fbpx
 1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. NEM (XEM) Coin nedir, nereden ve nasıl alınır, geleceği var mı?

NEM (XEM) Coin nedir, nereden ve nasıl alınır, geleceği var mı?

NEM (XEM) Coin nedir, nereden ve nasıl alınır, geleceği var mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

NEM (XEM) Coin, 31 Mart 2015 tarihinde Japonya’nın en büyük kripto para borsası olan Zaif tarafından çıkartılmıştır. NEM’in ingilizce açılımı “New Economy Movement”dır.

NEM (XEM) Coin nedir? Özellikleri nelerdir?

NEM Coin (XEM) nedir?

nem nedir

NEM, Ethereum’a benzeyen, ancak Go, C++ ve Rust gibi programlama dilleriyle oluşturulmuş ETH’nin aksine popüler bir bilgisayar programlama dili olan Java ile yazılmış çift katmanlı bir blockchaindir.

 

XEM’in madenciliği yapılmamaktadır. XEM, PoS ya da PoW algoritması kullanmaz. Bunların yerine POI denilen bir algoritma kullanmaktadır.

Piyasadaki toplam NEM arzı 9.000.000.000 adettir. Ve bu arz, NEM piyasaya sürülmeden önce yapılmıştır.

Nem Coin Hasat (IN) Madencilik (OUT)

Nem’i diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliklerden biri de POI algoritmasını kullanmasıdır. Nem bu algoritma sayesinde ağ üzerindeki onay işlemlerini madencilik yerine hasat denilen bir teknikle yapmaktadır. Bu özellik sayesinde Nem kullanıcıları, herhangi bir donanıma gereksinim duymadan kişisel bilgisayarları aracılığıyla Nem hasadı yapabilirler. Bu sayede hem ağın devamlılığını sağlayıp hem kazanç elde edebilirler. Ancak kullanıcılar, Nem blok zinciri üzerinde blok üretme anlamına gelen Harvesting (Hasat) işlemine katılabilmek için hesaplarında 10.000 XEM olmasına ihtiyaç duyarlar.

 • Hasat yöntemi bir madencilik işlemi olmadığı için süper özellikli bilgisayarlar kullanılmasına ve bununla birlikte bu bilgisayarlara yüksek ücretler ödenmesine gerek yoktur.
 • Hasat işlemi madenciliğe göre daha az elektrik harcar. Ve bu da elektrik faturasından tasarruf etmenize yol açar.
 • Hasat işleminde Supernode özelliği ile ağ güvenliği artmakta ve kullanıcıların paralarının emin ellerde olması sağlanmaktadır.
NEM (XEM) Coin NEM (XEM) Coin nedir, nereden ve nasıl alınır, geleceği var mı?

Nem Coin (XEM)’in avantajları ve dezavantajları

Avantajları

 • Nem, harvesting yani hasat yöntemi kullandığı için Bitcoin gibi PoW algoritması kullanan diğer kripto paralara göre enerji harcaması bakımından çok daha avantajlıdır.
 • Teknik olarak, NEM API uyumludur, bu nedenle herhangi bir küresel uygulamanın NEM platformuna bağlanmasına ve kullanılmasına izin verir.
 • NEM, Namespace kavramını blockchain sektörüne getirmiştir. Ad alanları, internetteki alan adları gibi işlev görür. NEM blok zincirinde kendi alan adlarınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.
 • NEM’in temel amaçlarından birisi de büyük işletmelere odaklanmasıdır. Bu da NEM’i önümüzdeki süreçte blockchain çarkındaki önemli dişlilerden biri haline getirebilir.

Dezavantajları

 • Düzenli güncellemelerin eksiği.
 • Ekibinin anonim olması ve topluluğuyla konuşan güçlü bir pazarlama koluna sahip olmaması nedeniyle, NEM’in yol haritasında nerede olduğu, gelecek için ne planladığı ve arkasındaki güvendiği kişilerin kim olduğu yeteri kadar bilinmemektedir.
 • Bazı benzersiz niteliklere sahip olmasına rağmen NEM’de Ethereum gibi akıllı sözleşmeler platformudur. Bu nedenle, farklılıklarının rakiplerinden daha iyi performans gösterecek kadar etkili olacağının garantisi yoktur.
NEM (XEM) Coin NEM (XEM) Coin nedir, nereden ve nasıl alınır, geleceği var mı?

 

NEM’in Bitcoin’den farkı nedir?

Her ne kadar iki varlıkta dağıtılmış defter teknolojisini kullansa da, NEM iki stratejik noktada Bitcoin’den ayrılır. Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi blok oluşturma noktasındadır. Bitcoin blok oluşturmak için pahalı ekipmanlara ihtiyacı olan mining sistemi kullanırken, NEM, türkçeye hasat olarak çevrilen ve hesabında 10.000 XEM bulunan her kullanıcının katılabildiği harvesting sistemini kullanır.

İkinci ana fark ise algoritma düzeyindedir. NEM blockchain ağında, “İş İspatı” yerine Türkçe’ye “Önem İspatı” olarak çevirebileceğimiz proof-of-importance (POI) metodunu kullanmaktadır. Bitcoin ise Proof of Work (POW) algoritmasından yararlanır.

İlgili haber: Proof of Work (PoW) nedir?

NEM ve BTC arasındaki bir diğer önemli fark ise, NEM’in 9 milyar arzına karşılık Bitcoin’in sadece 21 milyon arza sahip olmasıdır.

NEM vs Bitcoin: Farklılık tablosu

ParametreBitcoinNEM
HızBlok oluşturma süresi 10 dakikaBlok oluşturma süresi 1 dakika
Coin sayısı21 milyon9 milyar
Piyasa değeri
(31 Mart 2021)
58.000 dolar0,37 dolar
Piyasa hacmi
(28 Şubat 2021)
1,081 trilyon dolar3,3 milyar dolar
AlgoritmaPoW (SHA256)PoI (NIS1)

NEM Coin geleceği var mı, yatırım yapılır mı?

Ethereum platformuna rakip olarak piyasaya sürülen NEM oldukça yüksek potansiyele sahiptir. Özellikle büyük işletmeleri blockchain teknolojisiyle tanıştırmayı hedefleyen XEM Coin, kriptonun kitlesel kabulüyle beraber çok iyi yerlere gelebilir.

İlgili haber: NEM (XEM) Coin fiyat tahmini: 2020, 2021, 2022

NEM (XEM) Coin

NEM (XEM) Coin nasıl satın alınır?

1. Kendinize bir NEM cüzdanı edinin (Örneğin: Coinomi, Exodus, Trezor)

2. NEM adresinizi bulun.

3. NEM takas edebileceğiniz bir borsaya üye olun. (Örneğin: Thodex, Binance, Bittrex)

4. Borsaya Bitcoin ya da fiat para yükleyerek XEM ile takas edin

5. Satın aldığınız NEM’lerinizi daha önceden oluşturduğunuz cüzdanınıza çekin.

 

NEM Coin WhitePaper’ı için BKNZ.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.