1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Rusya kripto para yasağında yatırımcıları sevindiren veto!
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Rusya kripto para yasağında yatırımcıları sevindiren veto!

Rusya kripto para yasağında yatırımcıları sevindiren veto!
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya kripto para yasağında yatırımcıları sevindiren veto nihayet geldi! Rusya Merkez Bankası başkanı, bugün kriptoları düzenleme konusunu görüşmek üzere ülkenin Maliye Bakanı ile bir araya geldi.

Rusya kripto para yasağında yeni gelişme!

Rusya Merkez Bankası’nın kripto yasağı talebine hükümetten nihayet veto geldi! Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bugün (15 Şubat Salı günü) kriptoları düzenleme konusunu görüşmek üzere, ülkenin Maliye Bakanı ile bir araya geldi. Ancak Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı, kripto para toplantısında uzlaşmaya varamadı.

İki taraf, gelişmekte olan bu varlık sınıfıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda zıt görüşlere sahip olduğu için, düzenlemeler konusundaki anlaşmazlıkta henüz bir çözüme ulaşılamadı.

Rusya kripto para yasağında yatırımcıları sevindiren veto!

Rusya’da kriptolar konusundaki çatışma devam ediyor!

Basına yansıyan haberlere göre; Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’nın bugün gerçekleştirdiği toplantıda kripto düzenlemesi konusunda anlaşmaya varamadı.

Rusya Merkez Bankası başkanı, Salı günü bu konuya ilişkin tartışmalara son noktayı koymak üzere ülkenin maliye bakanı Anton Siluanov ve Başbakan Yardımcısı Dmitry Grigroenko ile bir araya geldi. Ancak, Bloomberg’de yer alan bir habere göre, taraflar kripto düzenlemesiyle ilgili devam eden anlaşmazlıkları çözemeden toplantıdan ayrıldı.

KoinMedya olarak daha önce söylediğimiz gibi; geçtiğimiz ay merkez bankası, ekonomik istikrara yönelik riskleri ve varlıkların yasadışı faaliyetlerde kullanıldığını öne sürerek Rusya’daki tüm kripto faaliyetlerine genel bir yasak önerisinde bulundu. Bununla birlikte, merkez bankasının bu önerisi, kriptoları düzenlemek için görüşmelerde bulunan Putin liderliğindeki hükümetin Maliye Bakanlığı kanadından destek bulamadı.

Rusya kripto para yasağında yatırımcıları sevindiren veto!

Başkan Vladimir Putin daha sonra genel bir yasaktan ziyade, kripto madenciliğinin düzenlenmesini desteklediğini söyledi. Hatta bir konuşmada, Rusya’nın fazla enerji üretimi nedeniyle kripto madenciliğinde avantajlı konumda olduğunu söyledi. (ABD ve Kazakistan’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü Bitcoin madencilik merkezi şu anda Rusya).

Putin ayrıca merkez bankası ve maliye bakanlığından konuyla ilgili anlaşma sağlamalarını istedi. Ancak Rusya kripto para yasağında iki taraf henüz fikir birliğine varamadı.

Yine basına yansıyan haberlerde; cuma günü merkez bankası kanadından bakanlığa yazılan bir mektupta, Rusya Merkez Bankası başkanının kriptoya karşı olduğu yönünde bir ifadenin yer aldığı ve Nabiullina’nın genel bir yasak için bastırdığı bildirildi.

Bu arada hükümet kanadı ise, düzenleyici bir çerçeve oluşturmak istediğini belirtirken; Maliye Bakanlığı da kripto sektörüne yönelik düzenleme planlarının bir taslağını yayınlamıştı.

Rusya kripto para yasağında yatırımcıları sevindiren veto!

Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev pazartesi günü basına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 “Vatandaşların ve işletmelerin kripto piyasasının finansal araçlarına katılımı için açık ve şeffaf kurallar oluşturmamız gerekiyor.” 

İlgili: Putin’den hükümete ve Rusya Merkez Bankası’na kripto para çağrısı! 

Sonuç olarak; Merkez Bankası’nın kriptolara yönelik korkuları ile hükümetin sektöre ülke ekonomisi içinde resmi bir biçim kazandırma görüşü arasında ortak bir zemin henüz bulunamadı.

Nitekim Rusya Merkez Bankası’nın, geçtiğimiz ay Bitcoin (BTC) fiyatında çöküşe neden olan açıklamalarının ardından hükümet kanadından konu ile ilgili açıklamalar gelmişti. Hükümet yetkilileri, Merkez Bankası ile bazı konularda aynı fikirde olsa da görüş birliğinde olmadıkları konular da vardı.

İlgili: Bitcoin’de çöküşe neden olan Rusya’dan ikinci açıklama! 

Esasen hükümet tarafı, bir yasaktan ziyade düzenleme ile sorunun çözülmesi gerektiğini savunuyordu. Nihayetinde Devlet Başkanı Vladimir Putin de tartışmalara katılarak, hükümetin ve Merkez Bankası’nın kripto para birimleri üzerinde anlaşmaya varmasını istemişti.

 Hükümet tarafından yapılan yakın tarihli bir tahmin, Rusların 16,5 trilyon rubleden fazla (yaklaşık 214 milyar dolar değerinde) kripto varlığına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Görünen o ki; Putin’in de Bitcoin madencilik sektörüne liderlik etme gibi emelleri var Dolayısıyla, özellikle Ukrayna ile çatışmalar devam ederken, ekonomik yaptırımlar konusundaki korkuların üzerine doğrudan bir kripto yasağı getirmesi pek olası görünmüyor.

İlgili: Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma kripto piyasasını etkiler mi?

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: