1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin ETF nedir? Blockchain ETF ile farkı var mı?

Bitcoin ETF nedir? Blockchain ETF ile farkı var mı?

Bitcoin ETF nedir? Blockchain ETF ile farkı var mı?
0
koinmedya_telegram

Bitcoin ETF nedir ve Blockchain EFT ile farkları nelerdir? Bitcoin ve kripto para piyasalarında en çok merak edilen konulardan birisi de ETF’ler. Bitcoin ETF birçok yatırımcı için kurumsal paranın kripto para piyasalarına girmesi için önemli bir kanal olacak. 


Bitcoin ETF nedir sorusuna geçmeden önce finansal piyasalara bakalım

Bitcoin ETF nedir sorusunu tarihsel bir bakış açısıyla yaklaşabiliriz: Tipik bir piyasada iki temel aktör var: Borç alan ve borç veren. Bu iki taraf arasındaki ilişki yazılı bir metne döküldüğünde karşımıza hukuki bir evrak yada sözleşme çıkıyor. Bu sözleşmeye senet de diyebilir. Zamanla insanoğlu bu senetlerin vadesi gelmeden paraya ihtiyaç duymuş ve üzerindeki değerinden indirim yaparak üçüncü şahıslara bu senedi satmış. Bu işlemler gelişmiş ve bir piyasa halini almış. Kişiler de yerini şirketlere bırakmış.

Telgraf ve telefonun icadı ile bu piyasaya uzak diyarlardan yeni müşteriler gelmiş. Sonra bu piyasayı devlet düzenlemiş ve bu işlemleri gerçekleştirecekleri bir yer tahsis etmiş. Bu yere “borsa” ismini vermişler. Zamanla bu işlemleri kayıt ihtiyacı duyulmuş ve arşiv sistemi kurulmuş. İnternetin gelişmesi ile beraber bu piyasa dijitalleşmiş. Artık borç alan ve borç verenlerin birbirleri ile karşı karşıya gelmelerine gerek kalmamış. Tüm işlemler bu elektronik ortamda yapılmaya başlamış. İnsanlar “senet” ismini verdikleri evrakı daha işlevsel hale getirmiş. Vadesine, faiz oranına, ödeme koşullarına göre çeşitlendirmişler. Akıllı biri de çıkmış tüm senetleri toplamış ve hepsi için yeni bir senet oluşturmuş. Bu yeni senedi tekrardan piyasada satmış. Bu senetlere “türev ürünler” ismini vermişler. ETF’ler ve Bitcoin ETF de böyle bir türev ürün.

ETF (Exchange-traded fund)’ın hikayesi yukarıdaki gibi başlamış. ETF, Türkçeye “Borsa Yatırım Fonu” olarak çevriliyor. ETF’yi farklı getirisi olan ve farklı risk içeren finansal ürünlerden oluşturulmuş bir sepet olarak düşünebiliriz. Yani içerisinde birden fazla yatırım aracını barındıran bir sepet olarak da görebiliriz.

Blockchain ETF ve türev ürünler

“daisyturkiye”

Bitcoin ETF ise Bitcoin ve diğer kripto paralardan oluşmuş bir yatırım sepeti ve portföyüdür. Yatırımcılar, ETF’ler sayesinde yatırımlarını çeşitlendirerek risklerini de minimize etmiş oluyorlar. Kısaca bizzat Bitcoin alacağınıza içerisinde Bitcoin’de olan bir yatırım sepeti alıyorsunuz. Bitcoin fiyatı artarken sizin yatırımınız da değer kazanıyor, azalırken sizin yatırımınız da değer kaybediyor. Ancak dalgalanmalar bizzat Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalar kadar fazla olmuyor.

ETF’ler sayesinde yatırımcılar riski dağıtıp tüm yumurtaları bir sepete koymuyor. Son dönemde Bitcoin fiyatları geleneksel yatırım araçları ile ayrılıyor. Yani küresel belirsizlikler arttıkça Bitcoin fiyatları da artıyor yada en azından etkilenmiyor. Oysa gelenksel yatırım araçları belirsizlik söz konusu olunda değer kaybediyor. Son dönemde Arjantin ve Hong Kong’da yaşanan ekonomik ve politik kargaşada bu durum acıkça gözlendi. Bu nedenle yatırımcılar portföylerinde dijital paraları da tutmak istiyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin ETF onayına ihtiyacımız yok: Jimmy Song

Bitcoin ETF’lerin diğer bir boyutu da şu şekilde açıklayabiliriz: Bitcoin’in ve diğer kripto paralar, regüle olmamış kripto para borsalarında işlem görüyor. Bu nedenle kurumsal firmalar, yatırımlarını regüle olmamış borsalardan ziyade New York Borsası, Londra Borsası ve Borsa İstanbul gibi kurumsal borsalarda yatırımlarını değerlendirmek istiyor. Bitcoin ETF sayesinde kripto paralar kurumsal borsalara girmiş olacaktır.

