Loading...
btc
BTC
-0.17%
Bitcoin
67.198,50 USDT
eth
ETH
-0.1%
Ethereum
3.493,97 USDT
bch
BCH
-0.43%
Bitcoin Cash
444,18 USDT
xrp
XRP
-0.18%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-0.45%
Litecoin
76,96 USDT
bnb
BNB
-0.38%
Binance Coin
600,18 USDT
sol
SOL
-0.66%
Solana
148,31 USDT
avax
AVAX
-0.72%
Avalanche
31,32 USDT
ada
ADA
-0.28%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-0.5%
Poladot
6,35 USDT
doge
DOGE
-0.69%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-1.07%
Shiba Inu
0,00 USDT

SEC’in gizli tutulan Coinbase soruşturması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’li düzenleyici SEC’in uzun süredir kripto para borsası Coinbase’i soruşturduğu ortaya çıktı. Bu soruşturma gizli tutuluyor ve henüz kamuya resmi açıklama yapılmadı. Hem SEC hem de Coinbase bu konu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Olayın ayrıntılarına bakalım.


SEC’in gizli tutulan Coinbase soruşturması

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, yeni bir soruşturma ile karşı karşıya. Bu borsanın, Amerikalıların menkul kıymetler olarak kaydedilmesi gereken dijital varlıkları uygunsuz bir şekilde ticaret yapmasına izin verdiği iddia ediliyor.

Olayın ayrıntılarını bilen iki kişi, isimlerinin gizli kalması şartı ile basına açıklamalarda bunundu. Çünkü söz konusu soruşturmalar henüz kamuya açıklanmadı. Buna göre, Coinbase’in işlem paritelerini artırması ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) borsa üzerindeki araştırmaları da arttı.

Bu soruşturmalar ise “insider trading” şemasından önceye dayanıyor. Söz konusu şema ile ilgili geçen hafta eski bir Coinbase çalışanına dava açılmıştı. Sonuçta iddialar artık mahkemeye taşındı.

İlgili – ABD’nin ilk ‘içten bilgiyle işlem’ davasında Coinbase’in adı geçiyor

SEC ve Coinbase yorumdan kaçınıyor

Coinbase

Kripto para piyasası bir süre önce gördüğü zirve seviyelerden tepe taklak olunca, ABD’nin düzenleyici kurumu SEC’in bu alanı daha fazla kontrol etme girişimleri de arttı. Kripto para piyasası son çöküş ile yüz milyarlarca dolar kaybetti. SEC Başkanı Gary Gensler ise kripto para ticaret platformlarına yüklenerek, özellikle bireysel yatırımcıları korumak için daha fazlasını yapmaları gerektiğini belirtiyor.

Coinbase, en büyük ABD işlem platformu olarak, Amerikan vatandaşlarının 150’den fazla coin ve token işlemi yapmalarına olanak tanıyor. Eğer Coinbase’in sunduğu bu pariteler ve ürünler menkul kıymet olarak görülürse, şirket SEC’e başvurarak bir borsa olarak kayıt yaptırmak zorunda kalacak.

İlgili – Kripto kışı ve felaketler 2022 yılının geri kalanında da devam eder mi?

Coinbase, sektörü nasıl denetlediği konusunda SEC ile defalarca tartıştı. Kripto borsası, geçen hafta SEC’i daha net kurallar önermeye çağırmıştı. Bu arada, yıllarca nispeten temkinli bir yaklaşım benimseyen Coinbase, artık token sunma işlemlerini artırdı.

SEC ve Coinbase arasındaki gerginlik ise 21 Temmuz’da SEC’in eski bir borsa çalışanını kuralları çiğneyerek “insider trading” yapmakla suçlamasından sonra arttı.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.