fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Uzman Meltem Demirörs: CBDC’ler kripto paralara rakip değil, tamamlayıcı

Uzman Meltem Demirörs: CBDC’ler kripto paralara rakip değil, tamamlayıcı

Uzman Meltem Demirörs: CBDC’ler kripto paralara rakip değil, tamamlayıcı
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkez bankalarının çıkaracağı dijital paralar, kripto paralarla rekabet etmek yerine onları tamamlayıcı olarak görev yapacak. Bir fon yöneticisi ve uzman Meltem Demirörs, fiat paralardan yapısal olarak farklı olmayan bu yeni para türü hakkında görüşlerini paylaştı.


Meltem Demirörs: CBDC’ler kripto paralara rakip değil, tamamlayıcı

Dünyanın merkez bankalarının yüzde 90’ı şu an kendi dijital paralarını çıkarma çalışmaları yapıyor. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın Ocak ayında yaptığı bir araştırmaya göre, bazıları üç yıl içinde artık çıkmış olacak.

Bu yeni para türüne merkez bankası dijital parası (central bank digital currencies – CBDC) ismi veriliyor. CoinShares’in baş strateji uzmanı Meltem Demirörs, CBDC’lerin “yapısal olarak fiat paralardan farklı olmadığını” belirterek, “kripto paralara rakip değil, tamamlayıcı” görevi göreceklerini belirtiyor. CoinShares, yönetimi altında 5 milyar dolar olan Avrupa’nın en büyük dijital varlık yatırım şirketi.

Son bir haftada Reuters Global Markets Forum çerçevesinde bir dizi röportaj yapıldı. Röportajlar kripto paralara odaklanıyor. Görüşü alınan uzmanlardan biri de Meltem Demirörs.

Geleneksel para sistemini düzeltecek

Meltem Demirörs: CBDC’ler kripto paralara rakip değil, tamamlayıcı

Dijital varlık araştırma şirketi Delphi Digital’nin global makro strateji direktörü Kevin Kelly ise CBDC’lerin maliye politikasının daha kolay iletilmesi aracılığıyla geleneksel parasal sistemi düzeltmesini beklediğini belirtti. Sonuç olarak ise fiat ile merkezsiz finans (DeFi) arasındaki boşluğu kapatarak kripto para piyasasına yardım edecek.

Dijital varlık ticareti çözümleri şirketi H-Finance’ın genel müdürü Vytautas Zabulis ise CBDC’lerin mevcut tokenleri öldürmeden dijital ödeme yapmak için tercih edilen araçları sağlayacağını söylüyor. Zabulis şöyle açıklıyor:

“Ben, bunun piyasa için gerçekten gerekli olmayan varlıkları temizleyeceğini düşünüyorum.”

Dijital varlık bankası ve saklama kuruluşu Anchorage Digital’in genel danışmanı Georgia Quinn de daha az olgun finansal sistemlere sahip ülkelerin CBDC’leri daha verimli ödeme ve depolama mekanizmaları olarak kullanabileceklerini belirtiyor.

Demirörs ise Bitcoin’in değerinin sınırlı arzına bağı olduğunu kaydediyor. Bunu sürekli para basan ve daha fazla ABD Doları harcayan ABD merkez bankası Fed’in politikası ile kıyaslıyor. Demirörs şöyle devam ediyor:

“Son 18 ayda, Fed dolaşımdaki tüm doların yüzde 40’ını bastı. Bu, ABD hükümetinin para ve maliye politikalarına tabi değere sahip olduğunuz anlamına geliyor.”

Ancak yine de ülkelerin kendi dijital paralarını öne çıkarmaya çalışacaklarını belirtiyor.

İlgili – Avrupa’da CBDC alanında bir ilki Fransa ve İsviçre deniyor

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: