Bitcoin’de çöküşe neden olan Rusya’dan ikinci açıklama!

bitcoin
bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile Bitcoin’de yaşanan düşüşe destek oldu. Şimdi hükümet tarafından üst üste açıklamalar geliyor. Detaylar haberimizde.

Bitcoin’de çöküşe neden olan Rusya’dan ikinci açıklama!

Geçtiğimiz hafta dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri olan Rusya’da Merkez Bankası, kripto paralar ile ilgili çok öenmli bir çıkış yaptı. Bir tavsiye niteliğindeki açıklamalara göre banka, kripto para ticaretinin Rusya’nın finansal istikrarına zarar verdiği gerekçesi ile yasaklanması gerektiğini belirtti.

Açıklamada kripto paraların terözimin finansmanını kolaylaştırdığı ve volatil yapısı ile bireysel yatırımcılar için riskler oluşturduğu da ele alındı. Merkez Bankası’nın bu açıklamalarının ardından yönetimden üst üste açıklamalar gelmeye başladı.

İlk önce Rus Parlamentosu’nun üst düzey bir üyesi olan Devlet Duma Sanayi ve Ticaret Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev açıklamalarda bulunarak kripto para ticaretinin yasaklanması konusunda Merkez Bankası ile hemfikir olduğunu belirtti. Ancak Gutenev, madencilik faaliyetlerinin devlet kontrolünde yapılmasında ve altına dayalı stabilcoinlerin kullanılmasında bir sakınca görmediğini açıkladı.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Gutenev’in ardından bir açıklama da Rusya Maliye Bakanlığı daire başkanı Ivan Chebeskov’dan geldi. Chebeskov, bugün yaptığı açıklamada kripto para piyasasının düzenlenmesinin vatandaşların haklarının korunmasını mümkün kılacağını söyledi. Daire Başkanı, bir yasaktan ziyade yapılacak bir düzenlemenin sorunları çözeceğine inanıyor.

“Yapılması gereken ilk şey, vatandaşların, bu tür hizmetlerin tüketicilerinin, bu varlıkları satın alanların veya kripto para birimini diğer bazı süreç çözümlerinde kullananların çıkarlarını korumaktır. Bu bağlamda, benim açımdan yasaklamadan ziyade düzenlemeye ihtiyaç var. Yönetmelik tam olarak vatandaşların korunmasını sağlayan şeffaflığı desteklemeyi mümkün kılacaktır” 

Ivan Chebeskov, Maliye Bakanlığı’nın kripto para piyasasının düzenlenmesi konseptini hazırladığını ve inceleme için devlet dairesine gönderdiğini de açıkladı.

“Maliye Bakanlığı, bu piyasanın düzenlenmesi açısından yasal girişimlerin hazırlanmasına proaktif olarak katılıyor. Maliye Bakanlığı içinde tartıştığımız ve yakın zamanda devlet dairesine gönderdiğimiz düzenleme konseptini hazırladık.” 

Ülkemizde de kripto para düzenlemesi ile ilgili bir adım atılmak üzere. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklama ile konuyu gündeme taşımıştı. Ardından kripto para sektörünün temsilcileri ile yoğun bir meclis trafiği gerçekleştirildi. Dün de Ak Parti MKYK’sının ardından parti sözcüsü Ömer Çelik konuyu ele aldıklarını ve kısa sürede adım atacaklarını belirtti.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bitcoin’de çöküşe neden olan Rusya’dan ikinci açıklama!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.