Bitcoin’e geçiş başarılı oldu mu? El Salvador’da ilginç sonuç

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’i resmi parası haline getirine ilk ülke olan El Salvador’da ülke vatandaşları Bitcoin kullanımına ilişkin geldiğimiz sürede ne düşünüyor? Detaylar haberimizde.

Bitcoin’e geçiş başarılı oldu mu? El Salvador’da ilginç anket

Mimai 2021 Bitcoin konferansında yaptığı konuşmada Bitcoin’i ülkesinin resmi parası ilan edeceğini belirterek gündemi değiştiren El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, tüm itirazlara rağmen yasayı meclisten geçirmiş ve Bitcoin’i ülkenin resmi parası haline getirmeyi başarmıştı.

7 Eylül 2021’den bu yana ülkenin resmi parası Bitcoin. Ülke vatandaşları tüm alanlarda Bitcoin ile ödeme yapabiliyor ve para transferlerini kripto paralar ile gerçekleştirebiliyor.

Ülke genelinde kullanım yaygın olsa da vatandaşlar geçiş sırasında yaşanan aksaklıklardan pek memnun gibi gözükmüyor.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Barrons’un 18 Ekim’de yaptığı bir habere göre Orta Amerika Üniversitesi (UCA) tarafından yapılan araştırma, El Salvador sakinlerinin yaklaşık %77’sinin Bitcoin’in benimsenmesinin başarısız olduğuna inandığını gösteriyor.

Çalışma, hükümetin Bitcoin ve kripto para birimlerini popülerleştirme çabalarına rağmen, sakinlerin %75,6’sının genel dijital varlık piyasasının önemli ölçüde düştüğü 2022’de dijital varlıkları hiç kullanmadıklarını gösterdi.

bitcoin


Ayrıca, Başkan Nayib Bukele giderek daha fazla Bitcoin biriktirirken, katılımcıların %77’si hükümetin Bitcoin satın almak için kamu fonlarını harcamayı bırakması gerektiğini düşünüyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

El Salvador’un hedeflerinden biri, geleneksel bankalardan havale yapmak zor olduğu için para göndermeyi kolaylaştırmaktı. Havaleler ülke ekonomisinin merkezinde yer alıyor ve El Salvador’un gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

Bu yıl Eylül ayında Salvador Merkez Bankası’ndan alınan veriler, tüm havalelerin %2’sinden daha azının kripto para birimleri ile yapıldığını ortaya koydu. Bu anlamda da beklentinin geçtiğimiz bir yılda gerçekleşmediği görülüyor.

Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 19.202 dolardan işlem görüyor.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin’e geçiş başarılı oldu mu? El Salvador’da ilginç sonuç
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.