1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Avrupa’da CBDC alanında bir ilki Fransa ve İsviçre deniyor

Avrupa’da CBDC alanında bir ilki Fransa ve İsviçre deniyor

Avrupa’da CBDC alanında bir ilki Fransa ve İsviçre deniyor
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Fransa ve İsviçre, Avrupa’da CBDC ile ilgili bir ilki deniyor. İki ülke merkez bankalarından yapılan açıklamada, sınır ötesi CBDC denemeleri yapılacağı bildirildi.


Fransa ve İsviçre’den sınır ötesi CBDC denemesi

Dünya merkez bankaları son zamanlardan CBDC (central bank digital currency ya da merkez bankası dijital parası) ile ilgili çalışmalara hız verdiler. CBDC artık Dünya Ekonomik Forumu’nun da gündeminde. Bu alandaki çalışmalarda öncülüğü ise Çin yapıyor. Pekin yönetimi artık başkentte ve bazı pilot şehirlerde tüketici düzeyinde geniş çaplı CBDC denemeleri yapıyor.

İlgili – Çin kesenin ağzını açtı – Yeni kripto para çekilişi

Avrupa’da ise bu alanda bir ilki Fransa ve İsviçre gerçekleştiriyor. İsviçre Ulusal Bankası (Swiss National Bank) ve Fransa merkez bankasından (Bank of France) yapılan duyuruda, Avrupa’nın ilk sınır ötesi CBDC ödemeleri denemelerini yapacakları bildirildi.

Bu denemede daha çok bankadan bankaya “toptan” kredi verme piyasasına odaklanılacak. Günlük sıradan işlemler denenmeyecek. Bu deneme ayrıca şu açıdan da önemli. İlk defa dijital EURO ve CHF (İsviçre frangı) tam olarak denenmiş olacak.

İsviçre’den UBS Credit Suisse ve Fransa’dan Natixis de projede yer alıyor. İsviçreli borsa operatörü SIX Digital Exchange, finans ve teknoloji şirketi R3 ve “Bank for International Settlements”ın İnovasyon Merkezi de bu denemelere katılacak.

Bu aynı zamanda Fransa merkezi bankasının CBDC denemelerinin devamı. Fransa merkezi bankası, Nisan ayında, blockchain teknolojisini kullanarak Avrupa Yatırım Bankası tarafından çıkarılan dijital tahviller ile ödemeler denemesini yapmıştı. İki merkez bankası arasındaki işbirliğine ise İsviçre ve Fransa’yı ayıran dağ silsilesinin adı olan Jura ismi verildi.

Bu denemede, toptan Euro CBDC ile toptan İsviçre frangı CBDC’nin bankalar arası karşılıklı ödemesi gerçekleşecek. Bu işlemler Fransa ve İsviçre merkezli bankalar arasında yapılacak.

Kaynak