledi:

“Yani, finansal sistemde devrim yaratabilecek bir teknolojinin nasıl düzgün bir şekilde düzenleneceğine dair çok gerçek ve zorlu sorulara çözümünüz… onu mevcut sisteme dönüştürmek mi?”

Kaynak:

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ünlü CEO’dan tepki çeken kripto para düzenlemesi yorumu!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.