Loading...
btc
BTC
-0.23%
Bitcoin
64.727,30 USDT
eth
ETH
0.2%
Ethereum
3.519,97 USDT
bch
BCH
0.29%
Bitcoin Cash
390,95 USDT
xrp
XRP
0.22%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.68%
Litecoin
74,19 USDT
bnb
BNB
-0.06%
Binance Coin
587,29 USDT
sol
SOL
-0.29%
Solana
133,17 USDT
avax
AVAX
1.14%
Avalanche
27,90 USDT
ada
ADA
1.46%
Cardano
0,39 USDT
dot
DOT
1.2%
Poladot
5,71 USDT
doge
DOGE
-0.3%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0%
Shiba Inu
0,00 USDT

SWIFT’in sınır ötesi ödemeler için kripto para tercihi

swift kripto para
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

SWIFT’in artık sınır ötesi ödemeler için kripto para ile denemeler yaptığı kesinleşti. Aynı zamanda bu sınır ötesi işlemlerde hangi kriptoyu tercih ettiğini de öğreniyoruz.


SWIFT’in sınır ötesi ödemeler için kripto para tercihi

Dünyada merkez bankası dijital parasına (Central Bank Digital Currencies – CBDC) yönelik büyük bir ilgi var. Artık her on ülkeden dokuzu CBDC araştırmaları yapıyor.

SWIFT, Uluslararası Ödemeler Bankası ile CBDC ile ilgili denemeler yapıyor. Bu denemeler konusunda 19 Mayıs’ta yeni bir rapor hazırlandı. Buna göre, CBDC’lerle ilgilenen ülkeler, dünya çapında GSYİH’nın yüzde 90’ından fazlasından sorumlu olan ekonomiler.

Kendi CBDC araştırmalarında ileri seviyeye geçen merkez bankalarının sayısı her geçen gün artıyor. Bunlardan dokuz ülke artık kendi dijital parasını çalışır hala getirdi. Bunlar arasında en dikkat çekeni Nijerya ve Bahamalar.

CBDC için fiziki merkez bankası parasının dijital eşdeğeri de denilebilir. Bu merkez bankası dijital paraları şimdi çok ilgi görüyor. Bunların çoğu da iç politika hedeflerinin gerçekleştirilmesine nasıl yardımcı olabileceklerine odaklanıyor. Ancak bu konuda bir muhtemel kör nokta var ki o da bu dijital paraların uluslararası sınırlarin ötesinde kullanımı.

İlgili – Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) nedir?

SWIFT’in İnovasyon Müdürü Thomas Zschach şöyle diyor:

“Birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak ve dünya çapında geliştirilmekte olan farklı CBDC’ler arasında bağlantı kurmak, potansiyellerinin tam olarak farkına varmamız için kritik olacak. Bugün, küresel CBDC ekosistemi, çok sayıda merkez bankasının farklı teknolojilere, standartlara ve protokollere dayalı olarak kendi dijital para birimlerini geliştirmesiyle parçalanma riski ile karşı karşıya.”

DLT tabanlı bir CBDC ağı ve kanıtlanmış bir gerçek zamanlı brüt ödeme (RTGS) sistemi kullanan SWIFT, 2021’de bir varlık ile bir saniye arasında sınır ötesi bir işlemi etkin bir şekilde düzenleyebileceğini yaptığı denemelerle kanıtlamıştı.

İlgili – Uzman Meltem Demirörs: CBDC’ler kripto paralara rakip değil, tamamlayıcı 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.