SEC, ikinci Bitcoin spot ETF kararını açıkladı

Bitwise’e göre Bitcoin ETF onayına her zamankinden daha yakınız. Artık Bitcoin ETF’leri için “ya yap ya bırak anı”. Bitcoin EFT onayına her
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin menkul kıymetler düzenleyici kurumu SEC, ikinci Bitcoin spot ETF başvurusu ile ilgili kararını açıkladı. Kararda bir kez daha benzer gerekçeler yer aldı.


SEC, ikinci Bitcoin spot ETF kararını açıkladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), başka bir spot fiyat tabanlı Bitcoin exchange-traded fund (ETF) başvurusuna ret cevabı verdi.

İlgili – Günün en çok konuşulan kavramı Bitcoin ETF’ler! Bitcoin ETF neden önemli?

SEC’ten WisdomTree spot Bitcoin ETF’ye ret

SEC, ikinci defa Bitcoin spot ETF’ye ret verdi. Gerekçe olarak ise “gözetim paylaşım anlaşmalarının olmaması ve BTC spot piyasasında hileli veya manipülatif uygulamaların engellenememesini” gösterdi.

WisdomTree, spot Bitcoin ETF için bu yıl başvurmuştu. Tabii, hep karşılaştığımız gibi SEC, bu ETF kararını da birkaç defa erteledi. Şirket, ilk başvuruyu 26 Mart’ta yapmıştı. ABD’li düzenleyici ise söz konusu öneriyi Nisan ayında yorumlar için halka açmıştı.

SEC bu yıl bir spot Bitcoin ETF’yi reddetmişti. Şimdi bir kez ret veriyor ve yine “gerekli kriterleri” sağlayamadı diyor. Aynı zamanda piyasadaki dolandırıcılık ve manipülasyonların da yeterince gözlemlenmediğini gerekesine ekliyor. Bunlara ek olarak “wash trading” ve diğer risk faktörlerini de ret gerekçesine ekliyor.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

SEC lisansız ICO

VanEck Bitcoin ETF de ret almıştı

Bu arada SEC, Kasım ayında VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunun da reddetmişti. Kripto para yatırımcıları arasında hem Bitcoin ETF hem de diğer kripto para ETF’lere bir talep var. Buna rağmen SEC, birçok ETF başvurusunu geri çevirdi.


SEC, spot fiyat tabanlı ETF’lere sıcak bakmıyor. Buna rağmen Bitcoin vadeliler sözleşmelerine bağlı ETF’ler için yeşil ışık yakmıştı. Bitcoin vadeli ETF, Ekim ayında SEC’ten onay almıştı. SEC Başkanı Gary Gensler de son birkaç ayda vadeliler temelli Bitcoin ETF’ler konusunda destek verici açıklamalar yapmıştı.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
SEC, ikinci Bitcoin spot ETF kararını açıkladı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.