1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Monero’ya hacker saldırısı!!

Monero’ya hacker saldırısı!!

Monero’ya hacker saldırısı!!
0

Edinilen bilgiye göre, bir kaç gün önce Monero bir hacker saldırısına uğradı. Henüz kimliği ortaya çıkmayan hacker ya da hacker grubu bazı hassas paylaşımlarda bulunarak Monero saldırısını duyurdu. Riccardo Spagni’den açıklama geldi.

Monero’ya hacker saldırısı

Monero bir kaç gün önce bir hacker saldırısına maruz kaldı. Kimliği bilinmeyen bir hacker ya da hacker gurubu, Monero’yu hackleyebilecek sihirli bir formül bulduklarını açıkladılar.

Fireice_UK isimli bir sitede pek çok Monero kullanıcısının şahsi ve özel bilgileri paylaşıldı. Paylaşılan bilgiler arasında kişilerin cinsel tercihleri de bulunuyor. Yapılan açıklama şu şekilde:

“Anonim” kripto para #Monero kırıldı.

Şimdi gidip kaç pedofilinin onu [Monero] gizli zannettiğine bakabilirsiniz. Herün 100 yeni IP adresi, işlem detayları ve porno tercihleri yayınlanacak. #SaveTheChildren $xmr

— Fireice UK (@fireice_uk) 5 Kasım 2020

koinmedya_brave

İlgili: Monero XMR coin nedir, nasıl alınır?

Monero’nun bilinmeyen yüzü mü var?

Monero

Kullanıcı bilgilerini ifşa eden site ayrıca bir SSS (Sık Sorulan Sorular) bölümü de hazırlamış.

Fireice_UK blockchaini bir süredir takip ettiğini, Monero geliştiricilerinin projenin açıkları konusunda bilgi sahibi olduklarını ancak bunu görmezden gelerek parayı tercih ettiklerini iddia ediyor.

Fireice iddialarının devamında;

Neredeyse bir yıldır Monero işlem ayrıntılarını kaydediyorum.
Halka açılmamın ana nedeni, Ciphertrace hakkında endişelenecek bir şey olmadığı ve Monero‘nun gizli olduğu şeklinde açık yalanlardır.

İlgili: Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

Hackerın bu bilgilere nasıl eriştiği merak konusu. Hacker Ciphertrace’ı hedef gösteriyor ancak bilgileri nodelar üzerinden almış olma ihtimalleri de mümkün.

Eğer #monero işleminiz birkaç dakikalığına mempoolda takılı kaldıysa. Size kötü haberlerim var- bunun anlamı işlemin BADCAC tarafından kaydedilmiş olmasıdır.

–Fireice_UK(@fireice_uk) 5 Kasım 2020

Aslında Monero’da ne oldu

Monero’da uzun süre baş geliştirici olarak çalışmış, Riccardo Spagni “fluffypony”, olayın iç yüzüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Spagni; endişelenecek bir şeyin olmadığını, tam aksine, Monero’nun orjinal dizaynı sayesinde kullanıcı kimliklerinin tam anlamıyla ortaya çıkarılmasının imkansız olduğunu ifade etti.

Spagni açıklamasının devamında şunları yazdı;

Bir süre önce, son derece beceriksiz bir saldırgan, Sybil yoluyla, yayınlanan nodeların ip adreslerini kullanarak işlemlere müdahil olmaya çalışıp Monero’ya saldırdı. Bu bu şekilde, ilk Sybil saldırısı oldu. Saldırı bir o kadar da etkisiz kaldı.

—Riccardo Spagni (@fluffypony) 10 Kasım 2020

Spagni ileride meydana gelebilecek Sybil saldırılarından çekinen kullanıcıların işlemlerini Tor vasıtasıyla gerçekleştirmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

Sybil saldırısı nedir?

Bir Sybil saldırısı, kötü niyetli bir aracının, birden fazla hesap ya da node açma ve ya işlemleri bloklama gibi yollarla kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye çalışmasıdır.

Kaynak

Etiketler: