okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.51%
Bitcoin
68.746,69 USDT
eth
ETH
0.16%
Ethereum
3.850,91 USDT
bch
BCH
0.75%
Bitcoin Cash
473,93 USDT
xrp
XRP
-0.3%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.28%
Litecoin
83,67 USDT
bnb
BNB
0.04%
Binance Coin
601,90 USDT
sol
SOL
0.93%
Solana
170,25 USDT
avax
AVAX
-0.18%
Avalanche
36,95 USDT
ada
ADA
0.59%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.04%
Poladot
7,37 USDT
doge
DOGE
1.43%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
4.9%
Shiba Inu
0,00 USDT

Enflasyon Bitcoin fiyatını nasıl etkiliyor? Yararına mı zararına mı?

bitcoin enflasyona karşı favori yatırım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bazı yatırımcıların, varlıklarını süper enflasyondan korumak için Bitcoin’e yöneldiği iddiaları var. Peki, gerçekten durum nasıl? BTC ile enflasyon arasında nasıl bir bağlantı bulunuyor?


Enflasyon Bitcoin fiyatını nasıl etkiliyor? Yararına mı zararına mı?

Başta ABD olmak üzere dünyanın büyük ülkelerinde enflasyon daha önce görülmemiş seviyelerde ve yatırımcılar da kazançlarını korumak için her şeyi yapmaya hazır.

Kripto paraların enflasyona dayanıklı olduğu düşünülüyordu. Ancak tam tersinin kanıtları var. Buna rağmen her bir kripto paranın kendine has yapısı olduğu ve bazılarının da tasarım olarak enflasyonist olduğu görülebilir.

Merkez bankaları sürekli para basıyor. Bundan dolayı da fiat paraların her zaman değer kaybedeceği ifade ediliyor. Böylece Bitcoin (BTC) gibi varlıklar enflasyona karşı koruma olarak görülüyor. En başta da Bitcoin’in 21 milyon coin sınırlı arzı gösteriliyor. Bu da enflasyona karşı bir avantaj sunuyor kripto paraya.

İlgili – Bitcoin fiyatında kritik 22,500 dolar desteği: Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin fiyatı ve enflasyon

Venezuela krizi Bitcoin

Her ne kadar Bitcoin temelde enflasyona karşı koruma özelliği olsa da BTC piyasasının çok karmaşık olduğunu hatırlatalım. Bazı kripto paralar enflasyona direnmek ya da tahmin edilebilir düşük enflasyon olacak şekilde inşa edildi. Her ne kadar Bitcoin sık sık enflasyona karşı koruma olarak görülse de ekonomide son yaşanan gelişmeler bu özelliğini de etkiledi.

Kripto paralar şimdi piyasa trendlerine daha fazla uymaya başladı. Bunun başlıca sebebi ise artık kurumsal yatırımcıların daha fazla olması. Bundan dolayı da Bitcoin muhtemelen piyasasındaki hareketlere paralel hareketler sergileyecek.

İlgili – Ethereum fiyatında yeni 1,600 dolar hamlesi: Güncel ETH teknik analizi

Sonuç olarak, Federal Rezerv, enflasyonist haberler ortaya çıktığında muhtemelen ikili bir görev uygulayacak. Politika faiz oranlarında artış ve finansal sistemin sıkılaşması söz konusu olacak. Bu da Bitcoin gibi kripto para birimleri de dahil olmak üzere varlıkların değerinde düşüşlere yol açacak.

Bitcoin enflasyona karşı dayanıklı mı?

Peki, Bitcoin tek başına enflasyona karşı koruma sağlar mı? Genellikle altın her zaman böyle bir koruma aracı olarak görüldü. Bitcoin de şimdi iyi bir seçenek olarak duruyor.

Bitcoin için enflasyona karşı korumadan çok “enflasyona dayanıklı” bir varlık gözüyle bakılabilir. Ayrıca en büyük ve en iyi bilinen kripto para olduğu için de enflasyona karşı dayanıklılığı açısından iyi bir seçenek olabilir.

Hatta altından daha iyi enflasyon koruması da sunabilir. Özellikle de Bitcoin’in uzun vadeli büyüme potansiyeli göz önüne alındığında. En başta da sınırlı ve sabit bir arzı olması bu enflasyon koruması özelliğini güçlendiriyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.