1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. ABD’nin ilk ‘içten bilgiyle işlem’ davasında Coinbase’in adı geçiyor

ABD’nin ilk ‘içten bilgiyle işlem’ davasında Coinbase’in adı geçiyor

ABD’nin ilk ‘içten bilgiyle işlem’ davasında Coinbase’in adı geçiyor
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin ilk ‘içten bilgiyle işlem’ davası artık mahkemeye intikal etti. İçeriden sızan bilgiyle işlem yapma iddialarının olduğu davada Coinbase’in de adı geçiyor ki borsanın başı ağrıyabilir.


ABD’nin ilk içten işlem bilgisi sızdırma davası Coinbase’in başını ağrıtabilir

ABD hükümeti, ilk defa kripto paralarla ilgili “insider trading” adlandırılan içten bilgi alarak ticaret yapılması ile ilgili davaya bakıyor. Söz konusu dava, kripto para borsası Coinbase’in eski bir çalışanı ve onun bilgi sızdırdığı iddia edilen iki kişi aleyhinde açıldı.

Bahsedilen ‘içten işlem bilgisi sızdırma’ şeması tek bir vaka. Ancak bunun etkileri çok daha büyük ölçekli olabilir.

ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) Manhattan’daki federal mahkemede sunduğu cezai suçlamalara ek olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da, Seattle’daki federal mahkemede menkul kıymetler dolandırıcılığı için hukuk davası açtı.

İlgili – Binance CEO’su Elon Musk ve Tesla’nın Bitcoin satmasını şuna benzetti

Bu dava ile SEC görünüşte dolandırıcı bir Coinbase çalışanının peşine düşmüş görünüyor. Ancak aynı zamanda davaya federal yargıçtan iddianamede adı geçen dokuz kripto para biriminin aslında kayıt dışı menkul kıymetler olup olmadığı konusuna da bakmasını istiyor. Eğer yargıç SEC’in bu isteğini kabul ederse, hem söz konusu kripto para birimleri hem de bunların alım satımlarını gerçekleştiren platformlar için ek yükümlülükler gelecek.

Coinbase ‘insider trading’ şeması

Bu 7 kripto para yatırımcısına Coinbase'den büyük müjde!

SEC, eski Coinbase yöneticisi Ishan Wahi, kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’yi federal menkul kıymetler yasalarının dolandırıcılık karşıtı hükümlerini ihlal etmekle suçluyor. ABD Adalet Bakanlığı ise üçlü hakkında dolandırıcılık cezası istiyor

ABD hükümeti söz konusu davada, Wahi’nin hangi kripto paraların Coinbase platformunda listeleneceği ile ilgili ileri düzey bilgilere sahip olduğuna dikkat çekiliyor. Bu bilgileri ise kardeşi ve arkadaşına iletti. Onlar da bu bilgiler üzerinde listelenecek coinleri önceden aldılar. Nikhil Wahi ve Ramani’nin bu bilgilerle yaptıkları işlemler sonucu 1.1 milyon dolar kazandığı iddia ediliyor.

İlgili – Kripto milyarderinden Bitcoin’de dip göründü müjdesi

Burada adı geçen kripto paralar ise şöyle:

Amp (AMP),
Rally (RLY),
DerivaDAO (DDX),
XYO (XYO),
Rari Governance Token (RGT),
LCX (LCX),
Power Ledger (POWR),
DFX Finance (DFX), and
Kromatika (KROM).

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.