fbpx
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. ABD Bitcoin ETF’lerini bu yıl onaylayacak mı?

ABD Bitcoin ETF’lerini bu yıl onaylayacak mı?

ABD Bitcoin ETF’lerini bu yıl onaylayacak mı?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonun’nun bu yıl bir Bitcoin ETF’si için onay verip vermeyeceği merak konusu. Yatırım uzmanı Lyn Alden konuya ilişkin görüşlerini paylaştı. Detaylar haberimizde.

ABD Bitcoin ETF’lerini bu yıl onaylayacak mı?

Bitcoin’in bu yılki performansı, ana akım medyanın ilgisini çekiyor. Ancak düzenleyici engeller, kripto para piyasasının yıllardır uğraştığı bir sorun olarak karşımızda duruyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şu ana kadar bir Bitcoin Borsası Yatırım Fonu’nu (ETF) onaylamadı.

Pazar meraklıları, 2021’in nihayet Bitcoin ETF’lerinin SEC tarafından onaylandığını görebileceğimiz bir yıl olabileceğine inanıyor. Makro iktisatçı ve Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu Lyn Alden’e SEC’in ETF’ler konusunda yapılan birçok başvuru arasından hangisini nasıl seçeceğine dair fikirleri soruldu. Alden, Bir ETF’nin onaylanma zamanının geldiğini düşündüğünü ancak birçok başvurunun içerisinden SEC’in hangisine ve nasıl karar vereceğini bilmediğini ifade etti.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Durumu Bitcoin’e en yakın varlık sınıfı olan altın ile karşılaştıran Alden, orijinal altın ETF’lerinin son derece likit olduğunu, bu nedenle opsiyon ticareti için orijinal firmayı seçen yatırımcıların daha yüksek bir ücret ödediğini belirtti. Bununla birlikte, piyasada daha fazla Altın ETF ile rekabetçi fiyatlandırma bulunuyor dedi.

Alden, Bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasının ardından, Bitcoin alanında birden fazla ETF’nin onaylanabileceğini de sözlerine ekledi.

Yatırım firması Fidelity de dahil olmak üzere Bitcoin ETF’leri için başvuran birçok şirket bulunuyor. FD Funds Management, geçtiğimiz günlerde SEC’e ETF’yi finansal olarak destekleme niyetini özetleyen bir S-1 dosyası sundu. Bununla birlikte, Fidelity’den önce, SEC’e Valkyrie ve New York Digital Investment Group LLC [NYDIG] gibi firmalarında içinde olduğu çok sayıda firma Bitcoin ETF’si için başvuruda bulundu.

Alden’e göre SEC’in Bitcoin ETF’yi onaylama zamanı geldi ve daha önce Bitcoin’in çok değişken olduğunu ifade ettikleri nedenler, borsanın mevcut durumu göz önüne alındığında bu sefer işe yaramayabilir.

Kaynak


 Bitcoin ETF konusunda umut veren açıklamalar

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) 2021 yılına girdiğimiz andan beri Bitcoin ETF (Bitcoin borsa yatırım fonu)  başvurularında gözle görünür bir artış yaşanıyor.

Wisdom Tree, VanECK ve ardından Fidelty’nin Bitcoin ETF başvurusu akla gelen ilk başvurulardan.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şuana kadar hiçbir Bitcoin ETF başvurusunu onaylamadı. Bitcoin fiyatlarında yaşanan spekülasyona ve manipülasyona referansta bulunarak bir şirketin Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Bu reddin ardından diğer tüm şirketler başvurusunu geri çekti.

Ancak SEC komisyon üyesi ve komiseri Hester Peirce’nin dün yaptığı açıklamalar Bitcoin ETF’ler konusunda oldukça umutlanmamıza neden oldu. Peirce, “Bir Bitcoin ETF’yi onaylamakta geciktik” açıklaması ile dikkat çekti.

Yukarıdaki açıklamalar oldukça umut verici. Eğer olur da ETF’ler onaylanırsa Bitcoin yarılamasından (Bitcoin halving) sonra en önemli bir gelişme olarak tarihe geçecektir.

Bitcoin ETF’ler sayesinde Bitcoin üzerinden çıkarıkmış yatırım araçları artık regüle olmuş borsalarda da listelenecek.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Türkiye örneği üzerinden açıklayalım: Eğer SPK (ABD muadili SEC) Bitcoin ETF’leri onaylarsa Bitcoin yatırımcıları Bitcoin’i sadece kripto para borsalarından değil Borsa İstanbul’dan da satın alabilecek.

SEC’in Bitcoin ETF’leri onaylaması durumunda New York Borsasında Bitcoin üzerinden üretilmiş finansal varlıklar işlem görecek. Kurumsal işletmeler, kamusal işletmeler ve emeklilik fonları kolayca Bitcoin’e yatırım yapabilecek.

