Loading...
btc
BTC
-1.51%
Bitcoin
65.766,38 USDT
eth
ETH
-1.55%
Ethereum
3.415,35 USDT
bch
BCH
-3.77%
Bitcoin Cash
415,40 USDT
xrp
XRP
-2.19%
Ripple
0,47 USDT
ltc
LTC
-2.32%
Litecoin
77,31 USDT
bnb
BNB
-0.5%
Binance Coin
596,77 USDT
sol
SOL
-3.65%
Solana
141,91 USDT
avax
AVAX
-3.45%
Avalanche
29,92 USDT
ada
ADA
-3.99%
Cardano
0,40 USDT
dot
DOT
-4.24%
Poladot
6,09 USDT
doge
DOGE
-4.15%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-4.41%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kayıp Bitcoin’ler nasıl bulunur? Bir yolu var mı?

Kayıp Bitcoin'ler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

17Banka hesabı şifrenizi unuttuğumuzda şifremizi birkaç güvenlik sorusunun ardından kurtarabiliyoruz. Bitcoin kayıpları durumunda ne yapılabilir?


 

Kayıp Bitcoin’ler bulunabilir mi?

 

Bitcoin’lerinizi kaybederseniz ne olur? Bu sorunun cevabına geçmeden önce bazı kavramları açıklamakta yarar var. İlk kavram, Bitcoin’lerinize ait özel anahtarlarınız (private key). Eğer özel anahtarlarınıza sahip değilseniz Bitcoin’ilerini kurtarmak nerdeyse imkansız hale geliyor. Aynı zamanda özel anahtarlarınızı 3’üncü şahıslardan da saklamalısınız. Olası Bitcoin kayıpları, ancak kayıplara karşı önlem almakla engellenebiliyor.

Burada açık anahtar (public key) ve özel anahtar (private key) ayrımını bilmekte de yarar var. Posta numaranızı açık anahtarınız olarak görebilirsiniz. Posta kutunuzu açacak anahtarı ise özel anahtar olarak yorumlayabilirsiniz. Herhangi bir yerden Bitcoin almanız için o kişiye adresinizi verir gibi açık anahtarınızı bildirmeniz gerekiyor. Kısaca başkalarından Bitcoin almak için public key’lerimizi, Bitcoin’lerimizi harcamak ve başkalarına göndermek için private key’lerimizi bilmeniz gerekiyor. Bitcoin kayıpları nın önüne geçmek için private key’lerinizi unutmamalısınız.

Bitcoin’ler üzerinden gerçekleştirilen her işlem matematiksel bir imza ile blockchain ağına kaydediliyor ve aynı private key’le çoklu işlem gerçekleştirilebilir. Blockchain ağına kaydedilen matematiksel imza ile private key’lerdeki dizi arasında matematiksel bir bağ var. Bu matematiksel bağ, Bitcoin transferi yapmak isteyen hesapları doğrulamak için yardımcı oluyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022- 2025

Banka hesabı şifrenizi unuttuğunuzda bankanın soracağı birkaç güvenlik sorularının ardından yeni bir şifre alabilirsiniz. Benzer şeyi kayıp private key’ler için söylemek zor. Bitcoin’lerinizi kullanabilmeniz için private key’lerinize ihtiyacınız var. Bu nedenle private key’lerinizi unutmamalısınız. Ayrıca güvenliğiniz için private key’lerinizi buluta yada telefonunuza kaydetmemelisiniz aksi durumda  istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde Bitcoin’lerinizin kaydedildiği dosyayı da korumanız lazım. Olası Bitcoin kayıpları nı önlemek için Bitcoin cüzdanlarınızın backup’ını almalısınız. Yani Bitcoin’lerin kayıtlı olduğu dosyanın yedeğini almalısınız.

Bir vatandaş 7.500 adet Bitcoin’in kaydedildiği sabit diski yanlışlıkla atarak zengin olma hayaline veda etti. BBC muhabiri ise private key’ini kaydettiği gmail hesabı hacklendikten sonra tüm Ethereum varlığını kaybetti. Bu nedenle olası Bitcoin kayıpları, cüzdanların backup’ının alınması ve private key’lerin iyi bir yere kaydedilmesi ile önlenebilir. Backup’ı alınan dosyaların ise internete bağlı olmaması şiddetle tavsiye ediliyor.

Kısaca private key’leriniz yoksa ve Bitcoin’lerinizin kaydedildiği dosya kayıp veya zarar gördüyse Kayıp Bitcoin’ler şimdiki teknoloji ile bulunamıyor.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin teknik analizi

Şu ana kadar yaklaşık 4 milyon adet Bitcoin’in kayıp olduğu ya da ulaşılamaz olduğu tahmin ediliyor. Eğer kayıp Bitcoin’lere ulaşmanın bir yolu bulunursa bulan yazılımcı dünyanın en zenginleri arasında yer alabilir. 

İlgili ile takip edilen Big Bang Theory’nin 2017 yılındaki bölümü kayıp Bitcoin’lerle ilgiliydi. Dizinin yayımlandığı dönemde Bitcoin sadece 5 bin dolar düzeyinde işlem görüyordu. Bu bölümde dizinin kahramanlarından Leonard’ın kazdığı Bitcoin’i arıyorlar. 

Coin burn nedir?

Coin burn ya da para yakma olarak adlandırılan bu işlemde kripto paralar imha edilir. Bazı kripto paralar enflasyonla mücadele etmek için bazen coin burn işlemine başvurabiliyor ve yüklü miktarda kripto parayı imha edebiliyor.

Coin burn’de kullanılan yöntem kripto paraları kaybetmeye benziyor. Aslında burada kasıtlı bir kayıp söz konusu. Öncelikle kripto paralar bir soğuk cüzdana transfer ediliyor ve ardından bu soğuk cüzdan ise imha ediliyor. 

Kaynak

 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.