Loading...
btc
BTC
0.08%
Bitcoin
65.026,10 USDT
eth
ETH
-1.1%
Ethereum
3.521,23 USDT
bch
BCH
0.8%
Bitcoin Cash
392,07 USDT
xrp
XRP
-0.52%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.65%
Litecoin
74,99 USDT
bnb
BNB
-1.19%
Binance Coin
592,19 USDT
sol
SOL
-1.38%
Solana
133,75 USDT
avax
AVAX
2.7%
Avalanche
27,67 USDT
ada
ADA
0.7%
Cardano
0,39 USDT
dot
DOT
-1.53%
Poladot
5,71 USDT
doge
DOGE
1.52%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.29%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kripto kışı ve felaketler 2022 yılının geri kalanında da devam eder mi?

Bitcoin yatay hareketi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası, tarihinin en kötü çeyrek dönemini yaşadı. 2022 yılının ikinci çeyreği Terra çöküşü ile başlayan bir çok büyük felaket getirdi kripto para sektörüne. Peki, yılın üçüncü çeyreği ve geri kalanı nasıl geçer? Felaketler devam eder mi?


Kripto kışı 2022’in 3. çeyreğini de felakete çevirir mi?

2022 yılının ikinci çeyreğinde yaşanan birçok olay, kripto para piyasasına şiddetli bir kış dönemi ve ayı trendler yaşattı. Bahsettiğimiz olaylar arasında Terra ve 3AC’nin çökmesi ve birçok kripto şirketin zor anlar yaşaması da var. Tabii Temmuz’da bir miktar toparlanma görüyoruz. Yine de piyasa risklere karşı açık ve hala tam olarak toparlandığını söylemek çok erken.

Piyasaya baktığımızda Bitcoin 23,000 doların altında işlem görüyor ve Ethereum da 1,600 doların üzerine çıkmaya çalışıyor. Merge haberlerinden sonra ETH fiyatında pozitif bir görünüm var.

İlgili – Ethereum fiyatı bu sefer 1,600 doları korur mu? Güncel ETH teknik analizi

Felaket dolu bir çeyrek yıl

2022 yılının ikinci çeyreği kripto alanı için felaketlerle geçti. Bitcoin ve Ethereum sırasıyla yüzde 56.3 ve yüzde 67.4 oranında düştü. Bu da tarihlerindeki en kötü çeyrek dönem performansları anlamına geliyor.

Terra ekosisteminin çökmesi endüstri genelinde domino efekti yaptı. Sonuçta milyarlarca dolarlık kayıplar yaşandı. Kripto kışı aynı zamanda likidite sağlayıcısı Three Arrows Capital’i (3AC) bitirdi. Aynı zamanda Celsius gibi kripto kuruluşları da iflas açıkladı.

CryptoCompare, ikinci çeyreğin olaylarını ve bunların kripto endüstrisi için ne anlama gelebileceğini analiz etti.

İlgili – Bitcoin fiyatında destek testinden sonra yeni yükseliş: Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin genel görünümü

Kripto endüstrisinde yaşanan iç sarsıntılarından sonra raporda makro manzara “korkunç” olarak etiketlendiriliyor. Kripto piyasası bu şiddetli piyasa koşulları karşısında şaşkına döndü. Yaklaşan bir durgunluk dönemi risk varlıkları için de alarm zilleri çalmaya başladı.

Kripto para piyasasındaki büyük düşüş DeFi’deki kilitli varlıkların toplam değerini (TVL) de büyük oranda düşürdü. Bu çeyrekte TVL yüzde 65.7 oranında düştü. CryptoCompare raporu, bu ayı piyasasının kripto alanında 2008 Mali Krizine çok benzeyen yeniliklerin gelişmesine yol açabileceğini iddia ediyor. Bu da sektördeki bir sonraki boğa koşusunun katalizörü olabilir.

CryptoCompare raporunda şöyle deniliyor:

“Kripto paraların fiyatlarının mevcut düşüşten kurtulmaya çalışmasını ve bu arada DeFi’deki TVL’nin bir aralığa bağlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz.”

İkinci çeyrekte düzenleyicilerden gelen baskılar da devam etti. Ayrıca Terra aleyhinde davalar açıldı.

İlgili – Kripto para borsalarının geleceği nasıl? Yeni kapsamlı rapor

Sonuç olarak önümüzdeki dönemde ne beklenmeli?

Makro ekonomik durumlar göz önüne alındığında, mevcut toparlanma girişimi, ayı piyasası içindeki mini ralli olarak görülebilir. Kripto meraklılarının beklentileri büyük olabilir. Ancak piyasadaki gerginlik devam ediyor. Trilyon dolarlık sektörün henüz net bir yönü yok.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.