1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. SEC, ikinci Bitcoin spot ETF kararını açıkladı

SEC, ikinci Bitcoin spot ETF kararını açıkladı

SEC, ikinci Bitcoin spot ETF kararını açıkladı
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin menkul kıymetler düzenleyici kurumu SEC, ikinci Bitcoin spot ETF başvurusu ile ilgili kararını açıkladı. Kararda bir kez daha benzer gerekçeler yer aldı.


SEC, ikinci Bitcoin spot ETF kararını açıkladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), başka bir spot fiyat tabanlı Bitcoin exchange-traded fund (ETF) başvurusuna ret cevabı verdi.

İlgili – Günün en çok konuşulan kavramı Bitcoin ETF’ler! Bitcoin ETF neden önemli?

SEC’ten WisdomTree spot Bitcoin ETF’ye ret

SEC, ikinci defa Bitcoin spot ETF’ye ret verdi. Gerekçe olarak ise “gözetim paylaşım anlaşmalarının olmaması ve BTC spot piyasasında hileli veya manipülatif uygulamaların engellenememesini” gösterdi.

WisdomTree, spot Bitcoin ETF için bu yıl başvurmuştu. Tabii, hep karşılaştığımız gibi SEC, bu ETF kararını da birkaç defa erteledi. Şirket, ilk başvuruyu 26 Mart’ta yapmıştı. ABD’li düzenleyici ise söz konusu öneriyi Nisan ayında yorumlar için halka açmıştı.

SEC bu yıl bir spot Bitcoin ETF’yi reddetmişti. Şimdi bir kez ret veriyor ve yine “gerekli kriterleri” sağlayamadı diyor. Aynı zamanda piyasadaki dolandırıcılık ve manipülasyonların da yeterince gözlemlenmediğini gerekesine ekliyor. Bunlara ek olarak “wash trading” ve diğer risk faktörlerini de ret gerekçesine ekliyor.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

SEC lisansız ICO

VanEck Bitcoin ETF de ret almıştı

Bu arada SEC, Kasım ayında VanEck’in Bitcoin ETF başvurusunun da reddetmişti. Kripto para yatırımcıları arasında hem Bitcoin ETF hem de diğer kripto para ETF’lere bir talep var. Buna rağmen SEC, birçok ETF başvurusunu geri çevirdi.

SEC, spot fiyat tabanlı ETF’lere sıcak bakmıyor. Buna rağmen Bitcoin vadeliler sözleşmelerine bağlı ETF’ler için yeşil ışık yakmıştı. Bitcoin vadeli ETF, Ekim ayında SEC’ten onay almıştı. SEC Başkanı Gary Gensler de son birkaç ayda vadeliler temelli Bitcoin ETF’ler konusunda destek verici açıklamalar yapmıştı.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.