BTC : 62954 ₺ ETH : 1565 ₺ XRP : 1.221 ₺ LTC : 285 ₺ USDT : 6.898 ₺ XLM : 0.4638 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Monero Bitcoin’in düştüğü bir ortada neden ralliye başladı?

Monero Bitcoin’in düştüğü bir ortada neden ralliye başladı?

Monero Bitcoin’in düştüğü bir ortada neden ralliye başladı?
0
huobi_koinmedya

Monero Bitcoin’in düşüşe öncülük ettiği bir piyasada yükseliş kaydeden tek altcoin oldu. Bir analist, bunun BTC kullanan bir çocuk istismarı sitesinin çökertilmesi ile ilgili olduğunu düşünüyor. Bu dark web sitesi, Bitcoin gönderimleri takip edilerek ortaya çıkarılmış.


Monero Bitcoin’in düştüğü bir ortada neden yükseliyor

Dünyanın önde gelen basın kuruluşlarında dün kripto dünyası ile ilgili bir haber gündem oldu. Bloomberg, Wall Street Journal, WIRED ve birçoklarında yer alan habere göre, çocuk istismarı ile ilgili çökertilen bir sitede Bitcoin kullanılmış.

Haberi kaçıranlar için kısaca özetleyecek olursak: Söz konusu iğrenç vakada site adresine el konulurken, Güney Koreli site yöneticisi ve dünya genelinden yüzlerce kullanıcısı da gözaltına alındı.

Bu olayın kripto topluluğu için ilginç olan yanı, video paylaşan sitenin BTC kullanmasının yanı sıra, suçluların yakalanmasında da Bitcoin’in önemli rol oynaması.

koinmedya_brave

Yetkililer basın açıklamasında, söz konusu çocuk istismarı videolarını paylaşan siteye Bitcoin gönderimi yaptıklarını, bunun üzerinden de sitenin borsalardaki hesapları ile bağlantısını ortaya çıkarılabildiğini bildirdi. Ardından ise yapılan ayrıntılı incelemede bu sefer KYC bilgilerine de ulaşılmış.

Bu haberler gündem olurken Monero yükseldi

Tabii bu haberler ana akım medyada gündem olurken, garip bir olay daha yaşandı. Bitcoin düşerken ve psikolojik sınır olan 8,000 doların altına geriledi. Piyasanın genelinde de bu düşüşe eşlik eden kırmızı renk hakimdi. Ancak sadece tek bir altcoinin yükselmesi dikkat çekti. Bu altcoin ise Monero (XMR) oldu. Gizlilik odaklı kripto para olan Monero, çoğu zaman piyasadaki en “gizli” dijital varlık olarak da adlandırılıyor.

Bu yazının kaleme alındığı sırada Monero son 24 saatte yüzde 6’lık yükseliş kaydetmişti. BTC de yüzde 2 düşmüş görünüyor ve altcoinlerde de benzer bir görüntü var. Bunlar arasında sadece XMR’nin yeşil olması ise dikkat çekiyor.

İlgili – Monero (XMR) nedir? Monero rehberi!

koinmedya_brave

Trader ve analist Alex Krüger de bir tweetinde bu duruma dikkat çekiyor: “Dark web sitesi ile ilgili en büyük soru şu: Bitcoin dolar ile kıyaslandığında güvenlik güçleri için hangisinin izlenmesi daha kolay veya daha zor oluyor.”

Alex Krüger ayrıca bu dark web sitesi ile ilgili haberler çıkar çıkmaz XMR/BTC paritesinin ralli yapmaya başladığına dikkat çekiyor. Peki, bu sadece bir tesadüf mü? Krüger, “Bu sadece bir tesadüf olsaydı çok şaşırırdım.” ifadesini kullandı.

Kaynak

Etiketler: