Loading...
btc
BTC
0.18%
Bitcoin
65.086,48 USDT
eth
ETH
-0.86%
Ethereum
3.529,92 USDT
bch
BCH
0.89%
Bitcoin Cash
392,39 USDT
xrp
XRP
-0.31%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.22%
Litecoin
74,67 USDT
bnb
BNB
-0.82%
Binance Coin
594,41 USDT
sol
SOL
-0.68%
Solana
134,70 USDT
avax
AVAX
2.94%
Avalanche
27,73 USDT
ada
ADA
0.77%
Cardano
0,39 USDT
dot
DOT
-1.57%
Poladot
5,71 USDT
doge
DOGE
1.79%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.6%
Shiba Inu
0,00 USDT

Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Ne demek?

Merkeziyetsiz uygulamalar (dApps)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkeziyetsiz uygulamalar (dApps) teknolojisi ile blockchain vasıtasıyla tanıştık. Bugünün websitelerinde kullanıcılar paylaştıkları bilgiler üzerinde tek başlarına bir kontrole sahip değiller. Merkeziyetsiz uygulama ile kullanıcılar kendi hesaplarının kontrolünü tamamen kendileri yapıyorlar.

Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Nedir?

dAPP merkeziyetsiz uygulamalar nedir?

Dağıtık bilgi işlem sistemi ile çalışan bir bilgisayar uygulamasıdır. Dapp merkeziyetsiz uygulamalar genellikle akıllı sözleşme olarak da adlandırılıp, Dağıtık defter sistemi ile tanınırlar.

Ethereum, kendi tasarımcılarının , internet tasarımının sorunlu bir parçası olduğuna inandıkları bölümleri düzeltmek için blockchaini ustalıkla kullanmaları açısından oldukça özel bir yapıdadır. Bugünün uygulamalarından farklı olarak (gmail veya Uberi düşünün), kullanıcının bilgilerini idare etmek yada çalıştırmak için bir aracı gerektirmeyen, herkesin kendi durmak bilmeyen uygulamalarını diğer adıyla merkeziyetsiz uygulamalar (dapps) yayınlayabilecekleri “decentralized appstore” merkeziyetsiz uygulama deposu gibi.

Merkeziyetsiz uygulamalar (Dapps),  kullanıcıları ve sağlayıcıları doğrudan buluşturan bir uygulama. Bu uygulamaya bir örnek  olarak sansüre karşı dirençli olan merkeziyetsiz bir Twitter için bu tasarımın kullanılmasını gösterebiliriz. Eğer blockchaine bir mesaj yayınlarsanız, hiçbir şekilde silinemez, hatta mikrobloglama sistemini oluşturan şirket bile silemez bunu:

Yeni bir uygulama olmasına rağmen dapp için tek bir tanım yok. Bir çift öne çıkan özelliği var; açık kaynak olması ve merkezi bir arıza noktasına sahip olmaması.

dApps uygulamalarının belli başlı özellikleri
Başarısız olma ihtimali yok. Merkezi uygulamalarla kıyaslayınca dApps merkeziyetsiz bir ağ kullanmanın getirdiği avantajla daha güvenilir uygulamalar. Bir dApp merkeziyetsiz veri tabanından verileri depolar ve merkeziyetsiz bilgi işlem kaynaklarını kullanır.
Açık kaynak kodu. Merkeziyetsiz mimari uygulama kaynak kodunun tüm ağ üyeleri tarafından erişilebilir olmasını sağlar. Güvensiz bir ortamda kullanıcı ne tür bir uygulamanın çalıştığını ve tam olarak ne yaptığını ( scamlere engel olmak, kişisel verileri korumak gibi) doğrulamak ihtiyacı duyar. Bunun en kolay yolu açık kaynak kodu sağlamaktır.
Merkeziyetsiz konsensus mekanizma. Uygulama, tüm kullanıcıların verileri değiştirebildiği merkeziyetsiz bir ortamda çalıştığı zaman, tüm network kullanıcılarının veri ve işlem üzerinde anlaşacakları bir yol olmalı. Bu yola da konsensus mekanizması adı veriliyor.
Kendi para birimini kullanmak. Dapp’da bir çeşit para kullanmanın pek çok neden var; gelişim sürecini desteklemek,alttaki ağın ve konsensus mekanizmasının ihtiyacı olan enerjiyi vermek, kullanıcılara bir değer değiştokuşu oluşturmak. Uygulama çevresinde sağlıklı bir ekonomik sistem oluşturmak ve projenin büyümesini sağlamak.

Üç Tür

Bu yeni teknolojiyle, ethereum taraftarları “herşeyin” merkeziyetsiz olmasından rahatsız olabilirler. Ancak kullanıcıların bilgisayar ortamında oluşturabilecekleri uygulamalar biraz dar kalabilir.

(ethereum white paper) Ethereum beyaz kağıt dappsları üçe bölüyor: parayı yöneten appslar,paranın dahil olduğu appslar ( ayrıca başka bir parça daha ister) ve oylama ve yönetim sistemlerinin olduğu diğer kategorisi.

Birinci app türünde, bir kullanıcı, başka bir kullanıcıyla anlaşma yapmak için ethhere takas etmek isteyebilir,ve bunu bilginin dağıtımında kullanmak için internet ağının dağıtılmış bilgisayar nodlarını kullanarak yapabilir.

Merkeziyetsiz uygulamalar Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Ne demek?
Para uygulaması-Network-Kullanıcı takasları

İkinci tür blockchain dışındaki bilgiyi parayla karıştırır.

Mesela, dışarda hava durumuna bağlı bir ürün sigorta uygulaması. Çiftçinin bir çeşit ürün sigortalaması gibi.

Bu akıllı sözleşmeler dışardaki güncel bilgilerle uzmanlarca yeniden düzenleniyor.

Merkeziyetsiz uygulamalar Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Ne demek?
Sigorta Uygulaması-Ağ-Dış Uzmanlar

Eğer Bitcoin finansal yetkilileri bertaraf edebiliyorsa, aynısı şirketler ve diğer kurumlar içinde söz konusu olabilir mi? dersiniz.

merkeziyetsiz uygulamalar
Dao Uygulaması-Ağ-kullanıcı Kararı

Amaç lidersiz bir şirket oluşturmak, oyunun kurallarının ve şirket fonlarının nasıl kullanılacağının başta kullanıcıların oylarıyla belirlenmesi

Ayrıca Bakınız: DAO Nedir?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.