1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin vs. Bitcoin Cash: Hangi ağı kırmak daha zor?

Bitcoin vs. Bitcoin Cash: Hangi ağı kırmak daha zor?

Bitcoin vs. Bitcoin Cash: Hangi ağı kırmak daha zor?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ağını kırmak Bitcoin Cash’i kırmaktan 140 kat daha zor. BCH ağının son yaşadığı blok ödülü yarılamasından sonra madenciler kaçıştı diyebiliriz. Sonuçta hesaplama gücü yüzde 80 düştü. Bu da BCH ağını yüzde 51 saldırılarına açık hale getiriyor.


Bitcoin ağını kırmak Bitcoin Cash’i kırmaktan 140 kat daha zor

Bitcoin Cash (BCH), 8 Nisan’da tarihinin ilk blok yarılamasını gerçekleştirdi. Blokchaindeki bir kod, 630,000 blok sayısına ulaşıldığında blok başına çıkarılan ödül coin sayısının 12.5’ten 6.25 BCH’ye düşürdü. Sonuçta madenciler hızla ağı terk etmeye başladı.

Madenciler bedava çalışmıyor. Binlerce makineye bakmak için zaman, para ve elektrik gerekiyor. Bitcoin Cash’in halving yapması ile madenciler de gelirlerinin yüzde 50’sini anında kaybetti. Çok az bir kârla sınırda çalışan madenciler de makinelerini kapatarak diğer ağlara geçti. Mesela, Bitcoin ağına.

Kripto para madencilik verileri sitesi CoinWarz’a göre, Bitcoin Cash ağı blok zorluğu ve hash gücü halving sonrası büyük bir düşüş yaşadı.

İlgili – Yarılanan BCH %11, BSV %19 yükseldi – Darısı Bitcoin’e

BCH ağı hesaplama gücü (hash rate), 8 Nisan’daki zirvesinden yüzde 80 düştü. Ağın hash oranı, saniyede 4,001.5 petahash değerinden, saniyede 785 petahash seviyelerine geriledi.

Bitcoin ağını kırmak Bitcoin Cash'i kırmaktan 140 kat daha zor. BCH ağının son yaşadığı blok ödülü yarılamasından sonra madenciler çalıştı diyebiliriz. Sonuçta hesaplama gücü yüzde 80 düştü. Bu da BCH ağını yüzde 51 saldırılarına açık hale getiriyor.

Blok zorluğu ise 8 Nisan’daki 528 milyardan, 269 milyara yüzde 50 gibi bir düşüş kaydetti.

Hem zorluk hem de hesaplama gücündeki düşüşten sonra Bitcoin Cash ağı güvenliği risk altında. Analistler, ağın yüzde 51 saldırılarına açık olduğunu düşünüyor.

İlgili – Bitcoin Cash hash gücü çakıldı: % 51 saldırısı kapıda mı?

Crypto51.app, blockchainlerde düzenlenebilecek yüzde 51 saldırılarının maliyetini hesaplayan bir site. Bu siteye göre, mevcut durumda Bitcoin Cash ağına böyle bir saldırı düzenlemenin bir saatlik maliyeti sadece 4,250 dolar. Yani sadece 16,5 BCH yapıyor. Bunu yapan kişi belirli işlemleri değiştirebilir ya da engelleyebilir.

Site, aynı saldırıyı şu an Bitcoin ağında gerçekleştirmenin maliyetinin ise 620,000 dolar olacağını tahmin ediyor. Yani Bitcoin ağını kırmak Bitcoin Cash’i kırmaktan 140 kat, yüzde 14,400 oranında daha zor. Ethereum’da bir saatliğine böyle bir saldırı yapmanın maliyeti ise 90,517 dolar.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.