Staking onay algoritması nedir?

Blockstack (STX) nedir? STX coinin geleceği nasıl?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stacking nedir? Blockstack, Stacking ismini verdikleri yeni bir konsensüs mekanizması üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu güncelleme Stacks 2.0 ile yılın ikinci çeyreğinde çıkacak. İşte ayrıntılar.


Stacking nedir? – Blockchainler için yeni konsensüs algoritması

Blockstack, Stacks konsensüs algoritması için birçok iyileştirmeyi getirecek güncellemeler üzerinde çalışıyor. Stacks 2.0’ın 2020 yılının ikinci çeyreğinde çıkması bekleniyor. Stacks 2.0 ile Stacks blockchaininde başlıca güncellemeler uygulanacak. Bunlar arasında yeni Rust uygulaması, yerel Stacks madenciliği, Clarity akıllı sözleşme dili ve diğer önemli geliştirmeler var.

https://www.youtube.com/watch?v=QnuxCRU4VDE

Bu güncellemeler ile ilgili duyuru Blockstack kurucu ortaklarından ve Blockstack PBC CEO’su Muneeb Ali’den geldi. Ali, bu yenilikleri, Blockstack blogunda paylaştığı bir yazısında anlatıyor.

Blockstack’in mevcut uygulamaları proof-of-burn madencilik mekanizması kullanıyor. Burada Stacks madencileri temel kripto parayı (Bitcoin) yakarak konsensüs algoritmasına katılıyor ve ödül elde ediyor (yeni çıkarılan Stacks).

İlgili – Blockchain.com ortaklığında yeni Blockstack STX airdrop

 

Yeni konsensüs algoritması

Yeni Stacking konsensüs ise bir değişiklik öneriyor. Bununla Proof-of-Burn (PoB) madencilik SIP-001 yeni bir konsept olan Proof-of-Transfer (PoX) ile değiştiriliyor. PoX ile temel kripto para yakılmak yerine, madenciler temel kripto para birimini konsensüs mekanizmasına katılan kullanıcılara aktarıyor. Bu yeni uygulama ile Bitcoin kullanan Stacks madencileri, Bitcoin’i yeni konsensüs algoritmamıza katılan Stacks sahiplerine aktaracak.

Eğer kabul edilirse, SIP-007 Stacks 2.0 için önemli bir yenilik olur. Muneeb Ali ise bu yeni konsensüs algoritmasına “Stacking” ismini verdiklerini söylüyor. Stacking, PoB’da kullanılan Bitcoin’i alıyor ve onu yok etmek yerine, Stacks sahipleri ya da konsensüs mekanizmasına aktif bir şekilde katılanlara aktarıyor. Bununla da ağa değer katmış oluyor. Her dögüde bir (yaklaşık olarak ayda bir) Stacking uygunluğunu karşılayan her kullanıcı, ağdan Bitcoin ödülü (ödeme) alacak.

İlgili – Blockstack Projesi (STX) Nedir? (Birinci Bölüm)

Stacking: özellikleri ve faydaları

Hala “Stacking nedir?” diye merak ediyorsanız devam edelim. Blockstack kurucu ortaklarından ve Blockstack PBC CEO’su Muneeb Ali, makalenin devamında bu mekanizmanın özelliklerini şöyle sıralıyor:

Neden Bitcoin?: Çünkü kullanımda olan en güvenilir Proof-of-Work blockchain. Stacking, herkesin Bitcoin gibi güvenli bir PoW kripto para birimi kullanmasına ve yeni blockchainler için konsensüs algoritmalarına katılmalarına izin verir. Bu yeni blockchainler de Bitcoin güvenilirliğinden faydalanır.

Stacking mekanizmasının faydaları: Ali’ye göre Stacking konsensüs mekanizmasının kullandığı Proof-of-Transfer (PoX) madenciliği, Proof-of-Burn’den daha üstün. Çünkü en başta temel kripto para birimi burada yok edilmiyor. Burada Stacks sahipleri için potansiyel bir ekonomik çıkar var. Mekanizmaya katılarak ve varlıklarını Stacking yaparak Bitcoin ödülleri kazanabilirler.

PoW ve PoS ile kıyaslama: Stacking konsensüs mekanizması hem PoW hem de PoS’un faydalı yönlerine sahip. Birçok durumda Bitcoin yakmadan PoW blockchainden faydalanıyor. Ayrıca Proof-of-Stake’e benzer bir şekilde süreçlere katılanlar ödül elde ediyorlar. Bunu PoS’tan en büyük farkı, ödüllerin Bitcoin ile verilmesi.

Stacking nedir diye soranlar için kısaca özetlemiş olduk.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Staking onay algoritması nedir?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.