fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kayıp Bitcoin’ler nasıl bulunur? Bir yolu var mı?

Kayıp Bitcoin’ler nasıl bulunur? Bir yolu var mı?

Kayıp Bitcoin’ler nasıl bulunur? Bir yolu var mı?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Banka hesabı şifrenizi unuttuğumuzda şifremizi birkaç güvenlik sorusunun ardından kurtarabiliyoruz. Bitcoin kayıpları durumunda ne yapılabilir?


Kayıp Bitcoin’ler bulunabilir mi?

Bitcoin’lerinizi kaybederseniz ne olur? Bu sorunun cevabına geçmeden önce bazı kavramları açıklamakta yarar var. İlk kavram, Bitcoin’lerinize ait özel anahtarlarınız (private key). Eğer özel anahtarlarınıza sahip değilseniz Bitcoin’ilerini kurtarmak nerdeyse imkansız hale geliyor. Aynı zamanda özel anahtarlarınızı 3’üncü şahıslardan da saklamalısınız. Olası Bitcoin kayıpları, ancak kayıplara karşı önlem almakla engellenebiliyor.

Burada açık anahtar (public key) ve özel anahtar (private key) ayrımını bilmekte de yarar var. Posta numaranızı açık anahtarınız olarak görebilirsiniz. Posta kutunuzu açacak anahtarı ise özel anahtar olarak yorumlayabilirsiniz. Herhangi bir yerden Bitcoin almanız için o kişiye adresinizi verir gibi açık anahtarınızı bildirmeniz gerekiyor. Kısaca başkalarından Bitcoin almak için public key’lerimizi, Bitcoin’lerimizi harcamak ve başkalarına göndermek için private key’lerimizi bilmeniz gerekiyor. Bitcoin kayıpları nın önüne geçmek için private key’lerinizi unutmamalısınız.

Bitcoin’ler üzerinden gerçekleştirilen her işlem matematiksel bir imza ile blockchain ağına kaydediliyor ve aynı private key’le çoklu işlem gerçekleştirilebilir. Blockchain ağına kaydedilen matematiksel imza ile private key’lerdeki dizi arasında matematiksel bir bağ var. Bu matematiksel bağ, Bitcoin transferi yapmak isteyen hesapları doğrulamak için yardımcı oluyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Banka hesabı şifrenizi unuttuğunuzda bankanın soracağı birkaç güvenlik sorularının ardından yeni bir şifre alabilirsiniz. Benzer şeyi kayıp private key’ler için söylemek zor. Bitcoin’lerinizi kullanabilmeniz için private key’lerinize ihtiyacınız var. Bu nedenle private key’lerinizi unutmamalısınız. Ayrıca güvenliğiniz için private key’lerinizi buluta yada telefonunuza kaydetmemelisiniz aksi durumda  istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde Bitcoin’lerinizin kaydedildiği dosyayı da korumanız lazım. Olası Bitcoin kayıpları nı önlemek için Bitcoin cüzdanlarınızın backup’ını almalısınız. Yani Bitcoin’lerin kayıtlı olduğu dosyanın yedeğini almalısınız.

Bir vatandaş 7.500 adet Bitcoin’in kaydedildiği sabit diski yanlışlıkla atarak zengin olma hayaline veda etti. BBC muhabiri ise private key’ini kaydettiği gmail hesabı hacklendikten sonra tüm Ethereum varlığını kaybetti. Bu nedenle olası Bitcoin kayıpları, cüzdanların backup’ının alınması ve private key’lerin iyi bir yere kaydedilmesi ile önlenebilir. Backup’ı alınan dosyaların ise internete bağlı olmaması şiddetle tavsiye ediliyor.

Kısaca private key’leriniz yoksa ve Bitcoin’lerinizin kaydedildiği dosya kayıp veya zarar gördüyse Kayıp Bitcoin’ler şimdiki teknoloji ile bulunamıyor.

Lütfen Bkz: BBC muhabiri Ethereum’larını nasıl çaldırdığını anlatıyor

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.