Loading...
btc
BTC
-0.12%
Bitcoin
63.346,37 USDT
eth
ETH
-0.58%
Ethereum
3.083,94 USDT
bch
BCH
-4.38%
Bitcoin Cash
486,04 USDT
xrp
XRP
-0.64%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.91%
Litecoin
78,80 USDT
bnb
BNB
-0.98%
Binance Coin
547,29 USDT
sol
SOL
-1.47%
Solana
136,48 USDT
avax
AVAX
0.27%
Avalanche
35,25 USDT
ada
ADA
1.6%
Cardano
0,47 USDT
dot
DOT
0.38%
Poladot
6,73 USDT
doge
DOGE
-3.41%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.43%
Shiba Inu
0,00 USDT

Polkadot’tan blockchainlerin sibel saldırı sorununu çözecek yenilik

Kripto para ve fiat dünyaları arasında köprü: Valereum Bridge
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polkadot, kripto para sektöründe blockchainlerin sorunlarından biri olan köprü problemini çözmek için adım atıyor. Bunun için yeni bir sistem getiriyor.


Polkadot’tan blockchainlerin sibel saldırı sorununu çözecek yenilik

Blockchain platformu Polkadot, yeni zincirler arası (cross chain) protokol başlattı. Bu yeni protokolün, siber saldırılarda kripto endüstrisine milyarlarca dolara mal olan hantal köprü mekanizmalarını ortadan kaldıracağı açıklandı.

Yeni başlatılan XCM mesajlaşma sistemi, Polkadot’un çok zincirli ekosistemini daha da geniş kitlelere taşımayı amaçlıyor. XCM kanallarının, Polkadot’un Relay Chain olarak adlandırılan merkezi ile aynı düzey güvenlikle korunduğu ve para chainler tarafından da kullanılabildiği belirtiliyor. Başka bir deyişle, XCM, akıllı sözleşmelerin yanı sıra para chainler arasında iletişimi mümkün kılacak.

XCM’ye gelecekte yapılacak yinelemeler ile mesajların Relay Chain depolanmasına gerek kalmadan para chainler arasında gönderilmesine ortam hazırlanacak. Böylece ölçeklenebilirliği iyileştirecek ve bireysel zincirler için yönetim süreçlerini ortadan kaldıracak.

İlgili – Polkadot nedir ve DOT coinin geleceği nasıl?

polkadot

Köprü saldırıları sadece son bir yılda kripto para sektörüne 1 milyar dolar gibi büyük bir maliyet getirdi. Chainalysis raporu ise köprü teknolojisinin kripto para sektörü için büyük bir açık oluşturduğunu belirtiyor. Tabii Axie Infinity’nin Ronin köprü saldırısı en dikkat çeken olay olmuştu. Saldırganlar buradaki açık üzerinde sadece 2 işlemde 600 milyon dolardan fazla varlık çalmıştı.

Dune Analytics verileri ise Ethereum üzerindeki köprülerde 30 Mart itibariyle 21 milyar dolardan fazla varlığın kilitli olduğunu gösteriyor.

İlgili – Güncel Polkadot fiyat tahmini, DOT coin geleceği ve beklentisi 2022- 2025

Polkadot geliştiricisi Parity Technologies’in halkla ilişkiler müdürü Peter Mauric, köprülerin en büyük güvenlik açığı ile ilgili şunları söyledi:

“Günümüzde çoğu köprü, öncelikle merkezi çoklu imza şemalarına aşırı güvenerek birkaç zayıf temele dayanıyor. Bunlar güvenli değil ve kullanıcıları saldırıya açık hale getiriyor.”

Mauric’e göre, Polkadot üzerindeki para chainler bu tür açıkları gideriyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.