BTC : 65675 ₺ ETH : 1647 ₺ XRP : 1.384 ₺ LTC : 317.5 ₺ USDT : 6.789 ₺ XLM : 0.5426 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Yapay zeka Bitcoin madenciliğinde kullanılabilir mi?

Yapay zeka Bitcoin madenciliğinde kullanılabilir mi?

Yapay zeka Bitcoin madenciliğinde kullanılabilir mi?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin ve kripto para madenciliğindeki enerji tüketimi tüm piyasayı tehdit eder hale gelebilir. Yapay zeka Bitcoin madenciliğinde kullanılırsa sorunları büyük ölçüde hafifleteceği tahmin ediliyor.


Yapay zeka Bitcoin madenciliğinde kullanılabilir

Bitcoin madenciliğinin sebep olduğu enerji tüketimi birçok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Bitcoin İsviçre’den fazla elektrik enerjisi tüketiyor, başlıklı yazımızda Bitcoin madenciğinin tek başına İsviçre ekonomisinin tükettiği elektrikten daha fazla elektrik tükettiğini görmüştük.

Bitcoin madenciliğinin harcadığı elektrik enerjisini azaltmanın bir yolu var mı?

Önceleri CPU cihazları ile, sonrasında ASIC makineleri ile yapılan Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliği yüksek enerji tüketimine çözüm olmadı.

koinmedya_brave

Bazı kripto paraların blockchain ağlarındaki güncellemeden sonra madencilik yöntemi PoW’dan (iş ispatı) PoS’a (varlık ispatı) geçmesi de enerji tüketiminde beklenilen tasarrufu sağlayamadı.

Madencilik işlemleri ise kripto paraların varlığını devam ettirmesi için hayati ödenme sahip. Zira blockchain üzerindeki işlemler ağa madencilik faaliyetleri sayesinde kazınmaktadır.

Madencilik işlemlerinin maliyetinin artmasında dolandırıcılık ve kötü amaçlı projeler de etkili oluyor. Kısaca insan kaynaklı hatalar Bitcoin ve kripto para madenciliğindeki enerji tüketimin bir kat daha arttırıyor.

İnsan kaynaklı hataların minimize edilmesi ve enerji tasarrufu için AI (Yapay Zeka) Bitcoin ve kripto para madenciliği endüstrisine çözüm getirebilir. Yapay Zeka ile yönetilen madencilik endüstrisi, blockchain ağının hızını optimum seviyede tutabilir. Ağ içerisinde olası kötü niyetli davranışları tespit edebilir.

koinmedya_brave

Ayrıca gelecekte olası hacker saldırılarına karşı insan müdahalesi yavaş kalacağa benziyor. AI, artık kripto para piyasalarında göz ardı edilemez.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

ABD’li senatörler blockchain teknolojisini kamuda kullanmayı tartışıyor

Kara Çarşamba’dan sonra Bitcoin Cash, Stellar, EOS ve Tron fiyat görünümü

Japon Bitcoin borsası Bitpoint hacklendi: 32 milyon dolar kayıp var

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak