1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Proof of Work (PoW) nedir?

Proof of Work (PoW) nedir?

Proof of Work (PoW) nedir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Proof of Work (PoW) nedir? İlk PoW kavramı, çalışma ağına karşı yapılan saldırıları ve diğer hizmetlerin kötüye kullanımını (ağdaki spam gibi) engellemek için 1993 yılında geliştirilmiştir. 1993 yılından beri çeşitli yazılımcılar tarafından kullanılan PoW algoritmasının dünya çapında ün kazanması ise  Satoshi Nakamoto’nun ellerine geçmesiyle oldu.


Proof of Work (PoW) nedir ne işe yarar ne zaman geliştirilmiştir?

 

 

İlgili haber: Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kim? İşte Cevabı…

Bitcoin, 2009 yılında  Proof of Work algoritmasının yenilikçi bir kullanım yolunu sunarak görücüye çıktı. Satoshi bu algoritmayı, bir blok zinciri oluşturmak üzere birbirine bağlanmış bloklar halinde toplanan işlemleri doğrulamak için kullandı.

O zamandan beri PoW, pek çok kripto para içerisinde yer aldı ve blockchain projelerinin vazgeçilmezleri arasına girdi.

PoW ( iş kanıtı) nasıl çalışır?

PoW’un çalışma mantığını kısaca anlatmak gerekirse, madencilerin karmaşık sayısal bulmacaları çözmek için birbirleriyle yarıştığı bir algoritma olarak açıklayabiliriz. Bu bulmacaları çözmek zordur, ancak çözüldüğünde çözümler hızlıca doğrulanabilir. Böylece, bir madenci yeni bir bloga çözüm bulduğunda, bu blogu ağa yayınlayabilir. Diğer tüm madenciler daha sonra çözümün doğru olduğunu ve blogun onaylanacağını doğrularlar.

İlginizi çekebilir: Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

İsterseniz Satoshi’nin Bitcoin’ine ve  PoW algoritmasına yakından bakalım

Bitcoin, merkezi olmayan düğümlerin kolektif çalışmasıyla yürütülen blockchain tabanlı bir sistemdir. Bu düğümlerin bazıları madenciler olarak bilinir ve blok zincirine yeni bloklar eklemekten sorumludur. Bunu yapabilmek için, madencilerin deneme yanılma yöntemini kullanarak bir takım sayılar bulması gerekir. Bunun içinde güçlü donanımlara sahip bilgisayarlara ihtiyaç duyarlar.

İlgili haber: Proof of Stake nedir?

proof-of-work-nedir

Deneme yanılma yöntemiyle bulunan bu sayı, blokta sağlanan ve karma bir işlevden geçen verilerle birleştirildiğinde, belirli koşullarla eşleşen sonuçlar üretmelidir. Eşleşen bir sonuç bulunduğunda ise, diğer madenciler sonucun geçerliliğini doğrular ve işlemi gerçekleştiren madenci blok ödülüyle ödüllendirilir. Sizlerinde gördüğü gibi bu işlem oldukça meşakkatli bir süreçtir. Ancak gülü seven dikenine katlanır. Çünkü bu karmaşık gibi görünen sistem, PoW ağını pek çok saldırıya karşı korur.

Proof of Work algoritmasının dezavantajlı olduğu nokta ise, madenciliğin çok miktarda güç tüketen ve yüksek donanımlı pahalı bilgisayarlara ihtiyaç duymasıdır. Ağın güvenliği ve sürdürülebilirliği ancak bu yolla sağlanabilir.

PoW algoritmasına alternatif olarak geliştirilen PoS algoritması ile ilgili bilgi almak için ilgili haberimizi okuyunuz.

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.