1. Home
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Polkadot vs. Chainlink: Hangisi daha başarılı olacak?

Polkadot vs. Chainlink: Hangisi daha başarılı olacak?

Polkadot vs. Chainlink: Hangisi daha başarılı olacak?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Polkadot mu Chainlink mi? Öyle görünüyor ki yeniden yapılanma sonrası DOT token piyasa değeri ve işlem hacmi olarak LINK’i geride bırakmış.


Polkadot mu Chainlink mi?

Kısa süre önce bir değer olarak yeniden yapılanan Polkadot token, son yedi günde değerini iki kattan fazla artırdı. Şu an dolaşımda 897,657,920 DOT token olduğu (henüz doğrulanmadı) bildiriliyor. Bu yeni değer üzerinden ise kripto para piyasa değerine göre beşinci sıraya yerleşti.

Şu an Polkadot 6.23 dolardan işlem görüyor. Bu da 5.63 milyar dolar piyasa değerine sahip demek. Bu değer ile de Chainlink’i mevcut pozisyonundan deviriyor.

Yine de hala Coinmarketcap sıralamasında 2172. sırada yer alıyor. Burada bir tokenin piyasa değeri fiyatın dolaşımdaki arzı ile çarpılması ile elde ediliyor. Coinmarketcap sitesinde yer alan bilgiye göre, Polkadot “henüz dolaşımdaki arzı ve ortaya çıkan piyasa değerini yeterince doğrulamadı”.

İlgili – Polkadot tabanlı DeFi projesinden muazzam başlangıç

Yine de DOT’un piyasa değeri olarak ilk 10’a girdiğini destekleyen başka bir veri daha var: işlem hacmi. Coinmarketcap’in verilerine göre, DOT tokenin işlem hacmi 27 Ağustos’ta 1.4 milyar dolara yükseldi. Aynı gün Chainlink’in 1.28 milyar dolar işlem hacminden daha yüksek.

Aslında DOT’un işlem hacmi 22 Ağustos’tan bu yana 480 milyon doları geçiyordu. Ancak bu yükselişten önce kripto paranın işlem hacminin 50 milyonun altında olduğunu da belirtelim. Verilere göre, Polkadot işlem hacmi 20 – 21 Ağustos’ta sırasıyla 48.8 milyon dolar ve 49.3 milyon dolar şeklindeydi.

Bunlar yeniden yapılanma öncesi bilinen tek işlem hacimleri. Çünkü yapılan duyuruya göre, 1,248,328 blok sayısına ulaşılınca kripto para yeniden yapılanma süreci yaşadı.

İlgili – Polkadot, Cosmos, Ethereum 2.0 – Kazanan hangisi olacak?

DOT token, Polkadot ağında yönetim ve staking işlemleri için kullanılıyor. Topluluk da tokenin 21 Ağustos’ta yeniden yapılanması için oy kullanmıştı. Buna göre yeni DOT, eski DOT’tan 100 kat daha küçük.

Bu değişimden sonra kripto paranın fiyatı 21 Ağustos’taki 2.88 dolardan bir sonraki gün 4.88 dolara fırladı. O zamandan bu yana ise 27 Ağustos’ta 6.79 dolarda zirve yaptı.

Bu değişimden sonra öyle görünüyor ki kripto borsalarının DOT tokene olan ilgisi de artıyor. Polkadot mu Chainlink mi sorusuna ise bir de bu yeni gelişmeler açısında bakmaya çalışırsanız, kendiliğinizden cevap verebilirsiniz. Öyle görünüyor ki DOT token ve Polkadot ağı daha çok yenilik ile topluluğunu mutlu etmeye devam edebilir.

Kaynak