1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Bu ülkedeki kripto para yatırımcılarına güzel haber!

Bu ülkedeki kripto para yatırımcılarına güzel haber!

Bu ülkedeki kripto para yatırımcılarına güzel haber!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto paraların düzenlenmesi çerçevesinde aldığı kararla dikkat çeken bu ülkede yasa askıya alındı. Detaylar haberimizde.

Bu ülkedeki kripto para yatırımcılarına güzel haber!

Kripto para piyasasının hacmi büyüdükçe ülkelerdeki düzenleyicilerin regülasyon çalışmaları hız kazanmıştı. Kripto para piyasasına düzenleme getiren ülkelerin başında Güney Kore geliyor.

Bu düzenlemeler çerçevesinde kripto para işlemleri üzerine vergi koyan Asya ülkesi bu kararı şimdilik askıya aldığını açıkladı.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınıp satılır?

Güney Koreli yetkililer, kripto para birimi vergilendirme sisteminin uygulanmasını iki yıl daha erteledi. Hükümet, son zamanlarda piyasaları rahatsız eden yıkıcı koşulları gerekçe göstererek kripto alanında uygun yatırımcı koruma önlemlerini tam olarak yürürlüğe koymak için gereken hazırlık süresine vurgu yaptı.

Güney Koreliler 1 Ocak 2025’e kadar kriptoda vergiden muaf olacaklar!

Güney Koreli yerel kaynakların aktardığı bilgiye göre 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi beklenen “2022 Vergi Reformu Yasası” hükümet tarafından ertelendi. Böylelikle kripto para yatırımcıları Güney Kore’de 1 Ocak 2025’e kadar vergi ödemeyecek.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Güney Kore Ulusal Meclisi, 2 Aralık 2021’de Vergi Reformu Yasasını kabul etmişti. Tasarıya aynı ay içinde üç farklı tarihte ek önlemler dahil edildi ve yasanın 1 Ocak 2022’den itibaren yürürlüğe girmesi planlandı. Koreli yetkililer bu yıl başlarında tasarının 2023 yılına ertelenmesini kararlaştırmıştı. Kripto piyasasında yaşanan gelişmelerin ardından düzenlemenin üzerinde çalışılması kararı alındı.

Güney Kore hükümeti, Terra’nın CEO’su Do Kwon’un bir Güney Kore vatandaşı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak Terra çöküşüne yoğunlaştı. Yatırımcıların servetlerini kaybettiğini belirten hükümet böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için çalışmanın kapsamını genişletecek. Güney Kore, kripto benimseme oranı açısından küresel olarak 16. sırada yer alıyor.

Kripto piyasasının toplam hacmi geçtiğimiz yıl kasım ayında 3 trilyon dolara ulaşarak zirve yapmıştı. Bu devasa hacim birçok ülkeyi de harekete geçirdi.

Kripto para piyasasının hacmindeki değişim (Tüm zamanlar)

Bu ülkedeki kripto para yatırımcılarına güzel haber!

 

 

Kaynak