Loading...
btc
BTC
-0.37%
Bitcoin
63.851,79 USDT
eth
ETH
0.97%
Ethereum
3.420,34 USDT
bch
BCH
2.04%
Bitcoin Cash
382,85 USDT
xrp
XRP
-8.82%
Ripple
0,57 USDT
ltc
LTC
-0.19%
Litecoin
71,23 USDT
bnb
BNB
0.26%
Binance Coin
570,38 USDT
sol
SOL
1.17%
Solana
157,32 USDT
avax
AVAX
-0.11%
Avalanche
27,21 USDT
ada
ADA
-1.88%
Cardano
0,43 USDT
dot
DOT
-2.02%
Poladot
6,13 USDT
doge
DOGE
-1.73%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
-6.58%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. İnceleme
  3. Bitcoin madenciliği için güçlü bir öneri!

Bitcoin madenciliği için güçlü bir öneri!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ve kripto para madenciliğindeki enerji tüketimi tüm piyasayı tehdit eder hale gelebilir. Yapay zeka Bitcoin madenciliğinde kullanılırsa sorunları büyük ölçüde hafifleteceği tahmin ediliyor.


Yapay zeka Bitcoin madenciliğinde kullanılabilir

Bitcoin madenciliğinin sebep olduğu enerji tüketimi birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Bitcoin İsviçre’den fazla elektrik enerjisi tüketiyor, başlıklı yazımızda Bitcoin madenciğinin tek başına İsviçre ekonomisinin tükettiği elektrikten daha fazla elektrik tükettiğini görmüştük.

Bitcoin madenciliğinin harcadığı elektrik enerjisini azaltmanın bir yolu var mı?

Önceleri CPU cihazları ile, sonrasında ASIC makineleri ile yapılan Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliği yüksek enerji tüketimine çözüm olmadı.

Bazı kripto paraların blockchain ağlarındaki güncellemeden sonra madencilik yöntemi PoW’dan (iş ispatı) PoS’a (varlık ispatı) geçmesi de enerji tüketiminde beklenilen tasarrufu sağlayamadı.

Madencilik işlemleri ise kripto paraların varlığını devam ettirmesi için hayati ödenme sahip. Zira blockchain üzerindeki işlemler ağa madencilik faaliyetleri sayesinde kazınmaktadır.

Madencilik işlemlerinin maliyetinin artmasında dolandırıcılık ve kötü amaçlı projeler de etkili oluyor. Kısaca insan kaynaklı hatalar Bitcoin ve kripto para madenciliğindeki enerji tüketimin bir kat daha arttırıyor.

İnsan kaynaklı hataların minimize edilmesi ve enerji tasarrufu için AI (Yapay Zeka) Bitcoin ve kripto para madenciliği endüstrisine çözüm getirebilir. Yapay Zeka ile yönetilen madencilik endüstrisi, blockchain ağının hızını optimum seviyede tutabilir. Ağ içerisinde olası kötü niyetli davranışları tespit edebilir.

Ayrıca gelecekte olası hacker saldırılarına karşı insan müdahalesi yavaş kalacağa benziyor. AI, artık kripto para piyasalarında göz ardı edilemez.

2020 yılı sonunda Ethereum blockchain’i üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin 1 trilyon dolara Bitcoin üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin hacmi ise 800 milyon dolara çıkacak. Rakamlar büyüdükçe madencilik maliyetleri de artıyor. Maliyetlerin minimize edilmesinde başvurulacak yollardan birisi de AI olabilir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Yapay zeka nedir?

İngilizcesi Artificial Intelligence (AI) olay yapay zeka, insan ürünü olan yazılımların insan adına karar vermesi ve eyleme geçmesi olarak tanımlanabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.