Bitcoin ETF nedir sorusuna geçmeden önce finansal piyasalara bakalım

Bitcoin ETF nedir sorusunu tarihsel bir bakış açısıyla yaklaşabiliriz: Tipik bir piyasada iki temel aktör var: Borç alan ve borç veren. Bu iki taraf arasındaki ilişki yazılı bir metne döküldüğünde karşımıza hukuki bir evrak yada sözleşme çıkıyor. Bu sözleşmeye senet de diyebilir. Zamanla insanoğlu bu senetlerin vadesi gelmeden paraya ihtiyaç duymuş ve üzerindeki değerinden indirim yaparak üçüncü şahıslara bu senedi satmış. Bu işlemler gelişmiş ve bir piyasa halini almış. Kişiler de yerini şirketlere bırakmış.

Telgraf ve telefonun icadı ile bu piyasaya uzak diyarlardan yeni müşteriler gelmiş. Sonra bu piyasayı devlet düzenlemiş ve bu işlemleri gerçekleştirecekleri bir yer tahsis etmiş. Bu yere “borsa” ismini vermişler. Zamanla bu işlemleri kayıt ihtiyacı duyulmuş ve arşiv sistemi kurulmuş. İnternetin gelişmesi ile beraber bu piyasa dijitalleşmiş. Artık borç alan ve borç verenlerin birbirleri ile karşı karşıya gelmelerine gerek kalmamış. Tüm işlemler bu elektronik ortamda yapılmaya başlamış. İnsanlar “senet” ismini verdikleri evrakı daha işlevsel hale getirmiş. Vadesine, faiz oranına, ödeme koşullarına göre çeşitlendirmişler. Akıllı biri de çıkmış tüm senetleri toplamış ve hepsi için yeni bir senet oluşturmuş. Bu yeni senedi tekrardan piyasada satmış. Bu senetlere “türev ürünler” ismini vermişler. ETF’ler ve Bitcoin ETF de böyle bir türev ürün.

ETF (Exchange-traded fund)’ın hikayesi yukarıdaki gibi başlamış. ETF, Türkçeye “Borsa Yatırım Fonu” olarak çevriliyor. ETF’yi farklı getirisi olan ve farklı risk içeren finansal ürünlerden oluşturulmuş bir sepet olarak düşünebiliriz. Yani içerisinde birden fazla yatırım aracını barındıran bir sepet olarak da görebiliriz.

Blockchain ETF ve türev ürünler

Bitcoin ETF ise Bitcoin ve diğer kripto paralardan oluşmuş bir yatırım sepeti ve portföyüdür. Yatırımcılar, ETF’ler sayesinde yatırımlarını çeşitlendirerek risklerini de minimize etmiş oluyorlar. Kısaca bizzat Bitcoin alacağınıza içerisinde Bitcoin’de olan bir yatırım sepeti alıyorsunuz. Bitcoin fiyatı artarken sizin yatırımınız da değer kazanıyor, azalırken sizin yatırımınız da değer kaybediyor. Ancak dalgalanmalar bizzat Bitcoin fiyatlarındaki dalgalanmalar kadar fazla olmuyor.

ETF’ler sayesinde yatırımcılar riski dağıtıp tüm yumurtaları bir sepete koymuyor. Son dönemde Bitcoin fiyatları geleneksel yatırım araçları ile ayrılıyor. Yani küresel belirsizlikler arttıkça Bitcoin fiyatları da artıyor yada en azından etkilenmiyor. Oysa gelenksel yatırım araçları belirsizlik söz konusu olunda değer kaybediyor. Son dönemde Arjantin ve Hong Kong’da yaşanan ekonomik ve politik kargaşada bu durum acıkça gözlendi. Bu nedenle yatırımcılar portföylerinde dijital paraları da tutmak istiyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin ETF onayına ihtiyacımız yok: Jimmy Song

Bitcoin ETF’lerin diğer bir boyutu da şu şekilde açıklayabiliriz: Bitcoin’in ve diğer kripto paralar, regüle olmamış kripto para borsalarında işlem görüyor. Bu nedenle kurumsal firmalar, yatırımlarını regüle olmamış borsalardan ziyade New York Borsası, Londra Borsası ve Borsa İstanbul gibi kurumsal borsalarda yatırımlarını değerlendirmek istiyor. Bitcoin ETF sayesinde kripto paralar kurumsal borsalara girmiş olacaktır.

Regüle olmuş kurumsal borsalardaki yatırımlar için bazı firmalar, finansal sigorta hizmeti sunuyor. Bitcoin ETF ‘sine yatırım yapmış bir kurumsal firma olası kayıplarına karşın yatırımlarını sigortalayabiliyor. Regüle olmamış kripto borsalarında, sigortalama hizmetlerinden faydalanamıyoruz.

