1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma kripto piyasasını etkiler mi?

Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma kripto piyasasını etkiler mi?

Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma kripto piyasasını etkiler mi?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya ve Ukrayna arasında süregelen gerginlik kripto piyasasını etkiler mi? Detaylar ve tüm gelişmeler haberimizde.

Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma kripto piyasasını etkiler mi?

Dünya bir süredir Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizi izliyor. Savaş söylentilerinin ortaya çıkması ve devletlerin bu krizde taraf belirlemesi önümüzde duran sorunun boyutlarını ortaya koyuyor. Krizin savaşa dönüşme olasılığı bile piyasalarda olumsuz etki yaparken istenilmeyen durumların ortaya çıkması küresel piyasaları alt üst edebilir.

Geniş tarım alanları sayesinde yüksek tarımsal üretim potansiyeline sahip olan Ukrayna, dünya mısır üretiminin %30’unu tek başına gerçekleştiriyor. Doğu Avrupa ülkesi, mısırdan buğdaya kadar birçok ürünün üreticisi ve aynı zamanda stratejik olarak önemli bir güzergah üzerinde bulunuyor.

Ukrayna’daki Rus bankaları hükümet tarafından tehdit görülüyor. Rus hisse senetlerinin satılacağı da düşünülüyor. Ayrıca yabancı yatırımcıların Ukrayna’dan ayrılma ihtimali gündemde. Bu söylentiler borsalar üzerinde baskı yaratıyor. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler vatandaşlarından Ukrayna’yı terk etmelerini isterken, Fransız yetkililer Rusya’nın Swift’ten çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Mevcut Ukrayna hükümeti batıdan ciddi bir destek alıyor. Geçtiğimiz günlerde kripto paralara karşı Merkez Bankası’nın sert tutumunu yumuşatan Putin, Swift’ten çıkarılma tehlikesine karşı bu adımı atmış olabilir. Zira bu durumda Rusya’nın önünde kripto paralardan başka seçenek kalmıyor. https://www.ohbeautydirect.com/

Bitcoin, petrol ve doğalgaz fiyatları nasıl etkilenecek?

Petrol fiyatlarının, Rusya’nın Kırım’ı işgal ettiği 2014’te olduğu gibi kısa bir süreliğine yükselmesi bekleniyor. Ancak daha önce olduğu gibi Suudi Arabistan’ın pazara satışlarını artırmasıyla sorunun kısa bir süre sonra çözüleceği düşünülüyor. Uzmanlar, gaz fiyatlarında da benzer bir düşüşün görülebileceğini bildiriyor. Katar’ın geçtiğimiz günlerde AB ile doğalgaz görüşmeleri yaptığı biliniyor. Analistler, kriz derinleşirse Bitcoin fiyatının artacağını tahmin ediyor.

İlgili: Bitcoin nedir, geleceği nasıl?

Özellikle savaş gibi durumlarda ülkelerden nakit çıkışının yasak olduğu düşünüldüğünde Bitcoin ve altcoinlerin sunduğu avantaj ön plana çıkacaktır. Zayıf ekonomilerin kırılganlığının artmasına paralel olarak kripto piyasalarına daha fazla giriş olacağı düşünülüyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik ve Fed’in şahin politikaları sonrası Bitcoin, ocak ayında 33,000 dolara kadar geriledi. Lider kripto para birimi bu çöküşün ardından toparlandı ve yeniden 45,000 dolar seviyelerini gördü.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin, 42,600 dolardan işlem görüyor. BTC, son 24 saat içerisinde yatay bir seyir izledi.

Günlük Bitcoin (BTC) fiyat hareketleri

kripto para

 

 

Kaynak