Regüle olmuş kurumsal borsalardaki yatırımlar için bazı firmalar, finansal sigorta hizmeti sunuyor. Bitcoin ETF ‘sine yatırım yapmış bir kurumsal firma olası kayıplarına karşın yatırımlarını sigortalayabiliyor. Regüle olmamış kripto borsalarında, sigortalama hizmetlerinden faydalanamıyoruz.

“daisyturkiye”

En son 2008 Küresel Emlak krizinde gördüğümüz gibi olası büyük ekonomik krizlerde kamu kaynakları, iflas eden ve finansal açıdan zor duruma düşen şirketlere yardım edebiliyor. Düşük kredi ve vergi muafiyeti sağlayabiliyor. Kurumsal olmayan kripto para borsaları için bu geçerli değil. Regüle olmamış kripto para piyasalarındaki kayıplar, yatırımcıyı bağlıyor. Kamu kaynakları zarara uğrayan yatırımcıların kayıplarını finanse etmiyor.

Lütfen Bkz: VanEck SolidX Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti

Eğer bir yatırımcı olarak satın aldığınız ETF’lerde blockchain şirketlerinin çıkardıkları finansal ürünler varsa, bu ürünlerinizi Blockchain ETF olarak adlandırabiliriz. Kısaca ETF’niz içerisinde Bitcoin varsa Bitcoin ETF, bir blockchain şirketine ait finansal ürün varsa Blockchain ETF olarak adlandırabiliriz.

Bitcoin ETF nedir ve ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonunun (SEC) fonksiyonu 

ABD finansal piyasalarını denetleyen ve düzenleyen temel kuruluş Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) olarak biliniyor. SEC’in Türkiye’deki karşılığına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) diyebiliriz. Bir şirketin ABD piyasalarına hisse senedi ihracında bulunması için SEC’ten onay alması gerekiyor. Hisse senedi ihracı için ilgili firmanın bazı yükümlülükleri yerine getirme ve bazı teminatlarda bulunma zorunluluğu var. Örneğin 2019 yılında Canaan Bitcoin madencilik şirketi ABD piyasalarına açıldı. Bunu gerçekleştirmek için SEC başta olmak üzere diğer düzenleyici kuruluşlardan gerekli lisansları almak zorunda kaldı.

Bitcoin ETF gibi finansal ürünlerin de ABD menkul kıymetler piyasalarında satışa sunulması için SEC onayı gerekiyor.

Bitcoin ve kripto paralar karşılığında çıkarılmış finansal ürünler, BitcoinETF’ler yolu ile ABD menkul kıymetler piyasalarında yatırımcıların talebine sunulmak isteniyor. VanEck, SolidX, Bitwise ve Phoneix gibi yatırım şirketleri Bitcoin ETF paketleri oluşturarak SEC’e başvuruda bulundu. SEC, uzun süre Bitcoin ETF başvurularını reddetmek yerine değerlendirme takvimini ertelemeyi tercih etti. Ancak Ekim 2019’da SEC, Bitwise’in Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Gerekçe olarak Bitcoin piyasalarındaki manipülasyon öne sürüldü. SEC, özellikle kripto para borsalarında suni biçimde arttırılan Bitcoin işlem hacminin fiyatlarda manipülasyona neden olduğunu ileri sürdü.

Manipülasyon konusunda SEC’in haksız olduğu da ileri sürülemez. Kripto para piyasaları üzerinde yapılan analizler, işlem hacimlerinin yüzde 95’lere varan oranda sahte ve yazılımlar sayesinde arttırıldığını gösteriyor.

Lütfen Bkz: CNBC’de sahte Bitcoin işlem hacmi tartışılıyor

SEC Başkanı açıkça piyasada manipülasyonlar devam ettiği sürece Bitcoin ETF’lerin kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Bitcoin ETF nedir ve Blockchain ETF ile farkı var mı başlıklı yazımızı okudunuz. Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak

SEC nedir?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC). SEC’in Türkiye’deki karşılığına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) diyebiliriz.

ETF nedir?

ETF (Exchange-traded fund)’ın hikayesi yukarıdaki gibi başlamış. ETF, Türkçeye “Borsa Yatırım Fonu” olarak çevriliyor.

Bitcoin ETF nedir?

Bitcoin ETF Bitcoin ve diğer kripto paralardan oluşmuş bir yatırım sepeti ve portföyüdür. Yatırımcılar, ETF’ler sayesinde yatırımlarını çeşitlendirerek risklerini de minimize etmiş oluyorlar.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.