En son 2008 Küresel Emlak krizinde gördüğümüz gibi olası büyük ekonomik krizlerde kamu kaynakları, iflas eden ve finansal açıdan zor duruma düşen şirketlere yardım edebiliyor. Düşük kredi ve vergi muafiyeti sağlayabiliyor. Kurumsal olmayan kripto para borsaları için bu geçerli değil. Regüle olmamış kripto para piyasalarındaki kayıplar, yatırımcıyı bağlıyor. Kamu kaynakları zarara uğrayan yatırımcıların kayıplarını finanse etmiyor.

Lütfen Bkz: VanEck SolidX Bitcoin ETF başvurusunu geri çekti

Eğer bir yatırımcı olarak satın aldığınız ETF’lerde blockchain şirketlerinin çıkardıkları finansal ürünler varsa, bu ürünlerinizi Blockchain ETF olarak adlandırabiliriz. Kısaca ETF’niz içerisinde Bitcoin varsa Bitcoin ETF, bir blockchain şirketine ait finansal ürün varsa Blockchain ETF olarak adlandırabiliriz.

 

ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonunun (SEC) fonksiyonu 

 ABD finansal piyasalarını denetleyen ve düzenleyen temel kuruluş Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) olarak biliniyor. SEC’in Türkiye’deki karşılığına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) diyebiliriz. Bir şirketin ABD piyasalarına hisse senedi ihracında bulunması için SEC’ten onay alması gerekiyor. Hisse senedi ihracı için ilgili firmanın bazı yükümlülükleri yerine getirme ve bazı teminatlarda bulunma zorunluluğu var. Örneğin 2019 yılında Canaan Bitcoin madencilik şirketi ABD piyasalarına açıldı. Bunu gerçekleştirmek için SEC başta olmak üzere diğer düzenleyici kuruluşlardan gerekli lisansları almak zorunda kaldı.

Bitcoin ETF gibi finansal ürünlerin de ABD menkul kıymetler piyasalarında satışa sunulması için SEC onayı gerekiyor.

Bitcoin ve kripto paralar karşılığında çıkarılmış finansal ürünler, BitcoinETF’ler yolu ile ABD menkul kıymetler piyasalarında yatırımcıların talebine sunulmak isteniyor. VanEck, SolidX, Bitwise ve Phoneix gibi yatırım şirketleri Bitcoin ETF paketleri oluşturarak SEC’e başvuruda bulundu. SEC, uzun süre Bitcoin ETF başvurularını reddetmek yerine değerlendirme takvimini ertelemeyi tercih etti. Ancak Ekim 2019’da SEC, Bitwise’in Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Gerekçe olarak Bitcoin piyasalarındaki manipülasyon öne sürüldü. SEC, özellikle kripto para borsalarında suni biçimde arttırılan Bitcoin işlem hacminin fiyatlarda manipülasyona neden olduğunu ileri sürdü.

Manipülasyon konusunda SEC’in haksız olduğu da ileri sürülemez. Kripto para piyasaları üzerinde yapılan analizler, işlem hacimlerinin yüzde 95’lere varan oranda sahte ve yazılımlar sayesinde arttırıldığını gösteriyor.

Lütfen Bkz: CNBC’de sahte Bitcoin işlem hacmi tartışılıyor

SEC Başkanı açıkça piyasada manipülasyonlar devam ettiği sürece Bitcoin ETF’lerin kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Bitcoin ETF nedir ve Blockchain ETF ile farkı var mı başlıklı yazımızı okudunuz. Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak

SEC nedir?

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC). SEC’in Türkiye’deki karşılığına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) diyebiliriz.

Yani SEC, ABD finansal piyasalarını denetleyen ve düzenleyen bir üst kuruldur. SEC Başkanı bizzat ABD Başkanı tarafından atanır.

 

 

 

ETF nedir?

ETF (Exchange-traded fund)’ın hikayesi yukarıdaki gibi başlamış. ETF, Türkçeye Borsa Yatırım Fonu olarak çevriliyor.

ETF’ler sayesinde bir grup finansal varlık regüle olmuş borsalarda yatırımcıların talebine sunulur.

 

 

Bitcoin ETF nedir?

Bitcoin ETF Bitcoin ve diğer kripto paralardan oluşmuş bir yatırım sepeti ve portföyüdür. Yatırımcılar, ETF’ler sayesinde yatırımlarını çeşitlendirerek risklerini de minimize etmiş oluyorlar.

Ayrıca Bitcoin ETF’ler sayesinde yatırımcılar, Bitcoin’e regüle olmuş borsalar üzerinden yatırım yapabilecekler.

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.