1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Rusya’ya bir darbe de kripto para borsalarından

Rusya’ya bir darbe de kripto para borsalarından

Rusya’ya bir darbe de kripto para borsalarından
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ukrayna ve Rusya savaşı artık kripto alanına da yayıldı. Başta ABD olmak üzere birçok ülke Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlara başladı. Şimdi kripto para borsaları da benzer adımlar atıyor.


Rusya’ya bir darbe de kripto para borsalarından

Ukrayna, dün büyük kripto para borsalarına bir çağrı yaparak, Rusya ve Belarus ile bağlantılı olan kripto para hesaplarını bloke etmelerini istemişti. Çünkü Rusya yönetimi son ekonomik yaptırımlardan kaçış yolu olarak kripto platformlarını kullanabilir. Tabii bu çağrıyı kripto topluluğu eleştirmişti.

Ukrayna’dan böyle bir çağrı tam da ABD ve müttefiklerinin birkaç Rusya bankasının SWIFT işlemlere erişimini bloke etmesinden sonra gelmişti. Aynı zamanda bir dizi Rus offshore hesabındaki varlıklar da dondurulmuştu.

İlgili – Ukrayna’dan kripto para borsalarına Rusya çağrısı!

Ukrayna, Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için uluslararası ticarette kripto kullanabileceğinden endişe ediyor. Rusya, dünyanın en büyük kripto bulunduran ülkelerinden biri. Hatta toplam piyasa değerinin yüzde 12’si bu ülkenin payına düşüyor.

Binance hesapları bloke etmeye başladı

Binance’ten kritik Avrupa hamlesi

Bu arada dünyanın en büyük kripto para borsası Binance de yaptırımların hedefi olan tüm müşterilerinin hesaplarını bloke etmeye başladıklarını bildirdi. Binance, Ukrayna’dan gelen çağrı sonrası sadece yaptırımın hedefindeki müşterilerine böyle bir yasak getirdiklerini, ama diğer Rus kullanıcılara böyle bir yasak olmadığını açıkladı. Açıklamada şöyle deniliyor:

“Yaptırım listesindekilerin hesaplarını bloke ediyoruz. Böylece tüm yaptırımların uygulandığını temin ediyoruz.”

İlgili – Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

Diğer yandan Kraken CEO’su Jesse Powell olaya farklı yaklaşıyor. Ona göre böyle bir çağrıya Rusya’nın Ukrayna’yı işgali göz önüne alındığında saygı duyuyor. Ancak kendi borsasının Rus kullanıcılara yasak getirmeyeceğini bildirdi. Kraken bu ülkedeki en büyük kripto platformlarından biri.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana bir dizi ülke Rusya’ya ekonomik yaptırımlar ilan etti. Öyle görünüyor ki bu yaptırımlar üzerine Rusya da Ukrayna ile görüşme masasına oturmayı kabul etti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.