1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Polkadot’tan blockchainlerin sibel saldırı sorununu çözecek yenilik

Polkadot’tan blockchainlerin sibel saldırı sorununu çözecek yenilik

Polkadot’tan blockchainlerin sibel saldırı sorununu çözecek yenilik
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Polkadot, kripto para sektöründe blockchainlerin sorunlarından biri olan köprü problemini çözmek için adım atıyor. Bunun için yeni bir sistem getiriyor.


Polkadot’tan blockchainlerin sibel saldırı sorununu çözecek yenilik

Blockchain platformu Polkadot, yeni zincirler arası (cross chain) protokol başlattı. Bu yeni protokolün, siber saldırılarda kripto endüstrisine milyarlarca dolara mal olan hantal köprü mekanizmalarını ortadan kaldıracağı açıklandı.

Yeni başlatılan XCM mesajlaşma sistemi, Polkadot’un çok zincirli ekosistemini daha da geniş kitlelere taşımayı amaçlıyor. XCM kanallarının, Polkadot’un Relay Chain olarak adlandırılan merkezi ile aynı düzey güvenlikle korunduğu ve para chainler tarafından da kullanılabildiği belirtiliyor. Başka bir deyişle, XCM, akıllı sözleşmelerin yanı sıra para chainler arasında iletişimi mümkün kılacak.

XCM’ye gelecekte yapılacak yinelemeler ile mesajların Relay Chain depolanmasına gerek kalmadan para chainler arasında gönderilmesine ortam hazırlanacak. Böylece ölçeklenebilirliği iyileştirecek ve bireysel zincirler için yönetim süreçlerini ortadan kaldıracak.

İlgili – Polkadot nedir ve DOT coinin geleceği nasıl?

polkadot

Köprü saldırıları sadece son bir yılda kripto para sektörüne 1 milyar dolar gibi büyük bir maliyet getirdi. Chainalysis raporu ise köprü teknolojisinin kripto para sektörü için büyük bir açık oluşturduğunu belirtiyor. Tabii Axie Infinity’nin Ronin köprü saldırısı en dikkat çeken olay olmuştu. Saldırganlar buradaki açık üzerinde sadece 2 işlemde 600 milyon dolardan fazla varlık çalmıştı.

Dune Analytics verileri ise Ethereum üzerindeki köprülerde 30 Mart itibariyle 21 milyar dolardan fazla varlığın kilitli olduğunu gösteriyor.

İlgili – Güncel Polkadot fiyat tahmini, DOT coin geleceği ve beklentisi 2022- 2025

Polkadot geliştiricisi Parity Technologies’in halkla ilişkiler müdürü Peter Mauric, köprülerin en büyük güvenlik açığı ile ilgili şunları söyledi:

“Günümüzde çoğu köprü, öncelikle merkezi çoklu imza şemalarına aşırı güvenerek birkaç zayıf temele dayanıyor. Bunlar güvenli değil ve kullanıcıları saldırıya açık hale getiriyor.”

Mauric’e göre, Polkadot üzerindeki para chainler bu tür açıkları gideriyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: