1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. SafeMoon 2.0, SFM coin nedir ve geleceği nasıl?

SafeMoon 2.0, SFM coin nedir ve geleceği nasıl?

SafeMoon 2.0, SFM coin nedir ve geleceği nasıl?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Safemoon, Mart 2021 tarihinde Binance Smart Chain blockchain üzerinde çıkarılan bir kripto para. Adından da belli olduğu gibi yatırımcılarına “moon” yani yüksek kazançlar sözü veriyor. Aralık 2021’de SafeMoon 2.0’a geçiş yaptı. Artık SafeMoon V2 (SFM) adıyla bilinen proje ile ilgili ayrıntılara bakalım.


SafeMoon coin nedir?

SafeMoon, tıpkı Bitcoin ve Ethereum gibi bir kripto para ancak birkaç kilit farkı var. Kuruculuları, bu kripto parayı çıkararak bazı sorunları çözmek istediklerini belirtiyorlar. Mesela volatilite gibi. Volatilite tüm kripto paraların ortak özelliği. Bundan dolayı Safemoon, yatırımcıları günlük işlemlerden vazgeçirerek, uzun vadeli saklamaya teşvik ediyor. Bunu başarmak için ise her satışın yüzde 10’u kadar bir işlem ücreti kesiyor.

Buradan elde edilen coinlerin yarısı ise diğer coin sahiplerine dağıtılıyor. Sonuçta SafeMoon sahipleri yapılan işlemlerden ek coin kazanıyorlar.

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi “moon” sözü veren kripto para

SafeMoon coin nedir? Uzay temalı kripto para iyi bir yatırım mı?

SafeMoon (SAFEMOON) için göreceli olarak yeni bir kripto para diyebiliriz. Tıpkı Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi o da yatırımcılarına fiyatı “moon” yaptırma sözü veriyor.

Mart ayında piyasaya sürülen SafeMoon, yakın zamanda hakkında çok konuşulan coinlerden oldu. En başta da BTC, ETH ve kısa süre önce de DOGE gibi kripto paralara özgü volatilite sorununu çözme vaadi çok konuşuldu.

Projenin kurucularına göre, şimdiye kadar 2 milyon kişi SafeMoon satın aldı. Fiyatı ise bir cent’in çok küçük bir parçası . Ancak kripto paranın çıkığından birkaç ay içinde yüzde 200’den fazla değer kazandığını da söyleyelim. Coingecko verilerine göre 11 Mayıs 2021’de 0,00001094 dolarda ATH yaptı. O zamandan bu yana büyük bir düşüş yaşadı.

SafeMoon 2.0 token geçiş: SafeMoon V2 (SFM)

SafeMoon (SAFEMOON), 2021 sonunda token swap ile 2.0 versiyona taşındı. Artık SafeMoon V2 (SFM) adıyla işlem görüyor CoinMarketCap’te. Aralık 2021’den bu yana olan SafeMoon V2 (SFM) fiyat grafiği ise aşağıdaki gibi.

SafeMoon 2.0, SFM coin nedir ve geleceği nasıl?SafeMoon / USD fiyat grafiği Kaynak: CoinMarketCap

SafeMoon tokenin yeni versiyona taşınması ise eski versiyon tokenin piyasa değeri ve fiyatı da eridi. Yeni SafeMoon V2 (SFM) ile ilgili güncel veriler ise şu şekilde:

  • Tüm zamanların en yüksek değeri: 0.007232 dolar (4 Ocak 2022)
  • SafeMoon V2 dolaşımdaki arz: 562,665,141,233 SFM (Haziran 2022 itibariyle)
  • SafeMoon V2 toplam arz: 1,000,000,000,000 SFM
  • SafeMoon V2 maksimum arz: 1,000,000,000,000 SFM

 

İlgili – Güncel SafeMoon teknik analizi: SAFEMOON fiyatı yorumu

SafeMoon’un amacı nedir?

SafeMoon ekibi, kendi kripto paralarının amacını şöyle açıklıyorlar:

“Burada amaç, kripto paraları büyük düşüşlerden korumak. Balinalar oyunun bir yerinde tokenlerini satma kararı aldığında fiyatta dalgalanma gibi sorunlara yol açıyorlar.”

SafeMoon, sürekli coin yakma yerine el ile coin yakma sürecini tercih ettiğini bildiriyor. Yakma işlemi, dolaşımdan coin çıkarıyor. Kurucuları ise el ile coin yakma işleminin coin arzı üzerinde daha fazla kontrol verdiğini iddia ediyorlar. Daha az arz ve artan talep de coinin fiyatını artıracak.

SafeMoon’un yöneticileri kimler?

SafeMoon 6 kişiden oluşan bir ekip listesi açıkladı. En başta CEO John Karony var. LinkedIn profiline göre, daha önce ABD Savunma Bakanlığından analist olarak çalışmış. SafeMoon’un baş teknoloji sorumlusu Thomas Smith ve topluluk yöneticisi de Trevor Church her ikisi de bağımsız video oyun stüdyosu TANO’da çalışıyor.

SafeMoon güvenli bir yatırım mı?

SafeMoon kısa süre önce ortaya çıkmasına rağmen hızlı bir yükseliş yaparak dikkatleri üzerine çekti Son düşüşlere rağmen ilk 100 kripto para arasında. Ancak yine de coin ile ilgili bir dizi eleştiriler var. Mesela, bazı kripto yatırımcıları, SafeMoon’a “scam” diyor. Sebebini ise şöyle açıklıyorlar:

“Sahiplerin likiditenin yüzde 50’den fazlasına sahip ve bunu düzeltmek istemiyorlar.”

Kripto analist ve yatırımcı Lark Davis de benzer bir eleştiriyi getiren isim. SafeMoon’u BitConnect ile kıyaslıyor. BitConnect, sonunda bir Ponzi şeması olan bir yatırım platformuydu.

Kaynak