Loading...
btc
BTC
-3.14%
Bitcoin
67.351,34 USDT
eth
ETH
-4.76%
Ethereum
3.493,19 USDT
bch
BCH
-4.9%
Bitcoin Cash
446,08 USDT
xrp
XRP
-3.41%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-2.98%
Litecoin
77,29 USDT
bnb
BNB
-3.88%
Binance Coin
600,82 USDT
sol
SOL
-6.32%
Solana
149,00 USDT
avax
AVAX
-2.53%
Avalanche
31,46 USDT
ada
ADA
-4.45%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-1.84%
Poladot
6,39 USDT
doge
DOGE
-4.71%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-5.79%
Shiba Inu
0,00 USDT

Quantstamp nedir? QSP coin nereden alınır? Geleceği nasıl?

featured
Quantstamp
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Quantstamp Ethereum için tasarlanmış bir güvenlik protokolüdür. Quantstamp akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarını yakalamaya çalışır. QSP coin protokolün yerel tokenidir.

Quantstamp nedir?

Quantstamp, akıllı sözleşmeler için bir güvenlik denetim protokolüdür. Aslında bir DApps platformu olarak Ethereum, güvenli olduğunu pek çok kez kanıtlamıştır. Ancak, Ethereum’da bulunan DApp ve akıllı sözleşmelerde, bazı kullanıcılar tarafından kötü niyetle kullanılabilecek hatalar olabilir. Şimdiye kadar karşılaşılan, 55 milyon dolarlık DAO ve 30 milyon dolarlık Parity hackleri unutulmamalı. Bu tür sorunların yalnız parasını kaptıran insanlara değil bütün kripto para dünyasına zarar verdiği açık. Hack vakalarının kripto paraya olan güveni sarstığı bir gerçek

Hiç kuşkusuz akıllı sözleşmelerin yazımı oldukça zor bir iş. Diğer program ve uygulamalar gibi akıllı sözleşmeleri de hiç bir açık kapı bırakmadan yazmak neredeyse imkansız. Ne kadar çok akıllı sözleşme yazıldığı dikkate alındığında, bunların denetlenmesinin de ne hayli zor bir iş olduğu anlaşılabilir. Dahası çok sıkı denetimlerden sonra dahi hacklere açık kapı bırakabilecek hataların olması muhtemel.

İşte tam bu zorlukların ortasında devreye Quantstamp giriyor. Quantstamp protokolü, Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeleri denetleyen, uygun maliyetli bir sistem içeriyor.

Quantstamp nasıl çalışır?

quantstamp

Quanstamp protokolünün güvenlik denetimi için iki yönlü bir yaklaşımı vardır.

  1. Otomatik yazılım doğrulama sistemi
  2. Otomatik ödül ödeme sistemi

Yazılım doğrulama

Qutantstamp’ın doğrulama nodeları vardır. Nodelar, eş zamanlı testler, statik analiz, deneme gibi güvenlik kontrolleri ile SAT ve SMT gibi otomatik muhakeme araçları kullanır.

Quantstamp’a doğrulama yazılımları gönderen katılımcılar ödül olarak QSP tokeni alırlar.

Kötü niyetli doğrulama yazılımlarının gönderilmesine karşı ise yazılım gönderme işi, yine QSP tokenleri ile yapılan, oylamalarla belirlenir.

Ayrıca doğrulama yazılımlarının uygulanması çok fazla işlem gücü gerektireceği için bu yönde de katkı sunan kullanıcılara ödül olarak yine QSP token verilir.

Sürecin nasıl işlediğini aşama aşama görelim;

  • Yazılımcısınız ve Ethereum üzerinde bir akıllı sözleşme yayınlamak istiyorsunuz.
  • Akıllı sözleşmenizi, kaynak kodlarıyla birlikte, cüzdanınızdan doğrudan Quanstamp’a gönderdiniz.
  • İşlem için gerekli QSP tokenleri (USD ve ETH de geçerlidir) de yüklediniz.
  • Quanstamp üzerinde yazılım doğrulama prosedürü tamamlandığında kontrole ait gerekli veriler bir sonraki block da paylaşılır.
  • Akıllı sözleşmenizin güvenlik raporunu yayınlamak ya da yayınlamamak sizin tercihinizdir.

Ödül ödeme sistemi

Akıllı kontrotlarınızı denetlenmesi için Quantstamp’a gönderdiğinizde eklediğiniz QSP tokenler ödüller için kullanılır. kontratlarda hata bulan kullanıcılar QSP tokenlerle ödüllendirilirler.

Quantstamp ile Ethereum üzerinden akıllı kontrat test ederek para kazanmak mı istiyorsunuz? Bu video size yardımcı olabilir.

Quanstamp kimin?

Quanstamp kurucu ortakları olarak Richard Ma ve Steven Stewart. Quanstamp kurucu ve geliştiricileri çoğunlukla Kanada menşeili. Özellikle Steven Stewart’ın eski bir Kanada Savunma Bakanlığı çalışanı olduğunu söylememiz gerekir.

2017 Haziranında kurulan Quanstamp kadrosunda, Google Scholar‘da 500 üzeri atıf klasmanında 30’u aşkın çalışan var. Bu açıdan son derece akademi odaklı bir çalışan profili olduğunu söyleyebiliriz.

quantstamp Quantstamp nedir? QSP coin nereden alınır? Geleceği nasıl?
Quantstamp kurucuları

Quanstamp’a sosyal medyada bakalım

Quantstamp twitter hesabı 57.6 bin kişilik takipçisiyle öne çıkıyor.

Şirket son tweetlerinden birinde Ethereum 2.0’a geçiş sürecinde Prysm denetlenmesini tamamladıklarını duyurdu.

Websitesi

Telegram

Medium

Github

Twitter

Reddit

QSP coin nedir?

QSP coin Quanstamp’ın yerel tokenidir. Quanstamp protokolüne denetlenmesi için akıllı sözleşmelerini gönderen yazılımcılar, yazılımlarını QSP coin ile birlikte gönderirler. Sözleşmelerde hata bulan yazılımcılar ise ödül olarak QSP coin alırlar.
QSP token sahipleri ayrıca Quantstamp üzerinde, akıllı sözleşmelerinin onaylanması ya da doğrulama nodelarının güncellenmesi konularında oy kullanma hakkına sahiptir.

QSP coin nereden alınır?

QSP coin Bincance ve Huobi borsalarında Bitcoin ya da Ethereum ile takas edilebilir.

QSP nasıl saklanır?

QSP bir ERC20 tokenidir. Bu nedenle ERC20 desteği olan bir cüzdanda saklayabilirsiniz. Online olarak MyEtherWallet ya da hardware olarak Ledger Nano S önerilebilir.

İlgili: Alpha Finance Lab nedir? ALPHA coin nedir?

İlgili: SushiSwap nedir? SUSHI coin nasıl alınır? Geleceği var mı?

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.