1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. ABD’den, resesyondan kurtulmak için muhteşem taktik!! Bitcoin’i nasıl etkiler?

ABD’den, resesyondan kurtulmak için muhteşem taktik!! Bitcoin’i nasıl etkiler?

ABD’den, resesyondan kurtulmak için muhteşem taktik!! Bitcoin’i nasıl etkiler?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Sonunda bu da oldu! ABD, ülke ekonomisini etkisi altına alacak potansiyel bir resesyondan kurtulmak için resesyon kelimesine yeni tanım getirdi.

ABD hükümetinden manidar resesyon hareketi!

ABD hükümeti, görünüşe göre ekonominin resesyona beklenenden daha erken girmesini önlemek ya da hiç girmemesi için, durgunluğun geleneksel tanımını değiştirdi.

Anlaşılan o ki; bu hafta sonunda açıklanacak gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) rakamları ardı ardına ikinci kez negatif büyüme gösterse bile, Biden yönetimi muhtemelen buna bir “resesyon” demeyecek.

ABD'den, resesyondan kurtulmak için muhteşem taktik!! Bitcoin'i nasıl etkiler?

ABD başkanlığına bağlı bir kurum olan Ekonomik Danışmanlar Konseyi, yeni bir blog yazısında, ekonomik durgunluğun -yaygın olarak kabul edildiği gibi- art arda iki çeyrek boyunca düşen reel büyüme ile tanımlanamayacağını söyledi.

Bunun yerine, hem resmi durgunluk tespitleri hem de ekonomistlerin ekonomik faaliyet değerlendirmesi, işgücü piyasası, tüketici ve iş harcamaları, endüstriyel üretim ve gelirler dahil olmak üzere verilere bütünsel bir bakışa dayandığını ifade etti.

Ayrıca makalede şu ifadelere yer verildi:

“Bu verilere dayanarak, bu yılın ilk çeyreğinde GSYİH’deki düşüşün – ardından bunu, ikinci çeyrekte GSYİH’de başka bir düşüş izlese bile – bir resesyona işaret etmesi pek mümkün değil.”

Trump’tan çok daha büyük bir tehdit uyarısı!

Eski ABD başkanı Donald Trump, ABD ekonomisinin resesyondan çok daha büyük bir sorunla karşı karşıya olduğunu iddia ederek, çok kritik uyarılarda bulundu. 

Cumhuriyetçi Arizona vali adayı Kari Lake’i desteklemek üzere Cuma günü Arizona’daki “Save America” mitingine katılan Trump yaptığı konuşmada, Başkan Joe Biden’ın mali politikaları nedeniyle, ABD’nin Büyük Buhran benzeri bir ekonomik bunalıma girebileceğini iddia etti.

ABD'den, resesyondan kurtulmak için muhteşem taktik!! Bitcoin'i nasıl etkiler?

“Ülkeyi harekete geçirmeliyiz, yoksa ciddi anlamda bir sorunumuz olacak.

Resesyon değil. Resesyon güzel bir kelime. Durgunluktan çok daha büyük bir sorunumuz olacak. Bir buhran geçireceğiz.

Biliyorsunuz, 1929’da Büyük Buhran denen bir şey yaşadık. Elbette onlar da yalnızca resesyon yaşamış olmayı isterdi.”

İlgili: Trump: ABD ekonomisi yine Büyük Buhran yaşayacak! Bitcoin nasıl etkilenir?

Janet Yellen: ABD ekonomisi resesyonda değil!

ABD'den, resesyondan kurtulmak için muhteşem taktik!! Bitcoin'i nasıl etkiler?

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomik büyümenin yavaşladığını, ancak güçlü bir işgücü piyasasına ve tüketici harcamalarına bakarak, ABD ekonomisi için şu anda bir resesyonun söz konusu olmadığını söyledi. Ancak gelecekte yaşanabilecek bir resesyon riskini de göz ardı etmedi.

Yellen pazar günü CNBC’ye verdiği röportajda şunları söyledi:

 “Ekonomimiz resesyonda değil. Ancak büyümenin yavaşladığı ve bunun gerekli ve uygun olduğu bir geçiş dönemindeyiz.”

ABD ekonomisi resesyon riski ile karşı karşıya kalırken, Bitcoin ne olacak?

ABD ekonomisi resesyon riski ile karşı karşıya kalırken, bu arada kripto piyasaları yeni haftaya keskin bir düşüşle girdi. Bitcoin (BTC) ve Ethereum sırasıyla %3,7 ve %7,5 oranında düştü ve böylece geçen haftaki büyük rallinin kazanımları buhar oldu. 

ABD'den, resesyondan kurtulmak için muhteşem taktik!! Bitcoin'i nasıl etkiler?

Düşüşler, 27 Temmuz’da gerçekleşmesi beklenen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının öncesinde geldi. Ayrıca çok sayıda büyük şirketin kazanç raporlarının yanı sıra, ikinci çeyrek GSYİH raporu da bu hafta açıklanacak.

Merkez Bankası’nın, haziran ayında 40 yılın en yüksek seviyesi olarak, %9.1’e ulaşan ABD enflasyonuyla mücadele amacıyla faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor. 

Tüm bu faktörler potansiyel olarak küresel ve kripto pazarlarında volatiliteye yol açabilir. Nitekim Bitcoin’e yönelik talep, güvenli bir yatırım varlığı olduğu iddiası ile çelişerek, son zamanlarda bu tarz kriz ortamlarında düşüş gösterse de uzun vadede deflasyonel yapısı sayesinde Bitcoin, giderek değeri artan bir varlığa dönüşecek.

İlginizi çekebilir;

Bitcoin balina cüzdanlarında şaşırtan hareketlilik!

 Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025

Kayıp Bitcoin’ler nasıl bulunur? Bir yolu var mı?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: