okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.76%
Bitcoin
69.075,96 USDT
eth
ETH
0.43%
Ethereum
3.744,23 USDT
bch
BCH
-0.49%
Bitcoin Cash
492,43 USDT
xrp
XRP
1.07%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.05%
Litecoin
84,96 USDT
bnb
BNB
0.18%
Binance Coin
601,38 USDT
sol
SOL
-0.39%
Solana
167,04 USDT
avax
AVAX
-0.13%
Avalanche
37,96 USDT
ada
ADA
-0.07%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.37%
Poladot
7,34 USDT
doge
DOGE
3.83%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.91%
Shiba Inu
0,00 USDT

SEC, dev şemayı çökertti: 11 kişi hakkında dava

Ethereum Merge öncesi, fon akışlarında heyecan veren değişim!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin düzenleyici kuruluşu SEC, uzun süredir peşinde olduğu ve binlerce kripto para yatırımcısını dolandıran şema üyeleri hakkında yasal işlem başlattı.


SEC, dev şemayı çökertti: 11 kişi hakkında dava

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 kişiye dava açtı. Bu kişileri dünya çapında milyonlarca bireysel yatırımcıdan 300 milyon dolardan fazla para toplayan sahte bir kripto para piramidi ve Ponzi şeması olan Forsage’ı kurmak ve çalıştırmakla suçluyor. Buradaki baş aktörler yabancı uyruklu. Ancak yine de suçlanan kişilerin birçoğu, Forsage’ı web sitelerinde ve sosyal medya platformlarında tanıtmak için işe alınan ABD merkezli destekçiler.

SEC, Forsage’ın iki yıldan fazla bir süredir bir piramit şeması olarak çalıştığını söylüyor. Bu dolandırıcılık sistemi, bireysel yatırımcıların Ethereum, Tron ve Binance blockchainleri üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler yoluyla işlemlere girmesine izin veriyordu.

İlgili – Piyasayı şoke eden yeni Bitcoin balinası

Ama maalesef, federal, eyalet ve yabancı yetkililerin durdurma eylemleri, Forsage’ın planını sürdürmeye devam etmesini engelleyemedi. Sonuçta çok sayıda dolandırılan kripto yatırımcı var. Düzenleyicilerin başarısızlıklarından cesaret alan sanıkların, YouTube, web sitesi ve diğer yollarla Forsage’ı tanıtmaya devam ettikleri iddia ediliyor.

SEC, dev şemayı çökertti: 11 kişi hakkında dava

SEC, kaç kişinin bu dolandırıcılık şemasının kurbanı olduğunu açıklamadı. Ancak ConsumerAffairs’in verilerine göre, Forsage bağlantılı Facebook grubunun 7,500 üyesi vardı.

SEC’in Kripto Para ve Siber Biriminin Başkanı Carolyn Welshhans ise şöyle diyor:

“İddianamede de belirtildiği gibi, Forsage, büyük ölçekte yapılan ve yatırımcılara agresif bir şekilde pazarlanan hileli bir piramit şemasıdır. Dolandırıcılar, planlarını akıllı sözleşmelere ve blockchain ağlara uygulayarak federal menkul kıymetler yasalarını atlatamazlar.”

İlgili – SEC’in gizli tutulan Coinbase soruşturması

Suçlanan on bir kişi henüz yorum yapmazken, SEC suçlananlardan ikisinin uzlaşmaya hazır olduğunu söyledi. Başka bir yatırımcı ise ceza ödemeyi kabul etti.

Kripto para dolandırıcılık şemaları piyasanın kaynayan yarası. İnternet üzerinden çalışan dolandırıcılar binlerce kripto yatırımcısını dolandırıyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.