BTC : 84335 ₺ ETH : 2930 ₺ XRP : 1.917 ₺ LTC : 371.8 ₺ USDT : 7.609 ₺ XLM : 0.598 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Nasdaq’da vadeli işlemlerin durumu nedir? Herhangi bir tehir söz konusu mu?

Nasdaq’da vadeli işlemlerin durumu nedir? Herhangi bir tehir söz konusu mu?

Nasdaq’da vadeli işlemlerin durumu nedir? Herhangi bir tehir söz konusu mu?
0

Nasdaq’da vadeli işlemlerin durumu nedir? 2019 da listelemeyi planladığı vadeliler de herhangi bir sıkıntı var mı? Bakkt gibi bir erteleme söz konusu mu? Yazımızda bu konulara değineceğiz.


Nasdaq’da vadeli işlemlerin durumu nedir?

Nasdaq’da vadeli işlemlerin durumu Bakkt’ta olduğu gibi sorunlu değil. Nasdaq son yaptığı açıklamada Bitcoin vadelilerde vaad ettikleri sürede herhangi bir değişiklik olmadığını bildirdi. Nasdaq Bitcoin vadelileri 2019’un ilk çeyreğinde başlatacak. Aslında bu işin ilk olarak 2017 de başlatılması planlanmıştı ama daha özgün bir proje gerçekleştirmek için 2019 a ertelendi. Şu ana kadar da herhangi bir plan değişikliği söz konusu değil.

Nasdaq doğruladı Bitcoin vadeliler geliyor

VanEck ile ortaklık ve SEC

Dünyanın ikinci en büyük borsası olan Nasdaq bir yatırım firması olan VanEck ile ortaklık anlaşması yaparak kripto piyasasına çok geniş çaplı bir hizmet ağı sunmayı hedefliyor. VanEck dijital yatırımı bölümü başkanı Gabor Gurbacs geçen ay New York da gerçekleşen bir konferansta iki şirketin “ düzenlenmiş kripto 2,0 vadeliler türü bir sözleşmeyi” yatırımcıların hizmetine sunacaklarını söylemişti.

koinmedya_brave

Kesin tarihler açıklanmadı ama sözleşmelerin lansmanının 2019  yılının ilk çeyreğinde  gerçekleşmesi bekleniyor. Gurbacs, Bitcoin türevlerinin CFTC (Emtia Vadeliler Ticaret Komisyonu) tarafından düzenlendiğini söyledi. VanEck bu yılın başlarında blockchain yazılım ve finansal hizmetler firması SolidX firmasıyla birlikte, SEC taraından alına bir karar doğrultusunda bir teklif sunmuştu. SEC, Cboe ve VanEck’in bir “ SolidX Bitcoin ETF” teklifine  karar verip bir kural değişikliği yapmak için bir 60 gün daha süre istedi. 27 şubat 2019 son kararın verildiği tarih olacak.

Nasdaq ve VanEck regüle edilmiş djital varlık çağını başlatmak üzere harekete geçti

Bitcoin ETF’lerinin Şubatta kabul ediliyor olmalarının iki sebebi

Bir takım kurallı dijital varlıklar

Vadeliler sözleşmeleri ilk defa ” şeffaf, denetlenmiş ve düzenlenmiş” dijital varlık ürünleri olacak. Gurbacs’ın dikkat çektiği bir nokta da, vadeliler ve çeşitli finansal araçların piyasaya girmesinin piyasanın olgunlaştığının bir göstergesi olması.

“Dijital varlık alanına doğru gittikçe artan bir oranda düzenleyici ve kurumsal bir yönelim var. Beklentimiz yatırımcılar açısından güvenin artması ve daha adil ve düzenli bir piyasa oluşması”

Gurbacs’a göre yeni ürünler çok daha şeffaf olacak  ve CFTC tarafından onaylanan iki kripto vadeliler ürününden daha esnek olacak. Bu ürünler arasında Cboe ve CME tarafından başlatılanlar var.

İlk Bitcoin vadeliler Bakkt tarafından Ocak 2019’da başlatılacak fiyatlardaki düzenli düşüşler ve piyasanın 2018 deki kötü görünümü Bakkt türü girişimlerin piyasaya canlılık getireceği yönünde umutların armasına neden oluyor.

SEC başkanından ICO piyasasını rahatlatan açıklama

Kongre üyeleri: Kripto paralar için SEC kriterleri demode

Etiketler: