1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Tehlike yaklaşıyor! – ABD’de ‘O’ kripto para borsası mercek altına alındı!

Tehlike yaklaşıyor! – ABD’de ‘O’ kripto para borsası mercek altına alındı!

Tehlike yaklaşıyor! – ABD’de ‘O’ kripto para borsası mercek altına alındı!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC), yaptırımlardan etkilenen ülkelerdeki kullanıcıların kripto alım satım işlemlerine izin verilip verilmediğini araştırıyor. Bu kapsamda popüler bir kripto para borsasının mercek altına alındığı iddai ediliyor.

OFAC’tan kripto para borsası Kraken’e soruşturma!

New York Times, Kraken’in ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından yaptırımları ihlal ettiği gerekçesi ile soruşturma altında olduğunu bildirdi.

Kraken borsası, yaptırımları ihlal ettiği iddiasıyla, ABD’nin sakıncalı bularak, ambargo uyguladığı ülkeler ve onların vatandaşlarına ait varlıkların denetimini ve takibini yapan kuruluş olan OFAC’ın radarına girdi.

Tehlike yaklaşıyor! - ABD'de 'O' kripto para borsası mercek altına alındı!

İlginizi çekebilir;

Trump: ABD ekonomisi yine Büyük Buhran yaşayacak! Bitcoin nasıl etkilenir?

ABD’den, resesyondan kurtulmak için muhteşem taktik!! Bitcoin’i nasıl etkiler?

 

Kaynakların 26 Temmuz’da New York Times‘a verdiği demece göre; Hazine, Kraken’in yaptırımlardan etkilenen ülkelerdeki kullanıcıların kripto para birimleri alıp satmalarına izin verip vermediğini araştırıyor. Ancak şu ana kadar ne Kraken ne de Hazine tarafından soruşturmayı doğrulayan bir açıklama geldi.

New York Times, 2019’da başlayan soruşturmada, “şirketle ilişkili veya soruşturma hakkında bilgisi olan beş kişiden bahsediyor. Bu kişiler, ABD hükümetinin, ülkedeki diğer düzenleyici kurumlarla karşı karşıya kalan borsaya para cezası verebileceğini söylüyor. Bu arada ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), 2021’de kripto para borsasına karşı suçlamada bulunarak, 1,25 milyon dolar para cezası vermişti.

Tehlike yaklaşıyor! - ABD'de 'O' kripto para borsası mercek altına alındı!
OFAC

Bununla birlikte Hazine, borsanın İran, Suriye ve Küba’daki hesaplardaki varlıkların ticaretini kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını mercek altına aldı. Bu arada eski bir çalışanın, Kraken’in bu ülkelerdeki kullanıcılardan gelir elde ettiğini söylediği iddia edildi.

Raporda İran’da 1.500’den fazla, Suriye’de 149 ve Küba’da 83’ten fazla kullanıcı olduğu belirtildi. Soruşturma, yetkililerin kripto piyasası üzerinde kontrol sağlamak için yoğun bir çaba sarfettiğinin altını çiziyor.

Bu arada otoriteler, yaptırımlardan kaçınmada kriptonun rolü konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Hatta bazı yetkililer, kripto paranın yaptırımların etkilerini engellediğini ve daha fazla incelemeye yol açtığını öne sürüyor.

İlginizi çekebilir;

Bitcoin balina cüzdanlarında şaşırtan hareketlilik!

 Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025