1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Çin kesenin ağzını açtı – Yeni kripto para çekilişi
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Çin kesenin ağzını açtı – Yeni kripto para çekilişi

Çin kesenin ağzını açtı – Yeni kripto para çekilişi
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Çin, kripto para çalışmalarına hızla devam ediyor. Şimdi de başkent Pekin’de dijital yuan deneme çalışmaları çerçevesinde halka para dağıtacak.


Çin, çekilişle 6 milyon dolarlık kripto yuan dağıtıyor

Pekin Yerel Mali Denetim ve Yönetim Bürosu yaptığı resmi açıklamada, devletin yeni kripto para denemeleri çerçevesinde şehrin sakinlerine 40 milyon dijital yuan (6.2 milyon dolar) dağıtılacağını bildirdi.

Bu aydan itibaren Pekin sakinlerine toplamda 200,000 adet kırmızı zarf verilecek. Her bir zarfta 200 dijital yuan (31 dolar) yer alıyor. Bu zarflar, Dijital Yuan (Renminbi) test programı çerçevesinde çekilişle kazananlara verilecek. Çin’de birisine hediye para verildiğinde bu paralar kırmızı zarfa konularak veriliyor. Dijital yuan dağıtılmasında da bu gelenek sürdürülüyor.

Bu kripto para çekilişine katılmak isteyen Pekin sakinleri ise Çin Halk Bankası (PBOC) ve Çin Ticari Bankası’nın mobil uygulaması üzerinden kaybolabiliyorlar. Kayıt süresi ise 7 Haziran gece yarısına kadar. Kazananlar ise ödül kripto paraları 20 Haziran’a kadar harcayabilecek.

İlgili – Bir ülke daha resmi dijital para (CBDC) için çalışmalara başlıyor!

Çin hükümeti şimdiye kadar birden fazla dijital yuna denemesi yaptı ve bu çerçevede halka kripto para hediye dağıttı. Gelecekte bu testlerin genişletilmesi planlanıyor.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, geçen sene yaptığı duyuruda, 2022 Kış Olimpiyatları’na kadar kendi ulusal dijital paralarını çıkaracaklarını açıklamıştı. Bu yeni para türünün henüz resmi bir adı yok ancak genel olarak uluslararası arenada DCEP (Digital Currency Electronic Payment – Dijital Para Elektronik Ödeme) olarak biliniyor. Çin dijital yuan’ının kripto paraların bazı özelliğini taşıyacağı da biliniyor.

Bu dijital yuanın, dolaşımdaki nakit paranın yerini alması planlanıyor. Bununla da Çin ulusal çapta kripto para test eden ilk büyük ülke oluyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: